Gökyüzünde yarın gece son 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşanacak

Gökyüzünde yarın gece son 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşanacak, Nasa'ya göre, ABD'de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak aşina kasım dolunayı, cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika her tarafında dünyanın gölgesinde kalacak.TAM TUTULMA YAŞANACAKAy tutulması, ABD doğu yakası .

Gökyüzünde yarın gece son 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşanacak
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 11:23
Gökyüzünde yarın gece son 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşanacak,

Nasa'ya göre, ABD'de Kunduz ayı (Beaver Moon) olarak aşina kasım dolunayı, cuma günü erken saatlerde 3 saat 28 dakika her tarafında dünyanın gölgesinde kalacak.

TAM TUTULMA YAŞANACAK

Ay tutulması, ABD doğu yakası saatiyle (EST) cuma gece yarısı 01.02'de başlayacak, sabaha aleyhinde 04.02'de yüzde 99 tutulma oranıyla en yüksek seviyesine ulaşacak. NASA, Ay'ın adamakıllı dünyanın gölgesi altına girmeyecek olmasından dolayı bu tutulmayı "adeta tam tutulma" olarak niteliyor.

TÜRKİYE'DEN GÖRÜLMEYECEK

Bu tarihi gökyüzü olayı, Kuzey Amerika'nın tamamı göre izlenebilirken Güney Amerika'nın batı yarısında, Asya'nın kuzeydoğu bölgesinde ve Avusturalya'nın doğusunun da bir bölümünden görülebilecek. Ay tutulması Türkiye'den görülmeyecek.

Gökyüzü gözlemcileri, güneş tutulmasından bambaşka olarak Ay tutulmasını izlemek için özel bir gözlüğe lüzum olmadığını belirtiyor.

YILIN SON AY TUTULMASI

Kasım dolunayı, kunduzların bu ayda kış hazırlığı yapmasından nedeniyle Kızılderili almanağında "Kunduz ayı" olarak bilinirken Ay tutulması esnasında ortaya meydana çıkan kırmızı görüntüsü sebebiyle "Kanlı Ay" olarak da isimlendiriliyor. Perşembeyi cumaya bağlayan gece yaşanacak Ay tutulmasının 2021'in son Ay tutulması olduğu kaydedildi. Bir sonraki Ay tutulması 16 Mayıs 2022'de gerçekleşecek.

AA / Islam Dürüst - Son Dakika Haberleri

Gökyüzünde yarın gece son 6 asrın en uzun Ay tutulması yaşanacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum