evde masajmasaj istanbul

FETÖ 'nün Orta Asya yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla aranan şüpheli havalimanında yakalandı

İstihbarat kaynaklarına dayanan bilgiye takriben; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü FETÖ/PDY'nin yurtdışı yapılanmasına ilişkin yürütülen bir soruşturmada, ‘Silahlı Terör Örgütü üyeliği' suçlaması ile İstanbul 6.Sulh Ceza Hakimliği kadar aranan kaç.

FETÖ 'nün Orta Asya yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla aranan şüpheli havalimanında yakalandı
Editör: 15Haber
06 Ekim 2021 - 11:15

İstihbarat kaynaklarına dayanan bilgiye takriben; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü FETÖ/PDY'nin yurtdışı yapılanmasına ilişkin yürütülen bir soruşturmada, ‘Silahlı Terör Örgütü üyeliği' suçlaması ile İstanbul 6.Sulh Ceza Hakimliği kadar aranan kaçak T.N.B.'nin, 27 Eylül Pazartesi günü tarifeli uçakla Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'ten uçakla İstanbul'a geleceği istihbaratı alındı. Sabaha karşı 04:30'da Bişkek'ten havalanan ve FETÖ şüphelisi T.N.B.'nin de içinde olduğu uçak, 27 Eylül Pazartesi günü saat 10:20'de İstanbul Havalimanına iniş yaptı. Uçaktan inerek Dış Hatlar Geliş Terminalinde pasaport kontrolüne giren B., hakkında “Silahlı Terör Örgütü Üyeliği” suçlamasıyla yürütülen soruşturma dahilinde arandığı gerekçesiyle İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Terörle Uğraş Şubesine götürüldü

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması üyesi olduğu iddiasıyla pasaport kontrolüne takılan ve polis kadar gözaltına alınan T.N.B., işlemlerinin tamamlanmasının gerisinde benzer gün sorgulanmak üzere İstanbul Terörle Uğraş (TEM) Şubesine teslim edildi. İstanbul Emniyetinde, Terörle Uğraş Şubesi ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde 2 gün her tarafında ifadesine başvurulan T.N.B.'nin, adının karıştığı örgütle ilgili herhangi bir data paylaşıp paylaşmadığı bilinmiyor.

FETÖ'cü derneğin üyesi

Örgütün yurtdışı yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla İstanbul 6.Sulh Ceza Hakimliğince aranan zanlının, merkezi Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yer alan ve Orta Asya'daki FETÖ faaliyetleri için kritik öneme sahip Kazakistan-Türk İş Adamları Derneği (KATİAD) üyesi olduğunu itiraf ettiği belirtildi. Güvenlik ifadesinde, söz konusu derneğe üye olduğu gerekçesi ile Türkiye'ye gelmekten çekindiğini anlatan T.N.B., elektrik mühendisi olduğunu, Bişkek'te bulunan Türk-Kazak İş adamları derneğine işyeri sahibi olduğu zamanlarda üye olduğunu söylediği öğrenildi. Bu derneğin FETÖ'nün kontrolünde olduğundan nedeniyle aranmasının olabileceğini düşünerek Türkiye'ye gelmekten kaçındığını ifade eden kaçak kararsız, bu nedenle uzun süredir ülkeye but basmadığını, daha pozitif dayanamayarak yargılanmak üzere Türkiye'ye geldiğini anlattığı iddia edildi.

İki kilit şubede iki gün her tarafında ifadesi alındı

İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde 2 gün boyunca sorgulanan T.N.B., açıklama işlemlerinin tamamlanmasının ardından 29 Eylül'de İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Zanlı, sevk edildiği savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı.

Sıcacık yapılanma için yeni bir ‘üs' olarak görülüyor

Güvenlik ve istihbarat raporları, FETÖ'nün Orta Asya'da her yerde kuytu bir yapılanma içine girdiğini, örgütün Kazakistan ve Kırgızistan öncelikle olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinde her tarafta şiddet toplamaya çalıştığını gösteriyor. Ülkeden çok sayıda FETÖ üyesinin bu coğrafyaya kaçmayı tercih ettiği belirtilirken, örgütün bu bölgeyi yeniden yapılanma için ‘üs' olarak kullandığı bahis ediliyor.

Sadık Kahraman
 

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum