Fındık üreticisinin 'Drakula ' sevinci

Fındık üreticisinin ‘Drakula ’ sevinci, Gündem Haberleri.

Fındık üreticisinin 'Drakula ' sevinci
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 11:36
Fındık üreticisinin ‘Drakula ’ sevinci, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Trabzon ’un Maçka ilçesi Esiroğlu mahallesinde 2018 yılı Mayıs ayı sonlarından itibaren görülen ve fındık bahçelerinde dalların kurumasına niçin olan ve ahali aralarında ‘Drakula ’ olarak adlandırılan Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği ’nin şipşak yayılmasının önüne geçilebilmek için Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde bir çalışma başlatılmış ve bu kapsamda bulaş olan bahçeler önce sökülmüş, peşinde da yakılmıştı.

Müdürlükçe uğraş çalışmalarının sürdüğü belirtilirken, laf konusu böceğe bu sene sıcakların etkili olmaması nedeniyle henüz rastlanmadığı belirlendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda yer alan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, bu sene havaların mevsim normallerinin aşağıda seyretmesinden dolayı ’Drakula ’ olarak tanıdık Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceğinin görülmediğini belirterek aktivitesinin son derece güçsüz olduğunu söyledi:

GÖZETİM DEVAM EDİYOR

– Bu yıl aktivitesi son derece cılız ancak bu haşere önemli bir korkutma gerekli önlemler alınmalı. Esiroğlu Vadisinde yaklaşık 700 dönüm civarında bir alanı etkiledi ve orada söküm çalışmaları yapıldı. Daha da büyümemesi için halen gözetim devam ediyor. Bunun yanında fındığa zarar veren böceklerde de hareketi yavaş görüyoruz, o iyi bir şey.

– Gerekli tedbirler vaktinde alınmalı ki; ürünümüze verdiği hasar kayıplar minimize edilebilsin. Bu sene iklim hala mevsim normallerinde gitmiyor, mevsim normallerinin altında gidiyor. Bu böceklerin eşleşebilmeleri için ısının emin bir sıcaklığa ulaşması gerekiyor. Birazcık da bunun etkisiyle bu koşul söz konusu. Ancak hava şartlarından ötürü bu kere de küllenme başladı o da fındığa hasar veriyor. Üreticiye dürüst tarımsal uygulamaları yerinde ve vaktinde yapmasını öneriyoruz. Bu günlerde küllenmeye karşısında gerekli etkinlikleri yapmasını tavsiye ediyoruz.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk

REKOLTE BEKLENTİSİ 700 BİN TON

– Rekolteyle ilgili önümüzdeki haftalarda Tarım İl Müdürlükleri saha çalışmalarına başlayacaklar ama ondan önceki öteki Sivil Toplum Örgütleri ve bu işle iştigal eden firmaların yaptığı çalışmalarda 700 bin ton civarında bir rekoltenin gelme ihtimalini ön gördüler.

– Çaya, hububata verilen fiyatlarda göz önünde bulundurulduğunda fındığa verilecek fiyatın 45 TL ’nin üstünde 50 TL olma ihtimalini ön görüyoruz. Zaten söylenen Kurban Bayramı sonrası Temmuz ayının ortaları ya da sonlarına içten fiyat açıklamasının yapılacağı ve beklentinin de karşılanacağı yönünde bize haberler geliyor” diye konuştu.

Fındık üreticisinin ‘Drakula ’ sevinci, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Fındık üreticisinin ‘Drakula ’ sevinci haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum