Halk plajına maden tozu dökülmesine tepki

Halk plajına maden tozu dökülmesine tepki, Gündem Haberleri.

Halk plajına maden tozu dökülmesine tepki
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 12:02
Halk plajına maden tozu dökülmesine tepki, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Muğla ’nın Bodrum ilçesindeki meşhur turistik Gümbet Mahallesi ’ndeki halk plajına bir otel kadar tonlarca beyaz maden tozu dökülmesine vatandaşlar sert tepki gösterdi. Bir otelin halk müziği plajına kamyonlarla getirerek indirdiği çuvalları görebilen vatandaşlar Bodrum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ’ne telefon yağdırdı.

BELEDİYE MÜDAHALE ETTİ

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ve Yoklama Bürosu tarafından yapılan yazılmış açıklamada Bodrum kıyılarında, sahillerin doğal görünümünü değiştirerek ekolojik dengeyi bozan beyaz kum serim işlemlerine belediye ekipleri müdahale etti.

Gümbet Koyu ’nda bir otelin sahiline beyaz kum serimi yaptığı ihbarını bölge belediye ekipleri, bölgede analiz başlattı. Yapılan araştırmalar neticesinde, 13 çuval içinde niteliği belirlenemeyen beyaz kum olduğu, serim için sahilde zorunlu düzenlemelerin yapıldığı fakat sahile herhangi bir serim işlemi yapılmadığı saptandı. Belediye ekiplerinin incelemeleri esnasında ilgili işyeri ve otel işletmecilerinin herhangi bir izinlerinin bulunmadığı belirlendi.

Yerinde yapılan kontrollerde çuvallardaki beyaz kum ile ilgili olarak yapılan incelemeler, tutanak altına alınarak yönetimle ilgili yaptırım uygulandı. İncelemelerin arkasında beyaz kum dolu çuvallar, belediye ekipleri kontrolünde meslek makinesi yardımıyla getirildiği TIR ’a geri yüklenerek bölgeden gönderildi. Sahillerimizin doğal görünümünü bozan bu tür müdahalelere geçit vermeyeceğiz. Bölgemizde, ekiplerimiz ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü birimlerinin denetimleri kesintisiz devam ediyor. Kıyılarımızın doğallığını bozacak müdahalelere bundan önce olduğu gibi bundan sonradan da hukuki yaptırımlarla karşılık verilecektir” denildi.

KARAHAN: KATIYEN İZİN VERMEYECEĞİZ

Bodrum Yurrtaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise yaptığı açıklamada “Yaz aylarında bu plajda binlerce kişi denize girip güneşleniyor. Bazı lüks otellerin halka kapattıkları plajlarada benzer kumları döktüğünü biliyoruz. Fakat bu sefer tamamen kamuya ait olan halka açık halk plajına kimseye sormana, hukuki izin almadan, üstelik koruma aşağıda olan poseidon çayırlarının bulunduğu Gümbet koyuna getirerek maden tozlarını dökmek akla ziyan bir davranış. Ayrıca halkı zehirleyecekler hem doğal dengeyi bozacaklar.

Ayrıca zaten bu plajın doğal bir kumu var, maden tozunu niye dökersin? Bu işin takipçisi olacağız, kıyılara yapılan her türlü müdahaleyi ve doğal dengeyi bozacak faaliyete engel olacağız” diye konuştu.

Halk plajına maden tozu dökülmesine tepki, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum