GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: "Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık"

Güneydoğu Tekstil Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı Mehmet Dalkıran, "Diyarbakır, yaklaşık 1 milyon 700 bin nüfusu ve 900 yaş üstü genç nüfusuyla tekstil sektörü için Türkiye'nin en avantajlı illerinden biridir. . bin."

GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: "Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık"
Editör: 15Haber
04 Ağustos 2022 - 12:09
GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: “Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Güneydoğu Tekstil Sanayicileri ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı Mehmet Dalkıran, "Diyarbakır, yaklaşık 1.700.000 nüfusu ve 900.000'i aşan genç nüfusuyla tekstil sektörü için Türkiye'nin en avantajlı illerinden biridir" dedi.
İstanbul'da düzenlenen CNR KONFEK-Konfeksiyon Makineleri fuarında konuşan Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği (GÜNTİAD) Başkanı Mehmet Dalkıran, "Sektör için çok önemli olduğunu söyledi. Tekstil sektörünün, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yatırımı destekleyen teşviklerle özellikle 2007 yılında tekstil ve hazır giyim sektörünün ihracat hacminin en yüksek noktasına ulaştığını belirten Dalkıran, “Bugün, dijital dönüşüm giderek güçleniyor, tekstil sektörü bu dönüşümün önde gelen sektörlerinden biri. Tekstil makineleri sektöründe Endüstri 4.0 sürecine uyum yoluyla üretim verimliliği; istihdam ve sanayi üretimi arttı. Ayrıca özel üretim alanlarının uçtan uca kontrolünü ve yönetimini sağlayan yazılımlar, iş verimliliğini artıran siber-fiziksel sistemler, 3D yazıcılar ve tasarım cihazları ile tekstil sektöründe daha akıllı ve mutlu fabrikalar ve üretim tesisleri oluşturulmuştur. .
Türkiye'nin moda ve tekstil sektöründe marka bir ülke olduğunu belirten Dalkıran, "Üretim kalitesi, tasarım hızı, gelişime ve değişime uyum sağlama yeteneği ile rakip ülkelerden ayrılıyor. Bu anlamda üretici ve sektör temsilcisi olarak sektörün gelişmesi, istihdamın artırılması ve sektörün ekonomik kalkınmadaki payını artırmak için sorumluluk bilinciyle çalışmaya devam etmekteyiz. İstanbul başta olmak üzere batı illerinde işçilik maliyetlerinin artması ve üretime elverişli yerlerin azlığı, teşvik politikalarının hızlanmasıyla bu bölgelerde faaliyet gösteren firmalarımızı Anadolu'ya yöneltmiştir. Bu kapsamda Diyarbakır, toplam 1 milyon 700.000 civarında nüfusu ve 900.000'den fazla genç nüfusu ile tekstil sektörü için Türkiye'nin en avantajlı illerinden biridir. Diyarbakır'da kurulan tekstilde uzmanlaşmış Organize Sanayi Bölgesi, hazır giyim alanında Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesidir. Bugüne kadar ilk fazımız tamamlanmış, 30 fabrikamız üretime başlamıştır. binlerce insan çalışıyor. İkinci fazımız tamamlandığında 50 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz” dedi.
Diyarbakır'da son dönemde yapılan bazı yatırımların sektör için büyük önem taşıdığına inanan Dalkıran, sözlerini şöyle sürdürdü:
8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Türkiye'nin ikinci büyük sulama projesi olan Silvan Projesi'nin inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere. Projenin tamamlanması ile; 2 milyon 350 bin dekar alanda sulu tarım yapılacak ve Diyarbakır Türkiye'de pamuk üretiminde 2. sırada yer alacak. GÜNTİAD olarak Diyarbakır'da “yerden podyuma” üretme hedefimiz vardı ve bu hedefe ulaştık. Bereketli topraklardan çırçırcılığa, örmeye, boyamaya, giyime ve satışa kadar tam entegre bir şehirdir.

"Lojistik merkezin yatırım tutarı 150 milyon dolar civarında"
Üretimin pazarlara erişiminde en önemli konulardan birinin lojistiğin olduğunu ifade eden Dalkıran, "Ülkenin ve bölgenin lojistiğine katkı sağlayacak Diyarbakır Lojistik Merkezi yaklaşık 2 bin 200 dönüm üzerine kurulu. Lojistik merkezin yatırım tutarı yaklaşık 150 milyon dolar. Demiryolu bağlantılı depolara sahip Diyarbakır Lojistik Merkezi, Diyarbakır ve bölgede üretilen ürünlerin iç ve dış pazarlara ulaşmasını sağlayacak önemli bir yatırımdır. Bu kapsamda bugün açılışını gerçekleştireceğimiz CNR KONFEK-Konfeksiyon Makinaları fuarının tüm ülkemizin üretim alanlarına çok ciddi katkılar sağlamasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."
GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: “Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık”
GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: “Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık”
GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: “Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık”

Detaylı bir şekilde, GÜNTİAD Başkanı Dalkıran: “Topraktan podyuma üreten bir Diyarbakır hedefimiz vardı ve biz bu hedefimizi yakaladık” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum