Haksız tahrik indiriminin kalkması için imza kampanyası

Haksız tahrik indiriminin kalkması için imza kampanyası, Gündem Haberleri.

Haksız tahrik indiriminin kalkması için imza kampanyası
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 16:43
Haksız tahrik indiriminin kalkması için imza kampanyası, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Muğla ’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin ’i vahşi bir şekilde öldüren katil Cemal Metin Avcı ’ya bahşedilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla indirilmesinin tepkileri ülke çapında sürüyor.

Mersin Tarsus ’ta yaşayan Devir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1 ’inci derslik öğrencisi Özgecan Aslan ’ın öldürülmesinin peşinde 2015 yılında başlatılan “Kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere bahşedilen iyi hal ve haksız tahrik indirimi kalksın!” imza kampanyası güncellendi. 1,5 milyon imza istenen kampanya güncellemenin peşinde 1 milyon 375 bine ulaştı.

GÖZDE SALUR İMZA KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

Mersin Tarsus ’ta yaşayan Devir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1 ’inci derslik öğrencisi Özgecan Aslan ’ın 11 Şubat 2015 tarihinde vahşice öldürülmesinin peşinde katiline uygulanan iyi hal, ceza ve tahrik indirimlerinin kaldırılması için Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Favori Salur imza kampanyası başlatmıştı.

Kampanyaya verilen 1 milyonu aşkın imza doğru fazla kayda değer adımlar atılacağı beklenirken yasa 2016 yılında TBMM ’ye sunulmuş fakat öneri kabul görmemişti.

Pınar Gültekin ’i barbar bir şekilde öldüren katil Cemal Metin Avcı ’ya bahşedilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının hileli tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla indirilmesinin gerisinde change.org ’da başlatılan imza kampanyası güncellendi.

NIYET 1,5 MİLYON İMZA

Kampanya “Haksız kışkırtma indiriminin kalkması için imzala #PınarGültekin” başlığıyla her tarafta başlatılırken şu açıklama yapıldı:

“Bu kampanyayı, Özgecan barbarca öldürüldüğü kara gün olan 11 Şubat 2015 ’deri sonradan başlattık. Talebimiz, kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere bahşedilen iyi hal, ceza ve tahrik indirimlerinin kaldırılması.

Üzülerek söylüyoruz ancak, Özgecan Arslan ’dan daha sonra yüzlerce kadın daha, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti, kaybetmeye devam ediyor.

Bugün hâlâ, eşini öldüren bir erkek yalnızca duruşmada kravat taktığı için indirim alabiliyor. Benzer şey bir kadın için geçerli değil. Bir kadına tecavüz eden erkek, kadın ufak etek giydiği için tahrik indirimi alıyor.

Biz bunun yanlış ve adaletsiz bir başvuru olduğunu açıklama yapmak istiyoruz. Kadına aleyhinde işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal, ceza ve tahrik indirimleri kaldırılana dek mücadelemize devam edeceğiz.”

Haksız tahrik indiriminin kalkması için imza kampanyası, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Haksız tahrik indiriminin kalkması için imza kampanyası haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum