Harikalar diyarı yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor

Harikalar diyarı yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor, Gündem Haberleri.

Harikalar diyarı yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 11:15
Harikalar diyarı yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İzmir ’in Dikili ilçesine alt Denizköy ve Bademli köyü kıyıları benzersiz doğa harikalarıyla meşhur. Ilıcaları, adaları, koyları, ince ve beyaz kumsalları, turkuaz – lacivert renkli deniziyle bölge “Türkiye ’nin Maldivleri” olarak anılıyor.

Bölgenin tamamına yakını yüzyıllık zeytin ağaçları ve endemik bitki türleriyle bezeli. Dalyan kısmı, başta flamingolar elde etmek üzere fazla sayıda deniz kuşunun üreme, çoğu göçmen kuşun konaklama alanı.

Bu kıyıların sırtında ise volkanik Karadağ yer alıyor. Krater gölü Karagöl de burada bulunuyor. Ayrıca, antik dönem ve helenistik dönem kalıntıları barındıran bölgenin bir bölümü kazıbilimsel sit alanı kapsamında.

SİT DERECELERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, işte bu bölgedeki doğal sit alanlarına ilişkin şansın dönmesi yaptı. Bakanlığın Denizköy, Bademli köyü ve Karagöl mevkilerini kapsayan yeni haritasında birinci derece sit alanlarının yer almaması dikkat çekti.

İkinci derece sit özelliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi. Bu Nedenle, bölgede ayrıca yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, GES ve RES ’lerin önü açıldı. Resmi gazetede yayımlanan kararlar askıya çıkarılırken, bir aylık itiraz süreci başladı.

“YAPILAŞMA VE MADENCİLİĞE AÇILMASI NEFRET EDILEN ŞEY VERİCİ”

Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Doğu Işık, bölgenin yapılaşmaya ve madenlere açılması kararını dehşet verici buldu. Avukat Doğu Işık,

“Bademli Mahallesi ’nde Killik Koyu, Deçemko Koyu, Zindancık Koyu, Pisa Koyu, Kalem Adası ’nın büyük kısmı, Bademli liman alanı ve Hayıtlı Koyu ’ndan Denizköy Mahallesi ’ne ve Karagöl ’e değin büyük bir bölge Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Uygulama Alanı olarak kayıt edilmiş durumda.

Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları ile ilgili olarak hemen mevzuatımızda halen yürürlükte olan 109 sayılı Doğal Sit Alanları Koruma ve Yararlanma Koşulları İlke Kararı mevcut. Bu prensip kararına kadar; laf ettiğimiz bölgelerde madencilik faaliyetleri yapılabilecek, turizm tesisleri kurulabilecek.

Bademli ’den Denizköy ’e kadar tescil edilen bölgede madencilik faaliyetinin yapılması o bölgenin sonu demektir” dedi.

STK ’LAR VE MESLEK ODALARI İTİRAZ EDECEK

Doğu Işık, “Buna karşı tedbir olarak ya bitmiş sit statüsü değişikliği yapılmalı veya prensip kararında madencilik faaliyetlerini engelleyen şartların değişmesi getirilmelidir” diye konuştu. Işık, EGEÇEP olarak bölgenin talan edilmesini önlemek ve söz konusu değişiklikleri iptal ettirmek için hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.  Ilk Önce Büyük Kasaba Plancıları Odası almak üzere, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu ’nun da karara itirazı olmak nedeniyle çözümleme başlattığı öğrenildi.

 

Harikalar diyarı yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Harikalar diyarı yapılaşma ve maden faaliyetlerine açılıyor haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum