Faiz kararından sonra Şeref Oğuz'dan Haberler.com'a özel açıklama: Dolarda 8-9 hayal oldu, yıl sonu 12- 13 TL'de durur

Faiz kararından sonra Şeref Oğuz'dan Haberler.com'a özel açıklama: Dolarda 8-9 hayal oldu, yıl sonu 12- 13 TL'de durur, Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı merakla bekleniyordu.

Faiz kararından sonra Şeref Oğuz'dan Haberler.com'a özel açıklama: Dolarda 8-9 hayal oldu, yıl sonu 12- 13 TL'de durur
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 13:27
Faiz kararından sonra Şeref Oğuz'dan Haberler.com'a özel açıklama: Dolarda 8-9 hayal oldu, yıl sonu 12- 13 TL'de durur,

Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı merakla bekleniyordu. Karar, bugün saat 14.05'te açıklandı. Banka, 100 baz puanlık indirime artan bir şekilde faizleri 15'e düşürdü. Bu kararın ardındaki Dolar ve altın da çabuk yükselişe geçti. Ünlü ekonomi yazarı Asalet Oğuz, Merkez Bankası'nın kararını Haberler.com'a özel olarak değerlendirdi. Melis Yaşar'ın sorularını yanıtlayan Oğuz, "Büyük bir kitle dolara dürüst tekrar ilgi gösteriyor. Dolar hakkında kim ne derse yalan söyler. Fakat 8- 9 liralık rakamlar çoktan düş oldu. Ben yıl sonu görünümünü 11- 12 - 13 TL olarak sıralıyorum" dedi.

"DOLARIN SEYRİ FED'İN ALACAĞI KARARLARA BAĞLI"

Açıklamalarına aralıksız Oğuz, "Doların seyri biraz da Amerikan Merkez Bankası FED'in alacağı kararlara ast. Ben orayı da göz önüne alarak bu açıklamayı yapıyorum. İçeride doları durduracak hiçbir enstrüman yok. Merkez Bankası, ben büyümeye bakarım dolar benim umurumda yok diyor. O yüzden yıl sonu tahminim 12 ila 13 lira arası" diye konuştu.

"FAİZ BİR KESİMİ, DÖVİZ HERKESİ İLGİLENDİRİYOR"

Bir diğer noktaya daha dikkat çekilmesi gerektiğini açıklayan Oğuz, "Bakın burada manâlı bir nokta daha var. Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte şirketler döviz açıklarını kapatmak için piyasaya girerek döviz alımı gerçekleştirirler. Bu durumun da etkisiyle dolar kuru hızlanarak yukarı içten gidecektir. Ancak burada sabit gelirli insanlarımız bezginlik yaşayacak. Faiz bir kesimi, döviz herkesi ilgilendiriyor" şeklinde konuştu.

"HİPERENFLASYONA DOĞRU GİDİLECEK"

Türkiye için Hiperenflasyon tehlikesine uyarı çeken Oğuz, şunları söyledi:

"şu anda yüksek enflasyon var ama bu koşul Hiperenflasyon doğru gidecek. Hiperenflasyon aramak, fiyatların her hafta değişecek. İnsanların gözünde fiyatlar daha da artacak. Satıcıların gözünde etiketleri başkalaştırmak için bir niçin oluşacak. Bunu satarsam, yenisini koyamam diye düşünecekler ve fiyatları artıracaklar. Önümüzdeki günlerde dövizi olmayanlar, lirası olanlar yoksulluğu kemiklerinde hissedecekler"

Euro kuru ne kadar? Euro kaç TL? Euro alış ve satış fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne dek? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne değin? Çeyrek altın ne dek?

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Faiz kararından sonra Şeref Oğuz'dan Haberler.com'a özel açıklama: Dolarda 8-9 hayal oldu, yıl sonu 12- 13 TL'de durur, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum