Hasırın son ustası yetiştirecek çırak bulamıyor

Hasırın son ustası yetiştirecek çırak bulamıyor, Kayseri'nin Develi ilçesine yan Sindelhöyük Mahallesinde yaşayan hasırcılığın son ustası Turan Mehmet Söbe, mesleğini kurs açarak öğretmeye çalışsa da kursa katılım olmadığı için vazgeçti.

Hasırın son ustası yetiştirecek çırak bulamıyor
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 14:50
Hasırın son ustası yetiştirecek çırak bulamıyor,

Kayseri'nin Develi ilçesine yan Sindelhöyük Mahallesinde yaşayan hasırcılığın son ustası Turan Mehmet Söbe, mesleğini kurs açarak öğretmeye çalışsa da kursa katılım olmadığı için vazgeçti. Artık mesleğine tek başına devam eden Söbe, belediye ve halk eğitimin belirlediği yerlerde mesleği ile davet yapıyor. Turan Mehmet Söbe, "Önceleri biz bunları köylerde satıyorduk. Hasır sele, sepet, elimize ne geçerse satardık. Bulgur, üzüm, pekmez bunları verip geliyorduk. Önceden köyler için daima sele, sepet, hasır dokurduk. Derhal kimse yok. İki yıl Millet Eğitim Merkezi'ne kağıt astım bu mesleği aydınlatmak için lakin gelen kimse olmadı. Hemen ise ben istenilen yere gidiyorum, gösteri yapıyorum. Satılırsa satılır, satılmazsa geri getiririm" dedi.

acilen bu iş ile uğraşanın olmadığını da belirten Söbe, "Kurs açacağım diyorum, kimse gelmiyor. O yüzden tek başıma uğraşıyorum. İstanbul Yenikapı'ya giderim, 4 gün orada dururum. Belediye olsun, ırk eğitim olsun nereye isterlerse oraya giderim, davet yaparım" ifadelerini kullandı.

Mahmut Kılınç
 

Hasırın son ustası yetiştirecek çırak bulamıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum