Hayat pahalılığına isyan eden esnaf serbest bırakıldı

Hayat pahalılığına isyan eden esnaf serbest bırakıldı, Gündem Haberleri.

Hayat pahalılığına isyan eden esnaf serbest bırakıldı
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 16:40
Hayat pahalılığına isyan eden esnaf serbest bırakıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Mersin ’de yaşam pahalılığı ve işsizliğe isyan ederek iş uygun pankart başlatmak isterken polis müdahalesiyle karşılaşıp ardından 1 günlük gözaltı kararı verilen esnaf Oktay Avcu, Cumhurbaşkanı ’na hakaret suçundan çıkartıldığı mahkemece adli teftiş şartı uygulanarak hür bırakıldı. Kardeşi Zeki Avcu ise adliye içinde ağabeyinin fotoğrafını çektiği için hakkında tutanak tutularak operasyon yapıldı. CHP ’li Ali Mahir Başarır ise nezaret kararına sert tepki gösterdi.

GECEYİ NEZARETTE GEÇİRDİ

İş yeri girişine pankart açması polisler göre engellenen Oktay Avcu, savcılık kararıyla eylem sonrası gözaltına alındı. Savcılığın 1 jurnal nezaret süresi kararı sebebiyle geceyi Emniyet Müdürlüğü ’nde nezarette geçiren Oktay Avcu için, Cumhurbaşkanı ’na hakaret suçundan hakkında işlem yapıldı. Yoğun güvenlik önlemleri aşağı adliyeye götürülen Oktay Avcu, “Tutuklanma ’ istemiyle mahkemeye sevk edildi.

“HAKARET KASTIM YOKTU”

Nöbetçi 4 ’üncü Sulh Ceza Mahkemesi ’ne çıkartılan Oktay Avcu, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Benim amacım kesinlikle kimseye hakaret etmek değildi. Benim Cumhurbaşkanına hakaret etmek haddim de değildir. Böyle bir lüksüm de yok. Esnaf olduğum için eleştiri olarak bahse konu eylemi yaptım. Idareli sıkıntılarım olduğu için böyle bir açıklama yaptım. Kiramı zeka güç ödemekteyim, tutuksuz yargılanmamı istek ederim.”

ADLİ DENETLEME ŞARTI UYGULANDI

4 ’üncü Sulh Cinayet Mahkemesi ’nde yapılan duruşmadan sonradan Oktay Avcu, hakkında Adli Teftiş Şartı uygulanarak tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Mahkeme kararında, şu ifadeler yer aldı:

“Şüphelinin suçunun katalog suçlardan olmaması, üzerine atılı eyleme ilişkin kanunda öngörülen cezanın daha alçak ve üstteki haddi nazara alındığında tutuklanmasının bu aşamada ölçülü olmayacağı, tutukluluktan elde edilecek faydanın adli yoklama hükümleri ile sağlanabileceği anlaşıldığından tutuklama talebinin reddine, adli kontrol altına alınmasına karar verildi.”

KARDEŞİ HAKKINDA ZABIT TUTULDU

GIDERKEN, ağabeyi Oktay Avcu ’nun adliye içinde fotoğrafını çektiği için kardeşi Zeki Avcu hakkında ise zabıt tutuldu. Adliye Denetim Noktasında ifadesi alınan Akıllı Avcu ile ilgili işlemin devam ettiği öğrenildi.

CHP ’Lİ BAŞARIR GÖZALTI KARARINA TEHKİ GÖSTERDİ

ÖTE TARAFTAN CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, tercih bölgesi olan Mersin ’in Mezitli İlçesi ’ndeki bir esnafın kendi iş yerine pankart asmasının engellemesini ve ardındaki esnafın gözaltına alınmasını sert bir dille eleştirdi.

Mersin ’de bir esnafın, kendi meslek yerine, kendi dükkanına, bitmiş adaletsizlik, yeniden işsizlik, yeniden fakirlik yazılmış pankartını astıktan sonradan pankartların 3 polis kadar zorla indirildiğini açıklayan CHP ’li Başarır, “Neden, ne hakla, pankartı indiriyorsunuz? Aynı esnaf abes olan kasasını sokağa attı ve o esnafı dün gözaltına aldılar.

Savcılık tutuklama talebiyle sulh ceza mahkemesine sevk etti. Sulh Ceza Mahkemesi ise cuma günleri haftada bir gün imzayla çeper baskı özgür bıraktı. Bu adam ne yaptı?” diye sordu.

“KENDIMCE, PAZARCI TEZGAHINDAKİ DOMATESİ BİLE ATAR”

AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ’un dünkü sözlerine de atıfta bulunan CHP ’li Başarır, bu konuda şunları söyledi:

“Numan Bey, ben 2000 ’li yılları hatırlıyorum, Ecevit ’e yazar kasa fırlatıldı diyor. Hadi bakalım, Cumhurbaşkanı çıksın sokağa. Yalnızca ona yazar kasa mı fırlatılır? Vallahi bence pazarcı tezgahındaki domatesi bile atar. O günün Türkiye ’sinde Başbakanlık binasına antre çıkışlarda halk başbakanı görüp bağlantı edebiliyordu.

Bugün Cumhurbaşkanını saraya girip çıkarken gören bir tek vatandaş var mı? Bugün Cumhurbaşkanına yüzlerce konvoy, binlerce koruma arasında bir temasta bulunup derdini anlatabilecek tek bir yurttaş var mı? O günün başbakanı sokaktaydı fakat bugünün Cumhurbaşkanı sarayda. Aradaki ayrım bu Numan Bey. Numan Kurtulmuş, yüreğin varsa, cesaretin varsa 2002 ile bugünü kıyaslayacaksan gel bakalım Mersin ’e gidelim, sokakta beraber yürüyelim, esnafı, işçiyi ve pazarcıyı sokakta görelim.

Ülkenin geldiği noktaya bakın. Adalet, işsizlik, yokluk diyen esnafı, kendi işyerine astığı pankarttan nedeniyle gözaltına alıyorsunuz. Türkiye bu zorlama ortamını yargı etmiyor ve Türkiye bağımsızlık istiyor. Türkiye ’yi getirdiğiniz hal bu işte.”

Hayat pahalılığına isyan eden esnaf serbest bırakıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Hayat pahalılığına isyan eden esnaf serbest bırakıldı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum