FETÖ elebaşının yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanması devam ediyor

FETÖ elebaşının yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanması devam ediyor, Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonuyla yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülümseyen'in yargılanmasına Ankara 27.

FETÖ elebaşının yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanması devam ediyor
Editör: 15Haber
18 Kasım 2021 - 14:37
FETÖ elebaşının yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanması devam ediyor,

Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonuyla yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülümseyen'in yargılanmasına Ankara 27. Ağır Cinayet Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmada soyadı 'Gülümseyen' olduğu için insanların kendisinden çekindiğini söyleyen Selahaddin Gülümseyen, “Aksaray Üniversitesi'nde okurken ev abiliği yaptım. O dönemde ‘Osman' kod adını kullandım, çünkü ırk benden çekiniyordu. Hayatımdaki en büyük handikap soyadımın ‘Gülümseyen' olmasıydı. Örgütün hiçbir hiyerarşik yapısında yer almadım. Öğrenciyken örgüt içerisindeki kişiler eve gelir, öğrencilerin fotoğraflarını ve bilgilerini alıp ‘green card' başvurusu yaparlardı. Benim adıma kimse başvuru formu yapmadı, benim zaten başvurum vardı” ifadelerini kullandı.

“ABD'de bilgisayar tamircisiydim”

ABD'de 5 yıl kaldıktan sonradan evlenmek için Kenya'yı seçim ettiğini demeç eden Tebessüm Eden, “Aksaray'daki üniversite eğitimimi tamamladıktan sonradan ABD'ye ablamın yanına gittim. 2015-2020 yılları arasında orada kaldım. Kaldığım süre kapsamında bilgisayar tamirciliği yaptım. 2018 yılından sonradan amcam Fetullah Gülen'in ziyaretlerine gittim ve bazı sohbetlere katıldım. 5 yıl ABD'de kaldıktan daha sonra Kenya'ya gittim. Orada 7 ay kaldım. Evlilik işleri Kenya'da daha kolaydı, eşimle de orada evlendik. Sonra Interpol göre arandığım için beni gözaltına aldılar ve Türkiye'ye getirildim” diye konuştu.

ABD'de Türk pasaportunu kullanarak yaşadığını beyan eden Tebessüm Eden, savunmasına şöyle devam etti:
“Örgütte hiçbir idare görevim olmadı. Zaten ilk ifademde bunları anlattım ve 200 kişiyi teşhis ettim. Yaptığım bu işlerin suç olduğunu bilmiyordum. Etkili pişmanlık hükümlerinden davranmak istiyorum. Hakkımda hazırlanan iddianamede söylendiği gibi örgüt yöneticiliği yapmadım. Yurt dışarıda firari olarak değil Türk pasaportumu kullanarak yaşadım, Kenya'ya da bu pasaportla gittim. Soyadımdan nedeniyle çok hakaret gördüm lakin ben bütün bildiklerimi anlattım. Adli denetleme şartları uygulanarak tahliyemi talep ediyorum.”

Mahkeme dosyasındaki eksiklerin giderilmesine karar veren mahkeme, Tebessüm Eden'in tutukluluk haline hükmederek duruşmayı 3 Şubat 2022 tarihine erteledi.

Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonuyla yurt dışında yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Tebessüm Eden, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında ‘silahlı terör örgütü kurma veya yönetme' suçundan çıkarıldığı Ankara Nöbetçi Sulh Canice Hakimliğince tutuklanmıştı.

Engin Yağcı
 

FETÖ elebaşının yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanması devam ediyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum