'Göç ve mülteci sorununu birçok devlet görmezden gelmeye devam ediyor'

'Göç ve mülteci sorununu birçok devlet görmezden gelmeye devam ediyor', Gündem Haberleri.

'Göç ve mülteci sorununu birçok devlet görmezden gelmeye devam ediyor'
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 21:06
'Göç ve mülteci sorununu birçok devlet görmezden gelmeye devam ediyor', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nin (TBMM) konut sahipliğinde Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ile Şişli ’deki bir otelde ortak düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı bugün son buldu. Dün başlayan konferansın son gününde kapanış konuşmasını TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptı. Gana Birinci Meclis Başkan Yardımcısı konferans raportörü Joseph Osei Owusu da konferans sonuçları hakkında değerlendirmede bulundu.

Kapanış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, toplantıda kamuoyunu ilgilendiren göç konusunda mesuliyet ve adil yük paylaşımı, göçmenlerin aktüel durumu, yamalı göçle birlikte oluşan hudut aşan suçlarla çaba ve zorunlu göçe daimi çözüm meydana getirmek gibi çok kayda değer konuların ele alındığını söyledi.

“YILLIK YENİDEN YERLEŞTİRME ORANLARININ ARTIRILMASI GEREKİR”

Şentop, şu ifadeleri kullandı:

* “Belirlenen uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde mültecileri usulüne yerinde ve adil bir şekilde ülkelerimize kabul ederek fakat dayanışmayı gerçekleştirmiş oluruz. Bu şekilde Türkiye başta edinmek üzere kesin ülkeler üzerindeki ağır göç yükünü hafifletilmesi ve adaletli külfet paylaşımının sağlanması gerekir.

* Külfet paylaşımının yalnızca maddi yardımlarla sınırlı kalmaması gerekir. Bu çerçevede her ülkenin milli stratejisine göre belirlediği ancak dünya genelindeki mülteci nüfusuna oranla fazla minik kalan yıllık bitmiş koyma oranlarının da artırılması gerekir.

* Yamalı göçle mücadelede bir diğer manâlı öğe, sınır güvenliğinin güçlendirilmesidir. Bu anlamda, ciddi bir göç baskısı aşağı olan ülkemiz son yıllarda doğu sınırına çok büyük yatırımlar yaptı ve yapmaya devam ediyor.”

“GÖÇMENLERİN HAKLARINA YÖNELİK İHLALLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİR”

Şentop, şöyle konuştu:

* “Tabiatıyla düzensiz göçle mücadelede hudut güvenliği sağlanırken, göçmenlerin haklarına karşın ihlallerin de önüne geçilmesi gerekir. Bu bağlamda realist, denetleyici mekanizmalar hayata geçirilmelidir.

* Yeniden benzer şekilde, göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretiyle mücadelenin üzerinde önemle durulması ve bu organize suçlar için milletlerarası iş birliğinin güçlendirilmesi hayati yük talep etmektedir.

* Göçmen ve mültecilerin bulundukları ülkelerde topluma armoni sağlamaları, eğitim, sağlık gibi esas haklardan eşdeğer derecede faydalanmaları gibi hususlar da üzerinde önemle durulması gereken diğer konulardır.

* Kuşkusuz, sekiz yıldır dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ve derme çatma göçle uğraş alanında ciddi bir tecrübe edinen ve göç sorununun nasıl ele alınması gerektiği noktasında referans ülke olan Türkiye, bu alandaki tecrübe paylaşımına her daim açık olduğunu bu konferans vesileyle bir defa daha göstermiştir.”

“BİRÇOK DEVLET GÖÇ VE MÜLTECİ KONUSUNU GÖRMEZDEN GELMEYE DEVAM EDİYOR”

Şentop, konuşmasına şöyle devam etti:

* “Ne yazık ama göç ve mülteci konusu insanlığın karşılıklı meselesi olması gerekirken, çoğu devlet bu sorunu görmezden gelmeye devam ediyor ya da bilhassa son dönemlerde tanık olduğumuz gibi daha ileri gitgide artarak geri itmelerle insanlık dışı uygulamalara imza atıyor.

* Denklik ve ayrımcılık yasağı kağıt üstünde kalıyor, ön yargılar, yabancı düşmanlığı ve çifte standartlar ise zihinlerdeki yerleşik kodlar olarak ortaya çıkıyor. Bu anlamda, göçmenlere yönelik bu insanlık dışı uygulamalara karşısında da sesimizi yükseltmemiz, bu noktada karşılıklı uğraş etmemiz ve farkındalık yaratmamız son derece ağırlık kazanmaktadır.”

“AYRIMCILIĞIN ENGELLENMESİ HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR İNSANLIK VE VİCDAN GÖREVİDİR”

Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:

* “Göçmen karşıtlığı ile beraber ve benzer zihinsel ve kültürel kodlardan beslenen, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı sonucu yaşanan ayrımcılığın tüm hukuki imkanlarla engellenmesi hepimiz için kayda değer bir insanlık ve vicdan görevidir.

* Özellikle son yıllarda aleyhinde karşıya olduğumuz geri itme hadiseleri maalesef şu an Avrupada yaygın bir kullanım haline gelmiş durumdadır. Bir Takım ülkeler, bugün göçe kaynaklık eden ülkelere müdahale ederek, onların kaynaklarını en ince ayrıntısına kadar sömürerek, yurtlarını talan ederek ve bütün alt yapı ve üstteki yapılarını ortadan kaldırarak eskiden bu ülkeleri yaşanmaz hale getirmişlerdi.

* Bugün yerlerini ve yurtlarını terk edip her tehlikeyi göze alarak sınırları aşıp göç yollarına düşen bu insanların dramının en büyük sorumlusu bu ülkelerdir.

* Bu ülkeler, bugün de sebep oldukları bu yıkımların sorumluluğunu olmak yerine, göç yükünü ve bedelini çevre ülkelerin sırtına yüklemeye çalışmaktadırlar. Bu durum insani, vicdani, ahlaki, yasal, sürdürülebilir değildir.”

Şentop, “Bütün ülkelerin hakları ve menfaatleri olduğu gibi tekrar bütün ülkelerin görevleri ve sorumlulukları vardır. Bu hakiki kendini cebren kabul ettirecek dek etkili ülkü gelmiştir. Konferansımızın, dünyamızın refahı ve istikrarına, ülkelerimizin ve halklarımızın sağlık, refah ve barışma içinde hayatlarına devam etmelerine katkı maddesi sağlamasını temenni ediyorum” dedi. (DHA)

'Göç ve mülteci sorununu birçok devlet görmezden gelmeye devam ediyor', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 'Göç ve mülteci sorununu birçok devlet görmezden gelmeye devam ediyor' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum