EYT'liler, bir kez daha AKP-MHP engeline takıldı

EYT'liler, bir kez daha AKP-MHP engeline takıldı, Gündem Haberleri.

EYT'liler, bir kez daha AKP-MHP engeline takıldı
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 13:07
EYT'liler, bir kez daha AKP-MHP engeline takıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

TBMM Genel Kurulu ’nda İYİ Parti kadar sunulan EYT önergesine ilişkin CHP Grubu adına kürsüye meydana çıkan Ayhan Barut, “EYT ’liler ile ilgili her şey 8 Eylül 1999 ’da çıkarılan bir yasayla başladı. Bu yasayla birlikte SSK, TAHVIL-KUR ve Emekli Sandığı mensubu olarak çalışanlar büyük mağduriyet yaşamaya başladı. Çıkarılan 4447 Sayılı yasanın geriye işletilmesi mağduriyetin temelini oluşturuyor. Erkeklerde 25 yıl 5000 gün, kadınlarda 20 yıl 5000 gün şartına tarafından emekli olacakken ‘derece derece emeklilik ’ uygulamasıyla mağdur edilmişlerdir. Çıkarılan bu yasa büyük mağduriyet yaratmış ve kazanılan hakkın gasp edilmesine sebep olmuştur” dedi.

“HEP SİZDEN ÇEKTİLER”

Bir gün içinde milyonlarca insanın kazanılmış hukuki haklarının gasp edildiğine aksan yapan Barut, “Bir yasa niçin çıkarılır? Toplum yararına olsun, insanları mağdur etmesin diye çıkarılır. Lakin bu yasa maddesi bu gerçeği ortadan kaldırmıştır. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon EYT ’linin bulunduğu biliniyor. Bunlarla ilgili sizin döneminizde bu ulu mecliste fazla sayıda kanun teklifi ve soru önergesi verdik. Oysa siz hepsini duymazdan ve görmezden geldiniz. EYT ’liler iktidarınız boyunca hiç kimseden çekmediği değin sizden çekti. EYT ’lilerin sorunlarını çözmek bir yandan az kalsın yılan hikayesine döndürdünüz” diyerek iktidarı eleştirdi.

“EYT TÜRKİYE ’DİR”

EYT mağdurlarının sorunlarını ve taleplerini sıralayan Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“İnsanların herhangi bir coğrafyada dünyaya gelmesi, muhakkak bir tarihte ve kültürde yaşaması felek olabilir. Fakat EYT ’li yurttaşlarımızın bugün yaşadıkları katiyen felek değildir. Olsa olsa bir mahkumiyettir. Çünkü EYT ’lileri devlet gençsin diye emekli etmiyor, özel sektör yaşlısın diye işe almıyor. Uyumlu gelirleri ve işleri yok, çarşıya pazara çıkamaz alışveriş yapamazlar. Bu nedenlerle büyük mahkumiyet yaşıyorlar.

EYT ’liler sizden ne istiyor? Yasa geriye doğru yok çıkış tarihinden itibaren uygulansın diyorlar. Kimseden sadaka istemiyor, yatırdığımız primlerin iadesini istiyoruz diyorlar. Yeni çıkacak kanunun kamuoyuna yansıdığı şekilde özensiz değil, 1999 öncesi sunulan şartları içermesini istiyorlar.

Bunlar bizim hakkımız biz türedi, çift dikişçi, fırsatçı, yük değiliz, maliyet değiliz, köpük hiç değiliz diyorlar. Allah aşkına EYT ’liler size ne yaptı, ne musibet etti de onları yok sayıyorsunuz, duymuyorsunuz. Mısırdaki sağır sultan duydu siz duymadınız. Duyun bundan böyle EYT ’lilerin seslerini.  Eğer siz duymuyorsanız, onlar seslerini 15 Mayıs ’ta İstanbul Maltepe ’de milyonlarca kişinin katılımıyla yapacağı mitingde duyuracak. Bundan sonrasını artık siz düşünün ama katiyen unutmayın fakat, EYT mağdurları yalnız ve sahipsiz değildir. EYT Türkiye ’dir.”

Meclis ’e sunulan EYT önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

EYT'liler, bir kez daha AKP-MHP engeline takıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum