Haber kaynağını açıklamadı, bilgisayarlarına el koydular

Haber kaynağını açıklamadı, bilgisayarlarına el koydular, Gündem Haberleri.

Haber kaynağını açıklamadı, bilgisayarlarına el koydular
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 11:38
Haber kaynağını açıklamadı, bilgisayarlarına el koydular, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Gazeteci Osman Şahin, aylık yayın yapan bir gazetesinin internet sayfasında Ordu Devlet Hastanesi ’nde tahsis yapan Dr. Ç.Y. hakkında usulsüz ilaç yazdığı ve fazla ücret ödendiği için pandemi servisinde çalışma talebinde bulunduğu iddia edilerek başhekimliğe verilen dilekçeyi yayımladı.

Bir vakit sonra doktor tarafından şikayet edilen Osman Şahin ’in ofisi ve evi polisler kadar basıldı. İddiaya göre Emniyet Şube ekipleri ellerinde savcı ve mahkeme kararını olduğunu söyleyerek, Şahin ’den dilekçeyi kendisine kimin verdiğini ve haber kaynağını sordu. Olumsuz yanıt alan polisler, ofiste bulunan 3 bilgisayar ile cep telefonuna el koyarak Şahin ’i polis merkezine götürdü.

“HABER KAYNAĞIMI AÇIKLAMADIM MALZEMELERİME EL KOYDULAR”

Haber yapma özgürlüğünü kısıtladığı için çok tartışılan yeni basın yasasının yürürlüğe girmediğini bildiren Osman Şahin, kendisine haber kaynağını açıklaması için zorlama yapıldığını ileri sürdü.

Bilgisayarları ve cep telefonunun alındığını söyleyen Şahin, “Polisler bana, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı ile Ordu 2. Sulh ceza mahkemesinin kararını okuyarak ‘Dilekçeye nasıl ulaşıp elde ettiğini açıklarsan ifadeni alacağız, bilgi vermezsen dijital aletlere el koyacağız, savcının ve mahkemenin kararı var ’ dediler.

Ben de kabul etmedim ve haber kaynağımı açıklamadım. Polis önce ofisimize ve sonra evime gelerek 3 adet bilgisayar ve cep telefonuma el koydu. Beni de Güvenlik Şube Müdürlüğü ’ne götürüp ifademi aldı” diye konuştu.

“İFADE VERİP ÖZGÜRLÜK KALDI”

“Bireysel verileri, hukuka aykırı olarak fethetmek ve yaymak” suçlamasıyla Güvenlik Şube Müdürlüğü ’nde ifade veren Gazeteci Osman Şahin, 42 yıldır gazeteci olduğunu söyleyerek, “Anayasanın ve Basın Kanunu ’nun ilgili hükümlerince kaynağının gizliliği esastır ilkesince haberin kaynağını anlatmak istemiyorum. bu nedenle dilekçeyi nereden ve kimden temin ettiğimi bildirmek istemiyorum” ifadelerini kullandı. İfadesini arkasından gazeteci Osman Şahin özgürlük bırakıldı.

Haber kaynağını açıklamadı, bilgisayarlarına el koydular, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Haber kaynağını açıklamadı, bilgisayarlarına el koydular haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum