Hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi

Hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi, Gündem Haberleri.

Hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 10:53
Hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Olay, merkez Şehitkamil ilçesine tabi Pirsultan Mahallesi'ndeki Şehitkamil Devlet Hastanesinin Ivedi Servis Polikliniği önünde 2 gün önce öğle saatlerinde yaşandı. İddiaya göre elinden yaralanan Muhammet B. (16), yakınları kadar Acil Servis'e getirildi. Acil serviste birincil müdahalesi yapılan hasta çocuğun yakınlarına, hastanın diğer bir hastaneye sevk edileceği söylendi.

Sevk için istenen ambulansı beklemeyerek hasta çocuğu Ivedi Servis'in önüne çıkaran 15-20 karakter hasta yakını grubu, hastaneden ayrılmak üzere olan Beylerbeyi Acil Afiyet Hizmetleri (ASH) istasyonuna tabi 112 Acil Afiyet Ekibinin önünü kesti. Ambulansı durdurarak aşağıda inen Paramedik Sürücü Burkay Kav, Paramedik Hayriye Dönder ile ATT Meryem Kalkan'a saldıran hasta yakınları, ambulansı kaçırma girişiminde bulundu.

3 sağlıkçıya dehşeti yaşattılar

Sağlıkçıların prosedür gereği hastaları sevk edemeyeceklerini söylemesini aldırmayan hasta yakınları, 3 sağlıkçıya dehşeti yaşattı. Ambulansa zor kullanarak binerek hastalarını başka bir hastaneye götürtmeye çalışan saldırganlar, hastaya müdahale etmeye çalışan Paramedik Dönder'e yumruk attı. Şoför koltuğundan inerek arkadaşlarına yardım etmek için gelen sürücü Kav'a da yumrukla saldırgan hasta yakınları, ambulansın içinde sağlıkçılara kuvvet uyguladı. Nefret doymuş anlar yaşayan 112 Ivedi Sağlık ekibi ambulansın yan aynası ile kabin kısmındaki telefonu kıran hasta yakınlarından canlarını zor kurtardı.

Çevredeki esnafların yardımıyla durum yerinden çıkabilen sağlıkçılar, “Beyaz kod” vererek hastayı Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etti. Yaşadıkları hafıza almaz saldırı ile ambulansın kaçırılma girişimini anlatan sağlıkçılar, sağlıkta şiddetin son bulmasını istediklerini söyledi.

"Hasta yakını 'Ambulansı ben sürerim' deyip ön koltuğa oturdu"

Hastane acilinden çıktıkları sırada hasta yakınları kadar ambulansın önünün kesildiğini söyleyen Paramedik Şoför Burkay Kav, olayı anlayıp izah etmek için durup aşağıya indiklerini aktardı. Aşağıya indikleri gibi hasta yakınlarının kendilerini ittiklerini paylaşan Kav, “Hatta benim yakamdan tuttular. Bizim sağlıkçı arkadaş da hasta yakınlarına ‘Şoföre böyle davranırsanız hastanızı hastaneye nasıl götüreceğiz?' dedi. Hasta yakını da ‘Sorun değil, ambulansı ben kendim de sürerim' deyip ön koltuğu oturdu. 2 sağlıkçı arkadaşı ile hastayı ve yakınını iterek zor kullanarak ambulansa bindirdiler. Hasta yakını kapıyı kapatıp ‘Ambulansı sürün' dedi. Ortalık topluluk olduğu için olay uygun kolluk olmadığı için mecburen ambulansa binip sürdürmek istedim. Tam ambulansı sürecekken arkadaki 25-30 yaşındaki hasta yakınının sağlıkçı arkadaşa yumruk attığını gördüm. Bunu görünce destek için tekrardan arkaya geçtim” ifadelerini kullandı.

“Hasta yakını burnuma yumruk attı, ambulansı kanlar içinde sürdüm”

Arkaya geçtiği sırada hasta yakınının bu defa kendisine yumruk attığını anlatan Kav, burnundan kanlar akmaya başladığını belirtti. O sırada bir jandarma ile çevredeki esnafların hasta yakınlarını içeriden çıkardığını söyleyen Kav, “Biz 3 dost ve hasta, ambulansın içinde kaldık. Benim burnumdan yoğun kan geliyordu. Tanımadığımız bir kişi ambulansa binip hareket ettirdi. Telsize uzanıp ‘Beyaz kod' verdik. 200 metre sonradan ambulansı süren kişi durup indi. Bu kez ben sürücü koltuğuna geçtim. Daha büyük bir olayın yaşanmaması için ambulansı başka bir hastaneye sürdüm. Ambulansı sürerken burnumdan kanlar akarak gittim. Sahiden diyecek bir şey bulamıyoruz. Biz hastalara annemiz, babamız, kardeşimiz gibi yaklaşıyoruz. Orada daha kötü şeyler de yaşanabilirdi. Sağlıkta baskı son bulsun istiyoruz” biçiminde konuştu.

“O anlarda koskocoman nefret yaşadık”

Hasta yakınlarının kendilerini zor kullanarak ambulansa bindirdikleri sırada bir hasta yakınının kendisine yumruk attığını söyleyen Paramedik Hayriye Dönder ise kendilerine yardım için gelen ambulans şoförü arkadaşlarına da yumruk atıldığını belirtti. Hasta yakınlarının hepsinin saldırmaya çalıştığını paylaşan Dönder, “Etraftakilerin yardımıyla olaydan kurtulduk. Hasta yakınlarının zoruyla hastayı götürmek zorunda kaldık. Bu hastada sevk zinciri oluşmamıştı. Hasta hastaneye yeni girmiş ve ilk müdahalesi yapılmıştı. Hasta yakınlarına ‘Ekip bekleyin. Sizi götürecekler' denmiş. Lakin hasta yakınları beklemiyor. Açık Havada gördükleri ambulansa saldırmaya çalıştılar. O anlarda fazla nefret yaşadık. Travma geçirdik. Ama daha öncesinde de bu stil benzer şeyleri yaşadığımız için azıcık alışkın bir durum oldu. İnsanlar 112'nin nasıl çalıştığını bilmiyor. Bundan nedeniyle da defalarca bize aleyhinde bir şiddet girişimi oluyor. Hasta yakını yanağıma yumruk attı. Hala şişlik de var. Sağlıkta şiddetin son bulmasını istiyoruz. İnşallah sağlıkta güç en ince ayrıntısına kadar son bulur” ifadelerine yer verdi.

“Bu mesleği ne koşullar aşağıda yaptığımızı bilmiyorlar”

ATT Meryem Kalkan da saldırıdan kaçmak için hastayı alıp gitmek için uğraştıklarını belirterek hasta yakınının engellemesinden dolayı hastaya müdahale etmekte zorlandıklarını kaydetti. Kendilerine sinirlenen hasta yakınının arkadaşına yumruk attığını anlatan Kalkan, “Şoförümüz bize takviye etmeye geldi. Bu kere olanlar ona oldu. Bizi de itip kalktılar. Bunu bir iki birey yapmadı. Hepsi yaptı. Çevredeki esnaflar bize destek etti. O ara biri binip ambulansı sürdü. Birazcık uzaklaşınca tekrardan indi. Şoförümüz ambulansa binip diğer bir hastaneye içten gitti. Biz yine de hastaya damar yolu açıp serum taktık. Onunla ilgilendik. Açık Konuşmak Gerekirse ben fazla üzülüyorum. Bu mesleği ne koşullar altında yaptığımızı bilmiyorlar. Bizim yeri geldiğinde 24 saat baştan başa ara verme vermeden çalıştığımızı, yemek yiyemeden aç karnına ödev yaptığımızı millet bilmiyor” diye konuştu.

Saldırının ardından hastanede çare görebilen 3 sağlıkçı, 3 gün İş Göremez Raporu alırken Şehitkamil İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekipleri olayla ilgili geniş çaplı çözümleme başlattı. Polis ekiplerinin olaya ilişkin incelemesi sürüyor.

Muhammet Abdulkadir Esen
 

Hasta yakınları ambulansı kaçırmak istedi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum