Eylül ayında başlayan zorunluluk sona erdi

Eylül ayında başlayan zorunluluk sona erdi, Covid-19 aşısı olmayan işçiler, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin sürücü ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerin yanı sıra uçak, otobüs, tren ya da diğer top.

Eylül ayında başlayan zorunluluk sona erdi
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 16:35
Eylül ayında başlayan zorunluluk sona erdi,

Covid-19 aşısı olmayan işçiler, öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin sürücü ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerin yanı sıra uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatler için de olumsuz sonuçlu PCR testi isteniyordu. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ve merkez birimlerine emrindeki kuruluşlara gönderdiği yazı ile Eylül ayında başlayan PCR testi zorunluluğu uygulamasını sonlandırdı.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU KALKTI MI?

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır. artık PCR testi yalnızca semptom bildiren kişilere yapılacaktır. Salgını gündemimizden hariç tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine ve merkez birimlerine bağlı kuruluşlara gönderdiği yazı ile Eylül ayında başlayan PCR testi zorunluluğu uygulamasını sonlandırdı.

Aşısız ya da aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerin artık test yaptırması gerekmeyecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu ’nun yeni tavsiye kararı doğrultusunda alınan kararla ilgili gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Aşısız ya da aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden;

– Uçak, otobüs, tren ya da diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce,

– Konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce,

– Ulusal Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (hoca, servis şoförü, temizleme personeli vb.),

– Bütün millet ve özel işyerlerinde çalışanlara,

– Kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere,

PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir.”

KARANTİNA KARARI

*Salgının son dönemi ile ilgili aldığımız bazı kararları bir önceki bilim kurulu toplantımızdan daha sonra sizlerle yazılı olarak paylaşmıştım.

*Bugünkü bilim kurulumuzda aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı şahısların karantinaya alınmamasına karar verilmiştir. İzolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamı 7 gün izolasyonu tamamladıktan daha sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabilirler.

Eylül ayında başlayan zorunluluk sona erdi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum