Gümüşhane'de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi

25. Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında Gümüşhane'de ödüllü yöresel yemek ve meyve küspesi, pekmezi ve kuşburnu marmelat yarışması düzenlendi.

Gümüşhane'de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 19:13
Gümüşhane’de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: 25. Uluslararası Kültür ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında Gümüşhane'de ödüllü yöresel yemek ve meyve küspesi, pekmezi ve kuşburnu marmelat yarışması düzenlendi.
Festival etkinlikleri kapsamında Atatürk Parkı'nda düzenlenen etkinlikte Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ilk kez dut küspesi, dut pekmezi ve kuşburnu marmelatı yarışması düzenlendi.
Gümüşhane üreticilerinin el işçiliği ile doğal olarak üretilen ürünler, jüri üyeleri tarafından farklı kriterlere göre değerlendirildi. 36 dut pekmezinin değerlendirildiği kategoride birinciliği Hazal Rana Şahinöz, ikinciliği Huriye Günday ve üçüncüsü Selma Şahinöz aldı. 12 kuşburnu marmelatının değerlendirildiği kategoride birinci Serpil Ulutaş, ikinci Nesibe Ağaç, üçüncü Türkan Karaçengel, 10 meyve posasının değerlendirildiği kategoride ise Tunbala Zengin birinci, Zübeyde Balı ikinci oldu. , Ülkü Bal üçüncü oldu.
Başkan Ercan Çimen ve AK Parti Kadın Kolları Başkanı Münire Şeyhoğlu birinciye çeyrek altın, ikinciye bir gram altın, üçüncüye para ödülü ve kategorilerde en iyi 3 adaya plaket takdim edildi.
Bu durumda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından aynı mekanda çorba, yemek ve tatlı kategorilerinde yöresel gıda ürünleri yarışması düzenlendi. Jüri uzmanları, ev hanımlarının yaptığı çorba, yemek ve tatlıları belirlenen kriterlere göre değerlendirdi.
Yarışmanın ardından yemek kategorisinde Şura Metintaş birinci, Neşe Yılmaz ikinci, Gamze Yılmaz üçüncü, Esra Barlak birinci, Çorba kategorisinde Altun Doğan ikinci, Pınar Yılmaz birinci, Nejla Çakırkumaş birinci oldu. tatlı kategorisinde ikinci, Zeynep Metintaş üçüncü oldu. Yarışmada birinciye çeyrek altın, ikinciye gram altın ve üçüncüye yarım gram altın verildi.
Gümüşhane’de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi
Gümüşhane’de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi
Gümüşhane’de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi
Gümüşhane’de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi

Detaylı bir şekilde, Gümüşhane’de pestil, pekmez ve yöresel yemek yarışması düzenlendi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum