Fahri müfettişin yazdığı ceza yargıdan geri döndü

Fahri müfettişin yazdığı ceza yargıdan geri döndü, Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yaşanan olayda, Ahmet Murat Orhan isimli vatandaşa seyir halinde cep telefonuyla konuştuğu gerekçesiyle fahri müfettiş göre suç oluşturan yazıldı.

Fahri müfettişin yazdığı ceza yargıdan geri döndü
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 14:49
Fahri müfettişin yazdığı ceza yargıdan geri döndü,

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde yaşanan olayda, Ahmet Murat Orhan isimli vatandaşa seyir halinde cep telefonuyla konuştuğu gerekçesiyle fahri müfettiş göre suç oluşturan yazıldı. Duruma itiraz eden Orhan, Sulh Ceza Hakimliğince cezası iptal edildi.

Yenimahalle ilçesi Ragıp Tüzün Caddesi üstünde seyir halindeyken gelen cep telefonu aramasını bluetooth bağlantısı ile yanıtlayan Orhan'a 314 TL'lik canice yazıldı. Cezayı gören Orhan, benzer gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine tatbik yazarak bildirdi ve 10 gün içerisinde hakimlik Orhan'ı haklı buldu.

“Elimi dokunmadan telefonları cevapladım”

Eve dürüst giderken gelen aramayı bluetooth bağlantısı ile cevapladığını söyleyen Orhan, “Suadiye Caddesi, Ragıp Tüzün Caddesi kavşağında durdum. Orada kırmızı ışık vardı bekledim ondan sonradan çıktık evimize geldik. Gelirken diğer bir adrese de gitmek zorundaydım aynı zamanda aracımda navigasyonum açıktı ve cep telefonumu aracın konsolun önüne koymuştum o arada bana bir tane telefon gelmişti. Elimi dokunmadan telefonları cevapladım ve gittim. Tabii telefonum geldiği zamanda benim oturduğum tarafta sırça da açıktı. Sonra 04.11.2021'de tarafıma dair trafik cezası geldiğin gördüm. Nedir diye baktığımda aracın içesinde seyir halindeyken cep telefonu uygulamak maddesinden, fahri bir müfettişin tuttuğu zabıt neticesinde 314 TL bir suç oluşturan geldiğin gördüm. Ben de bunun böyle olmadığı için hemen benzer gün bir dilekçeyle Ankara Sulh Cinayet hakimliğine başvuru ettim ve Ankara 7. Sulh Cinayet Hakimliği'ne bizim itirazımızdaki maddeleri belirttik, olayın ne şekilde olduğunu ne şekilde telefon kullandığımı belirterek verdiğimiz dilekçemizi uygun fark etti cezayı 10 gün içerisinde iptal etti. Bu şekilde bir sonuç elde ettik” dedi.

Trafik yönetmeliğinin 145. maddesinde bulunan ‘Sürücülerin dağıtılmış elektronik sistemler vasıtasıyla cep telefonu kullanması' ifadesine değinen Orhan, bu madde ile fahri müfettişin yazdığı cezanın geçersiz olduğunu belirtti.

“Radyo dinler gibi konuştum”

Canice yazar fahri müfettişin aracın modelini de hatalı yazdığı ifade eden Orhan, “Bu fahri müfettişlerin bu şekilde davranmalarının ben doğrusu bir nevi özel hayatın gizliliğine de müdahale olabileceği kanaatindeyim. Neye kadar davranmış? Benim özellikle dikkatimi çeken bir husus vardı burada. Fahri müfettiş aracın plakasını yazmış oysa markasına baktığımız süre modelini başka yazmış. Bizim aracımız 201 yok 508. Fahri müfettiş akılsızca yapılan biri olması gerekiyor böylece bir kanaat ortaya çıktı ve aracın içeresinde cep telefonu uygulamak elimize alıp kullanmak ayrı bir şey, konsola koyup içeriğindeki o cihazlarla kullanmamız farklı bir şey. Ben radyo dinler gibi konuşuyorum. Kaldı ki aracın içerine baktığımız süre direksiyonun üstünde sağ, sol taraflarda gelen cep telefonun açıp kapatma içeriğini yönetme gibi sağ sol tuşları deha var. Yani elimi hiç değmiyorum” şeklinde konuştu.

Vatandaşlara uyarıda bulunan Orhan, kendisi gibi mağdur olan sürücülerin de duyarlı olmasını istedi ve kendisine suç oluşturan yazar fahri müfettiş hakkında kabahat duyusunda bulunacağını vurguladı.

Engin Yağcı - Oğuzhan Halil Özbek
 

Fahri müfettişin yazdığı ceza yargıdan geri döndü, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum