Fed Başkanı Powell, Kongreyi uyarmaya hazırlanıyor

Fed Başkanı Powell, Kongreyi uyarmaya hazırlanıyor, Fed, Başkan Powell'ın 30 Kasım'da ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Şehirsel İşler Komitesinde Koronavirüs Destek, Takviye ve Idareli Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin oluşturacağı konuşmanın metnini yayımladı.Ekonominin .

Fed Başkanı Powell, Kongreyi uyarmaya hazırlanıyor
Editör: 15Haber
30 Kasım 2021 - 04:01
Fed Başkanı Powell, Kongreyi uyarmaya hazırlanıyor,

Fed, Başkan Powell'ın 30 Kasım'da ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Şehirsel İşler Komitesinde Koronavirüs Destek, Takviye ve Idareli Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin oluşturacağı konuşmanın metnini yayımladı.

Ekonominin güçlenmeye devam ettiğini gösteren Powell, Delta varyantı vakalarındaki artışın geçen yaz ilerlemeyi geçici olarak yavaşlattığını, hanehalkı ve işletme harcamalarında büyümeyi kısıtladığını, tedarik zinciri aksamalarını yoğunlaştırdığını ve bazı durumlarda inanların işlerine dönmesini veya meslek aramasını engellediğini kaydetti.

Powell, maliye ve para politikası ile hanehalklarının ve işletmelerin parasal durumlarının talebi desteklemeye devam ettiğine göze çarpan ederek, son verilerin, vakalardaki eylül ayı sonrasındaki düşüşün idareli büyümede bir toparlanmaya karşılık geldiğini gösterdiğini aktardı.

Gayri safi yurtiçi hasılada 2021'de takriben yüzde 5'lik çoğalma beklendiğini ve bunun son yılların en çabuk büyümesi olduğunu gösteren Powell, genel hesaplı faaliyette olduğu gibi meslek gücü piyasasındaki koşulların da iyileşmeye devam ettiğini bildirdi. Powell, maksimum istihdama ulaşmak için daha alınması gereken yol olduğuna dikkati çekerek, ilerlemenin devam etmesini beklediklerini açıklama etti.

- ENFLASYONİST BASKILAR GELECEK YILA KADAR DEVAM EDECEK

Salgın kaynaklı arz ve istek dengesizliklerinin bazı bölgelerde önemli fiyat artışlarına katkıda bulunduğunu yineleyen Powell, tedarik zinciri sorunlarının, üreticilerin özellikle ürünlere yönelik zinde talebi karşılamasını zorlaştırdığını aktardı.

Powell, enerji fiyatları ve kiralardaki artışların da enflasyonu yukarı içten ittiğine sinyâl ederek, enflasyonun, Fed'in yüzde 2'lik uzun vadeli hedefinin epeyce üzerinde ilerlediğini kaydetti.

Arz ve istek dengesizlikleri azaldıkça enflasyonun gelecek sene önemli ölçüde düşmesini beklemeye devam ettiklerini vurgulayan Powell, "Arz kısıtlarının kalıcılığını ve etkilerini tahminde bulunmak zorlama, oysa derhal enflasyonu yukarı içten iten faktörlerin gelecek yıla değin uzayacağı görülüyor." ifadesini kullandı.

Powell, meslek gücü piyasasındaki çabuk iyileşmeyle de birlikte durgunluğun azalmakta ve ücretlerin süratli bir şekilde yükselmekte olduğunu aktardı.

- OMİCRON VARYANTI HAKKINDA İLK KEZ DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU

Fiyat istikrarı hedefine ast olduklarının altını çizen Powell, "Araçlarımızı, hem ekonomiyi hem de dinç bir işgücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun daimi ışık halkası gelmesini önlemek için kullanacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Powell, Omicron varyantına ilk olarak değinerek, "Kovid-19 vakalarındaki son yükselme ve Omicron varyantının ortaya çıkması, istihdam ve ekonomik faaliyet üzerinde aşağıda yönlü riskler oluşturuyor ve enflasyon için belirsizliği artırıyor." ifadesini kullandı.

Salgınla ilgili daha pozitif endişenin insanların çalışma isteğini azaltabileceğini ve bunun da meslek gücü piyasasındaki ilerlemeyi yavaşlatabileceğini gösteren Powell, bu durumun, arz zinciri aksamalarını da yoğunlaştırabileceğini kaydetti.

Powell, Fed olarak istihdamda tam toparlanmayı teşvik etmek ve fiyat istikrarı hedefine gelmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurguladı.

Fed Başkanı Powell, Kongreyi uyarmaya hazırlanıyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum