Eskişehir'deki 15 günlük yasağın nedeni belli oldu

Eskişehir'deki 15 günlük yasağın nedeni belli oldu, Gündem Haberleri.

Eskişehir'deki 15 günlük yasağın nedeni belli oldu
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 15:10
Eskişehir'deki 15 günlük yasağın nedeni belli oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Eskişehir Valiliği ’nin, jandarma bölgesi dahil olmak üzere kentte, resmi kurumların yapacağı programlar dışındaki tüm etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklanması kararının nedeninin mümkün terör saldırıları olduğu öne sürüldü.

ANADOLU FEST FESTİVALİ İPTAL EDİLDİ

Valiliğin almış olduğu açık alanlarda yapılacak etkinliklerin 15 gün zaman ile yasaklanması kararı ile Eskişehir ’de 12-15 Mayıs tarihleri aralarında yapılması planlanan şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest festivali de iptal edilmişti.

Yasaklama kararı siyaset, sanat camiası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanırken Anadolu Fest yetkilieri yasağı yargıya taşımıştı.

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi dün akşam saatlerinde yürütmeyi durdurma kararının reddine karar verdiğini açıklamıştı.

FESTİVAL HAZİRAN AYINA ERTELENDİ

Anadolu Fest organizasyon yetkilileri mahkemeden olumlu yanıt çıkacağı umudu ile festivalin yapılacağı Altında Söğütönü Mahallesi ’ndeki festival alanında zorunlu düzenlemeleri yapmaya ve festival sahnesini kurmaya çalıştıkları sırada mahkemeden inkar kararı çıktı.

Festival yetkilileri bölgedeki çalışmaları durdurarak, kurdukları sahneyi söktüler. Şenlik yetkilileri Anadolu Fest festivalini 9-12 Haziran tarihlerinde yapacaklarını açıkladılar.

YASAĞIN NEDENİ: OLASI TERÖR SALDIRISI

Eskişehir Valiliğinin aldığı 15 jurnal açık alanlardaki faaliyet yasağının nedeni de belirlenmiş oldu. Eskişehir 1. İdare Mahkemesi ’ne valilik avukatlarının verdiği savunmada yasaklamanın olsaı terör örgütü saldırı olduğu öne sürüldü. Valilik avukatlarını yaptığı savunmada şu ifadelere yer verildi:

*DEAŞ, PKK/KCK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda ülkemiz genelinde ses getirecek eylem hazırlığı içerisinde bulundukları, Anadolu Fest müzik festivalinin yapılacağı Ara Verme Tesisleri ’nin mesken yerlerine yakın olması, kamu güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek bir çok grubun giriş ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması, benzer etkinlikler planlanırken kazara yer seçimi yapılması, zorunlu izinlerin son günlere bırakılması, daha önceki yıllarda yapılan etkinliklerde mevzuat kapsamında suç sayılan birçok fiilin tespit edilmiş olması huhusları göz önünde bulundurulmadan etkinlik planlandığı, hem DAEŞ terör örgütü ile ilgili istihbari data bulunduğu 20 Nisan 2022 tarihinde Bursa ’da yapılan saldırıyı üstlenen kişilerin halen yakalanmadığı göz önünde bulundurulduğundan düzenlenmek istenen etkinliğin risk taşıdığı, yine müsade için karnaval tarihine 3 gün kala Kaymakamlığa uygulama yapılmasının iyi maksat kuralları ile bağdaşmadığı ve zorunlu güvenlik tedbirlerinin alınması için yetersiz bir vakit olduğu ileri sürülerek yürütmenin durdurulması istemi ile ilgili davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

“ULUS GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHDİDİ ANLAMIŞ DEĞİLİM”

Anadolu Fest festivalinin avukatı Hüseyin Akçar, festival alanında açıklamalarda bulundu. Can Sıkıcı bir dönemden geçtiklerini ve geçmeye devam ettiklerini ifade eden Akçar, bütün Türkiye ’nin şaşkın bir durumda bu olayı peşine düşüp takip ettiğini söyledi.

Akçar, söyle konuştu:

* Yürütmenin durdurulması isteminin reddine karşı bahşedilen kararı şaşkınlıkla bir hukukçu olarak karşılıyorum. Sayın Valinin ambargo kararında dayanmış olduğu İl İdare Kanunu ’nun 11. ve devamındaki maddelerde buluşma ve ziyafet yürüyüşü kanununun 17 ve 19. Maddelerinde belirtilmiş halk güvenliğine ilişkin tehdidi anlamış değilim.

*Valilik avukatlarının ve değerli iktidar partisinin temsilcisi olan avukatların anlatımları ve paylaşımlarını da anlamış değilim.

*Olayı bambaşka noktaya çektiklerini biliyorum ve çekmeye de devam edecekler. Dün itibarı ile Eskişehir 1. İdare Mahkemesi kadar yürütmenin durdurulması kararı red oldu.

*Hukuka saygımız baki, hukukun üstünlüğüne inancımız ölümsüz. Bunun üstüne hemencecik şirket yetkilileri, Anadolu Fest organizasyonunun temsilcileri bir buluşma gerçekleştirdiler ve bu buluşma sonrasında festivali ileri bir tarihe askıya alma kararı aldılar.

*Şuanda planlanan tarih 9-12 Haziran. Planlanan tarih diyoruz, olur ya de o güne dair Sayın Vali yine kamu güvenliğinin korkutma unsuru taşıyan bir terör örgütü saldırısının haberini bizimle paylaşır.

*Paylaşır diyorum çünkü ısmarlama bir karar olduğunu yeniden altını çize çize söylüyorum.

“GÜVENLİ YER GÖSTERİLSİN, FESTİVAL ORADA YAPILSIN”

Valilik çatısı altındaki kolluk kuvvetlerinin, alt olduğu halk güvenliğini, esenliğini sağlamakla görevli yetkili amirler olduğunu ve şimdi bugün itibarı ile Eskişehir ’de, nasıl bir millet güvenliğinin korkutma unsuru olayı olup olmadığı ile ilgili kamuoyuna valinin izah etme yapması zorunluluğunun doğduğunu ifade eden Akçar şunları söyledi:

*Eskişehir 1. İdare Mahkemesi ’nin kararında valiliğin avukatının özetinde, ‘DEAŞ, PKK/KCK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda ülkemiz genelinde ses getirecek eylem hazırlığı içerisinde bulundukları, Anadolu Fest müzik festivalinin yapılacağı Ara Verme Tesisleri ’nin yerleşim yerlerine yakın olması, kamu güvenliği açısından korkutma oluşturabilecek bir fazla grubun antre ve çıkışının denetlenemeyeceği bir alan olması, benzer etkinlikler planlanırken kazara yer seçimi yapılması ’ gibi soyut ifadelerinin kullanılmasının da altının doldurulması gerekir.

*Acaba Sayın Vali hangi yerde yapılırsa müsade verecek? Onun cevabını belki Anadolu Fest yetkilileri ile paylaşabilir.

*O vakit o yerde yapılırsa ulus güvenliğinin sağlanmasından sorumlu olacak mıdır? Ara Verme Tesisleri ’nin etrafındaki bölgenin millet güvenliğini sağlayamayacağını mı söylüyor?

*Kaldı ama bu bölge içerisinde alanın açık olması, giriş-çıkışın daha denetlenebilir olması anlamında pat diye fazla şenlik yapılmıştır.

*Bu denenmiş ve denenmesi sonrasında da herhangi bir sorun ortaya çıkmamıştır.

“BURSA ’DAKİ SALDIRINI FAİLLERİ YAKALANMADIĞI İÇİN FESTİVAL İPTAL EDİLDİ”

*Ahhh keşke Eskişehir 1 Alan İdare Mahkemesi değerli heyeti alanda, alanı görerek (böyle bir yetkisinin olduğunu düşünüyorum) bir karar verme yoluna gitseydi sözde daha hukukun üstünlüğüne bağlı bir karar olacaktı diye düşünüyorum.

*Valilik avukatlarının savunmasında şöyle de bir destek var; ‘20 Nisan 2022 tarihinde Bursa ’da yapılan saldırıyı üstlenen şahısların halen yakalanmadığı göz önünde bulundurulduğundan ’ bunun sorumlusu niye biz oluyoruz?

*Bunun sorumlusu Türkiye Cumhuriyetinin kıymetli emniyet güçleridir. Yakalanmamasının da sebebini de onlara bağlamıyoruz.

*Fakat bu yakalanmama olayı olduğu için bizim festivalimizin ya da başka sanatsal etkinliklerin ortadan kalkacağı anlamı da taşımıyor.

“KARAR HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE AYKIRI”

Savunma ve o savunmaya dayalı olarak yürütmenin durdurulması isteminin reddi ile karşısında karşıya kaldıklarını ve hukukun üstünlüğüne güvendiklerini belirten Akçar şöyle konuştu:

* Biz mücadelemize devam edeceğiz. Yasaklama kararı başlığı aşağı valiliğin böyle bir karar vermesi zaten başlı başına hukukun üstünlüğüne, yöneticilik hukukun temel prensiplerine aykırıdır.

* Valinin elinde tutmuş olduğu takdir yetkisini, kişilerin özel hayatına sirayet ettirecek dereceye taşımasıdır.

* Bugün 12 Mayıs, karnaval başlamış olsaydı belki tekrar burada olacaktım. Yine buradayım. derhal hiçbir şey değil. Açık Havada sadece bir tek minibüs var. Eğer burada aslında ciddi bir korkutma var ise o minibüs mü acaba burayı koruyacak? Kafamda çok farklı sorular var. İçimde çok daha öbür hukuka dayalı sorular var.

* Yalnızca ve yalnızca takviye oluşturulmasına yönelik oluşturulan İl İdare Kanunu ’nun ve buluşma, eğlence yürüyüşleri kanunun da bu olaya direkt fakat doğrudan doğruya cevap vermediğini düşünüyorum. Umarım Eskişehir bundan sonradan böyle kararlarla anılmaz.

* derhal bütün Türkiye, Eskişehir Valisinin ve destekçilerinin bunu da bilhassa belirtmeliyim çünkü sosyal medyada dolaşan o videolar, fotoğraflar gerçekte üzücü. İnsanların içki kullanıyor olması, kullanmıyor olması, üzerindeki tişörtün rengi, saçının renginin sergilenmemesi ve yahut da saçının renginin sorgulanmadığı bir ülke vaat ediyoruz.

* Bizim Anayasamızın temel maddelerinde bu vardır. Anayasamız der ki, ‘herkes dil, din, halk müziği, cinsiyet farkı gözetilmeksizin eşittir ’ der. Başlı başına valinin vermiş olduğu bu karar, Anayasanın ilgili amir hükümlerine de aykırılık teşkil etmektedir.

Eskişehir'deki 15 günlük yasağın nedeni belli oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum