Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis'ten geçti

Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis'ten geçti, Gündem Haberleri.

Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis'ten geçti
Editör: 15Haber
24 Haziran 2022 - 01:17
Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis'ten geçti, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Başat ve Savcılar Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değiştirme Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM ’de kabul edilerek yasalaştı.

VAKIT 3 YIL OLACAK

Buna tarafından, dominant ve savcı yardımcılığı süresi 3 sene olacak. 3 takvim egemen ve savcı yardımcılığı temel eğitim, tayin ve son eğitim olmak üzere üç döneme ayrılacak. Temel eğitim döneminde hâkim ve savcı yardımcıları taleplerine ve teşkilatın gereksinim durumuna göre ‘hakim yardımcısı ’ ve ‘savcı yardımcısı ’ biçiminde ödev ayrımına yan tutulacak.

RESSAM ÇIRAK İLİŞKİSİ OLACAK

Etken ve savcı yardımcıları görevlerinin önemli kısmını atandıkları adliyelerde, öğretici hâkim ve savcının nezaretinde ve doğrusu devir yaparak tamamlayacaklar. Egemen ve savcı yardımcılarının usta-çırak ilişkisi içerisinde iyi yetişmeleri sağlanacak. Etken ve savcı yardımcılarının iyi bir şekilde yetiştirilmesi nedeniyle öğretici baskın ve savcılar görevlendirilecek ve bunlara Türkiye Adalet Akademisinde eğitim verilecek.

Eğitici başat ve savcılar, tercihen istekliler arasından adalet komisyonları, Yüksekokul ve HSK ’nın görüşü alınarak Hak Bakanı tarafından görevlendirilecek ve yargılamaya ilişkin görevleri devam edecek. Egemen ve savcı yardımcıları, yardımcılık boyunca 4 defa, Türkiye Adalet Akademisinde yüz yüze eğitim alacak.

NOTERLERE GAYRİMENKUL SATIŞ YETKİSİ

Kanunla; noterler, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilecek ve bu sözleşmeyi taraflardan birinin istek etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satış sözleşmesi yapabilecek.

Taşınmaz satış sözleşmesi noterler göre da yapılabilecek. Teklifle noterler, taşınmaz satış başvurusu üstüne kullanım belgesi düzenleyecek, taşınmaz üzerindeki her türlü kısıtlamayı dikkate alacak ve taşınmaz satışıyla ilgili öteki kanunlarda yer alan sınırlamalar ile usul ve esasları gözetecek.

Noterler kadar yapılacak taşınmaz satış sözleşmelerinde sadece tapu harcı alınacak, bu işlemler için keza noter harcı alınmayacak.

DANIŞTAY KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK

Teklifle, Danıştay Kanunu ’nda değişikliğe gidiliyor. Buna göre, değişmez üyelerle tahsis yapan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu ’nun, şu anki ve mümkün iş yükü dikkate alınarak yargılamada gecikmelere sebebiyet verilmemesi amacıyla mevcut yapısıyla çalışması için belirlenen vakit 31 Aralık 2022 ’den 31 Aralık 2026 ’ya değin uzatılıyor. Danıştay daire sayısının 10 ’a düşürülmesi için öngörülen vakit, 4 yıl daha uzatılıyor.

Yargıtay Kanunu ’nda yapılan değişiklikle, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu 8 başlıca, 4 değiştirme olmak üzere 12 üyeden oluşacak.

STOKÇULUK YAPANLARIN CEZALARI ARTIRILIYOR

Teklife tarafından, Türk Suç Oluşturan Kanunu ’nun ‘fiyatları etkileme ’ başlıklı maddesinde değişikliğe gidilerek, fiyatları etkileme suçuyla etkili çaba edilebilmesi amacıyla suçun cezası artırılıyor. Buna göre, 3 aydan 2 yıla kadar verilmesi öngörülen hapis süresi, ‘1 yıldan 3 yıla ’ çıkarılıyor. (İHA/DHA)

 

Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis'ten geçti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Hakim ve savcı yardımcılığı geliyor! Meclis'ten geçti haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum