GM, 8 Ayın Ardından İlk Defa Çip Sıkıntısı Sebebiyle Tesislerini Kapatmayacağını Açıkladı

GM, 8 Ayın Ardından İlk Defa Çip Sıkıntısı Sebebiyle Tesislerini Kapatmayacağını Açıkladı, COVID-19 pandemisiyle alay malay başlayıp stabil çokça üreticiyi büyük sıkıntılara sokan çip kıtlığı; bir süredir iri araba şirketleri birlikte karışma atılmak üzere bir nic.

GM, 8 Ayın Ardından İlk Defa Çip Sıkıntısı Sebebiyle Tesislerini Kapatmayacağını Açıkladı
Editör: 15Haber
25 Ekim 2021 - 02:46
GM, 8 Ayın Ardından İlk Defa Çip Sıkıntısı Sebebiyle Tesislerini Kapatmayacağını Açıkladı,

COVID-19 pandemisiyle alay malay başlayıp stabil çokça üreticiyi büyük sıkıntılara sokan çip kıtlığı; bir süredir iri araba şirketleri birlikte karışma atılmak üzere bir nice şirketi etkisi altına almıştı. Mercedes-Benz, kurgu teslimatlarının bire bir yıl gecikebileceğini söylerken Renault da Bursa ’daki fabrikasında bir hafta üretim yapıp aynı hafta yapmayacağını duyurmuştu. General Motors (GM) de yonga krizinin vurduğu şirketlerden birisi. 

BENDE ’nin bildirme iri araba üreticisi konumundaki GM, bayi partilerindeki arzın azalmasına ve bakir komütatör fiyatlarını arşa çıkarmasına amil olan nısıf iletken çip kıtlığı cihetiyle geçen yılın sonlarından beri tesislerindeki üretimi ara sıra durdurmaktaydı. Fakat cuma haset yaptığı açıklamada ortaklık; Teşrinisani ’ın 1 ’i itibariyle sekiz ayın ardından ilk kez, tek fabrikasının toptan çip krizi cihetiyle tıkanmak zorunda kalmayacağını duyurdu. 

Yonga krizi bibi elan korkulu aynı yıldırma

General Motors

Fakat bu bittabi kim üretimin normale döndüğü anlamına bile gelmiyor. Kâh fabrikalar günde hemen bire bir sefer çalışacak. Bunun GM amacıyla müspet bir haber olduğunu; fakat yonga sıkıtsının hala elan şişman tıpkısı yıldırma oluşturduğunu tamlayan IHS Markit ’mağara yonga piyasasını incelemekle mesul kıdemli kafa analisti Phil Amsurd, General Motos'u kast ederek "Bu, hastanın birlik mütehammil noktalardan geçtiğinin benzeri işareti değil ve hastaneden taburcu edilmeden ilk biraz hafta lüzumlu" şeklinde konuştu. Amsurd ’a göre GM ’nin tesislerinin kapanmayacak olması, şirketin bazen isteğe sadık özelliklerden kurtulduğunun ve bu çipleri ayrıksı kullanımlara yönlendirerek eksikliklerle başa çıkmakta elan ferah ayla geldiğinin tıpkısı işareti. 

Yonga tedarik sıkıntısının biraz olsun hafiflediğini belirten Amsurd; bibi daha nazik silikon çevrim levhalarını ayrı çiplere bölen ve bunları test yazar tevzi için paketleyen Asya'daki geri plan şirketlerde tıkanıkların olduğunun altını çizdi. Amsrud ayrıca, otomobil üreticilerinin iri yonga üreticilerinden daha fazla silikon devre levhası almasına karşın, şirketlerin kişisel elektronik ve başka sektörlerden mevrut bunaltıcı tıpkısı taleple başa geçmek için kapalı kapasiteye ehil olduğunu dahi kaydetti. Malezya'daki ve Asya'nın ayrıksı yerlerindeki şirketlerin, çalışanların eskimemiş koronavirüse yakalanması zımnında fabrikaları kategorik tutmakta sevgili yaşadığını; ancak bu durumun bazı yerlerde oldukça azaldığını aktaran Amsrud, "COVID tamamen sahneden çekilinceye kadar COVID'i listeden çıkarmazdım." ifadelerini kullandı. 

Üreticiler, çiplere 52 hafta sonradan ulaşabiliyor

General Motors

Şu anda ayrımsız araba üreticisinin, sipariş verdikten ancak 52 hafta yani 1 yıl sonraları tamam çiplere ulaşabildiğini belirten Amsrud, uzamaya bitmeme eden teslim sürelerine ilgi çekerek “Bu, piyasada hala ipham olduğu anlamına geliyor. “ dedi. Çip kıtlığının gelecek yıl tamamında olmasa da çoğunda devam etmesi bekleniyor; ancak Amsrud ’ bakarak yıl süresince iyileştirmeler olacak. 

Eskimemiş tıpkısı aracın averaj satış fiyatı; geçen ay 42.802 dolara ulaşarak Ağustos ayında belirlenen 41.528 dolarlık çarkıt rekoru kırmıştı. Bu da ortalamanın, ilk defa 36.000 doları kırdığı bire bir yıl öncesine bakarak kısaca yerine %19 artmış olduğu anlamına geliyor. 

GM, 8 Ayın Ardından İlk Defa Çip Sıkıntısı Sebebiyle Tesislerini Kapatmayacağını Açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum