Geççek, Geççek

Geççek, Geççek, Gündem Haberleri.

Geççek, Geççek
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 06:12
Geççek, Geççek, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Seyahat Davası ’nda 25 Nisan günü karar açıklandı. Osman Kavala ’nın ağırlaştırılmış müebbete çarptırıldığı karar duruşmasında duruşma, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi ’yi 18 ’er yıl hapse mahkum etti ve tutuklanmalarına karar verdi. Karar açıklandıktan daha sonra mahkeme heyetine,“8 çocuğun yanına benim 18 sene yatmamın ne anlamı var. Vız kazanç tırıs gider” diye seslenen mimar Mücella Yapıcı (72), Bakırköy Canice ve Tutukevi ’nde tutuluyor. Mücella Yapıcı, SÖZCÜ ’nün sorularını yanıtladı.

HIRSIZLIK, KANUNSUZLUK YAPMADIM Mimar Mücella Yapıcı ile avukat Can Atalay, kararın okunmasını böyle karşıladı. Yapıcı duruşmada, “Bugüne değin tek bir çocuğuma haram lokma yedirmedim, hırsızlık, uğursuzluk, kanunsuzluk yapmadım” dedi İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu olan Mücella Yapıcı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kentleşme, Felaket Komitesi ve Çevre Etki Değerleme Kurulu ile Taksim Dayanışması ’nın da üyesi.

■ Karardan sonra cezaevine götürülürken neler yaşadınız, neler hissettiniz?

Kuvvet bir soru bu. Olur Ya de üstüne roman yazılır lakin sorulana değin üstünde hiç düşünmedim. Ilk Önce şahlanmış olduğumu hatırlıyorum. O sırada tek düşüncem, bugüne dek hiç ayrılmadığım ve yaşamın tüm yükünü birlikte omuzladığımız kızlarımın kendilerini ne değin fena hissettikleri, hissedecekleriydi. Oysa bugünlerde bizlerin, haklılığımızın verdiği dayanıklılık ve kararlılık ile kendimize iyi bakacağımızdan belirli olduklarına inandığım için onlar için birazcık rahatladım. Neler yaşadığıma gelecek olursak… Hukuk, eşitlik ve yargı duygusunun bu denli ayaklar altına alındığı ve iktidarın emrine girdiği bu günlerde, hayret duygusunu kaybettiğini söyleyerek yapılan mucizevi hukuksuzluk, yolsuzluk ve talanın normalleştirilmesine yol açıldığını düşünen, buna itiraz eden biri olarak ne eyvah ki ben de ‘şaşırmadım. ’

BAĞRIMIZA BASIYORUZ

■ Çok fazla yardım mesajı atıldı, talimat yapıldı. Dışarıdakilere bir mesajınız var mı?

Yetkisiz olmasınlar bu mesajlar harika bir biçimde buradaki yalıtılmışlık duygusunu ortadan kaldırıyor. ‘Seyahat direnişinin ’ her bir katılımcısı namına bu mesajları bağrımıza basıyoruz.

bu arada büyük bir fedâkarca bizi ziyarete gelen, zaten baskı olan yaşamlarından zaman çalarak bizleri yalnız bırakmayan tüm avukat arkadaşlarımıza, milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Özellikle büyük acılarına rağmen bizi, hiçbir şekilde yalnız bırakmayan ve artık iri aile olduğumuz, Yolculuk ’den katledilen gençlerimizin ailelerine bütün yüreğimle teşekkür ediyorum. Geçcek, geçcek…

Film yapımcısı ve gazeteci Çiğdem Mater Utku

Çiğdem beni şikayet edebilir

■ Çiğdem Mater Utku ile kaldığınız yerde üstelik televizyon var sanırım. Neler izliyorsunuz?

Ne bulursak izliyoruz. Fakat özellikle haberler konusunda Ahali TV ve Fox TV başı çekiyor. Dizilerimiz var. Magazin bile izliyoruz. Çiğdem ’in sinemacılığını taciz eden dizilerim bile var… Garibim ne yapsın sesini çıkaramıyor ancak beni insan hakları örgütlerine şikayet etmekle tehdit ediyor. bu arada şunu bildirmek gerekli, cezaevi televizyonunda her kanal çekmiyor.

Hapishane dilekçeler diyarı, her şey için başvuru yazıyorsunuz

■ Cezaevinde neler yapıyorsunuz, sıkıntılar neler, kitap okuyabiliyor musunuz? 

Bakırköy Bayan Hapishane ’nin bir kütüphanesi var. Tatbik ile liste istiyorsunuz. sırası gelmişken cezaevi bir dilekçeler diyarı. Aklınıza gelen her şey için tatbik yazıyorsunuz. O listeden 14 gün için üç kitap seçebiliyorsunuz. Fazla uzun yıllardır alanımla ilgili araştırma, rapor, dava dilekçesi vb. gibi kurmaca olmayan kitaplar okuduğum için ne yazık ama fazla fazla roman, hikaye vb. kitaplar okuyamıyordum. Acilen bol bol roman okuyarak bu açığı kapatacağım. Bakalım ne dek sürer. Zira ilk altı kitapta yine ‘uluslararası cezaevi standartları ’ kitabını gönülsüzce edemedim.

Kendi alanımın yeni çıkan yayınlarına erişme imkanım olsun da isterdim.

Geççek, Geççek, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum