Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı, İstanbul 16.

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı
Editör: 15Haber
26 Kasım 2021 - 01:26
Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı,

İstanbul 16. Asliye Canice Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Genco Erkal avukatlarıyla katıldı. Erkal'a destek olmak için piyanist Fazıl Say, eşi Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık da duruşmaya geldi. Dominant, mahkeme salonunun küçük olması ve pandemi gerekçesiyle sınırlı sayıda basın mensubu ve izleyiciyi ısrarlı talepler üzerine kabul etti.

"HAKARET UNSURU OLMADIĞINA İNANIYORUM"

Sanık Genco Erkal savunmasında, Twitter paylaşımlarında herhangi bir hakaret unsuru olmadığına inanıyorum. Burada davaya konu 3 tweet 5 yıl öncesine aittir" dedi. Erkal, Ayder Yaylası ile ilgili paylaşımda mevcut iktidarı eleştirdiğini belirtti.

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı

BERAATİNİ İSTEDİ

Genco Erkal, "Burada ifade özgürlüğüne ciddi zorlama vardır. AİHM'in Şörli kararı ile bundan böyle Cumhurbaşkanı'na hakaret diye bir kabahat kabul etmemektedir. İnsan haklarına tutarsız olduğunu söylemektedir. Takdir mahkemenindir. İddianameye konu söylemler hakaret suçunu oluşturmadığından beraatime karar verilsin" dedi.

Hakimin, mahkumiyet hükmü verilirse hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesini kabul edip etmediği sorusuna Erkal, "Rıza göstermiyorum" dedi. Erkal'ın avukatı Turgut Kazan da Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasının AİHM'in son dönemde verdiği kararlarla uygulanamaz ülkü geldiğini, Anayasa'nın ihlal edildiğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI AVUKATI: ALENEN HAKARET ETTİĞİ ORTADADIR

Cumhurbaşkanı avukatı Emine Nur Çakır ise "Anayasanın 26. maddesi her ne değin düşünceyi izah etme ve dağılım hürriyetinden bahsetmiş ise de eleştiriler reel olgular üzerinden yapılmayarak bu sınırlar aşılmıştır. Söz konusu tweetlerin alenen hakaret ettiği ortadadır. Çobanlık benzetmesiyle müvekkilimin kişilik hakları ihlal edilmiştir. Katılma talebimiz vardır, sanığın cezalandırılmasını istek ederim" dedi. Mahkeme, suçtan doğrudan hasar gördüğü gerekçesiyle Cumhurbaşkanı avukatının katılma talebi kabul edildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Dosyanın hakkındaki mütalaasını aranje etmek üzere savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme, bir dahaki duruşmanın büyük bir salonda yapılmasına karar bağladı. Mahkeme 11 Mart'a ertelendi.

ERKAL: BUNDAN SONRAKİ DURUŞMADA DAHA ÇOK KONUŞACAĞIM

Duruşma çıkışında adliye önünde basın mensuplarına yorumlama yapan Genco Erkal, "Dava devam ediyor, Mart'a ertelendi. Devam ettiği için de fazla artı bir şey söylemek istemiyorum. Yazılmış savunmamı birazdan eve gidince basına yazılmış olarak ileteceğim. Diğer bir şey söylemeyeceğim. Bana böyle bir fırsat verildiği için fazla mutluyum fiilen. Çünkü burada ben kendimi savunabiliyorum sizlerde şahit olabiliyorsunuz. Bana yapılan suçlamaları dobra dobra savunabiliyorum. Sadece o suçlamaların cevabını yok, aslında dünya görüşümü bütün bu içinde yaşadığımız düzenin eleştirisini de dile getiriyorum. Bundan sonraki duruşmada da daha da çok konuşacağım" dedi.

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı

İDDİANAME

İddianamede, Genco Erkal'ın 3 farklı paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği belirtilerek 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 avuç içi değin hapis cezasıyla cezalandırılması istek ediliyor.

??Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Minimum Ücret Tespit Komisyonu'nun birincil toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

Sizce, en düşük ödenti ne dek olacak?

— Haberler () November 25, 2021

Demirören Haber Ajansı - Magazin Haberleri

Genco Erkal, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçundan hakim karşısına çıktı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum