Eskişehir tamamen kızardı!

Eskişehir tamamen kızardı!, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 25-31 Aralık haftasına ilişkin corona virüs risk haritasını açıkladı.

Eskişehir tamamen kızardı!
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 16:11
Eskişehir tamamen kızardı!,

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 25-31 Aralık haftasına ilişkin corona virüs risk haritasını açıkladı. 900 bin nüfuslu Eskişehir ’de vaka sayısı 100 bin kişide 427,42 seviyesinden 398,5 artışla 825,92ye yükseldi. 580 bin nüfusa sahip Kütahya ’da da vaka sayısı, 100 bin kişide 137,16dan 30,35 oranında artarak 167,51e çıktı.

Nüfusu 220 bin olan Bilecik ’te de 100 bin kişide olgu sayısı 286,67 seviyesinden 69,5 artarak 356,17ye yükseldi. Eskişehir son açıklanan verilerle birlikte  İstanbul, İzmir, Açık Fikirli, Çanakkale, Muğla, Kırklareli, Gümüşhane, Edirne ve Kocaelinin yer aldığı en çok vaka oranı büyüyen kentlerde birinci oldu.

Türkiye ’nin coronavirüs aşı haritasında ‘mavi ’ kentler arasında yer alan Eskişehir ’de asgari iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü şahısların nüfusa oranı yüzde 85,3 olurken, bu oran Bilecik ’te yüzde 83,4, Kütahya ’da ise yüzde 79,1 oldu.

ESKİŞEHİR IYICE KIZARDI

Eskişehir, Bilecik ve Kütahya ’da güncellenen vaka sayıları, Yaşam Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Kütahya ve Bilecikte büyüyen vakalar sebebiyle yeşil alanlar azalırken, Eskişehir ’de ise haritanın tamamı ‘fazla yüksek risk ’ anlamına gelen ‘kırmızı ’ renkle kaplandı.

Olgu artışının yaşandığı Eskişehirde hastanelerdeki yoğunluk da sürüyor. Koronavirüs testi yaptırmak isteyenler Eskişehir Şehir Halkı Hastanesi, Yunus Emre Devlet Hastanesi ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ’nde kuyruk oluşturdu.

Eskişehir Sıhhat İl Müdürlüğüne ast filyasyon ekiplerince yapılan incelemede, 3 üniversitesiyle öğrenci kenti olan şehirde olgu artışlarının sosyal hareketliliğin yanı sıra kapalı ortamlarda uzun vakit kalınmasından ve bireysel tedbirlerin de azaltılmasından kaynaklandığı tespit edildi.

‘DIŞARI ÇIKMAYA KORKUYORUZ ’

Halkın corona virüs tedbirlerine uymadığını açıklayan vatandaşlardan Meral Gümüş, dışarı çıkarken endişe ettiklerini söyledi. Tedbirsizliğin olgu oranlarına da yansıdığını kaydeden Gümüş, “Dışarı çıkmaya korkuyoruz. Sokaklara bakın, birçok maskelerini çıkartmış. Vaktiyle cümbür cemaat evinden çıkmıyordu, korkuyordu. Lakin hemen bakın gezenlerin ağzında maske değil. Hastalığı varsa yayıyor işte. Korka korka çıkıyoruz. Çok ihtiyacımız olmadıkça, mecburi kalmadıkça çıkmıyoruz zaten” dedi.

Kısıtlamaların geri gelmesi gerektiğini savunan Handan Çelik de maske denetimi istediğini belirterek, Bir ara yasak getirdiler, ondan sonradan bıraktılar. Çoğu insanda maske yok. Teftiş çok az. Bu artma normal diye düşünüyorum. Ben insanlara çok yakınlaşmak istemiyorum. Sağlığımı düşünen birisiyim diye konuştu.

‘AŞI OLANLAR DA TEDBİRLERE UYMALI ’

Sağlık çalışanı Gizem Varlıklı ise olgu artışının insanların gerektiği gibi maske kullanmamasından kaynaklandığını söyledi. Sokakta maskesiz insanları fazla sık gözlemlediğini gösteren Zengin, “Ben de eşimle hastanede çalışıyordum. Hastaneye gelenler dahi maske kuralına uyarı etmiyor. başkaca dezenfektana da siklet verilmiyor. Aşıdan itibaren halk müziği aşı beni koruyor nasıl olsa ’ diye düşünüyor. Bu algı yanlış bir koşul. Maskeye ve öteki kurallara halen dikkat etmek gerekiyor. Dikkat edilmediği için de böyle devam ediyor ancak daha da kötüye gider” dedi.

VALİLİK TEDBİR ALDI

Eskişehir Valiliği, corona virüs vakalarındaki artma sebebiyle kentte maske, uzaklık ve hijyen denetimlerinin artırılmasının yanı sıra İl Pandemi Kurulu kararıyla saat 24.00ten sonradan konaklama tesisleri ve yeme­ içme yerlerinde müzik yayınları ile düğün, düğünlerde canlı müzik yapılmasının yasakladı. DHA

Eskişehir tamamen kızardı!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum