Eskişehir'de yasaklanan festivalin organizatörü AKP'li çıktı

Eskişehir'de yasaklanan festivalin organizatörü AKP'li çıktı, Gündem Haberleri.

Eskişehir'de yasaklanan festivalin organizatörü AKP'li çıktı
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 15:19
Eskişehir'de yasaklanan festivalin organizatörü AKP'li çıktı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Eskişehir ’de iptal edilen ve terör örgütü üyesi olduğu öne sürülen Anadolu Fest festival organizatörü Serdar Can ’ın 2005 yılından beri AKP ’ye üye olduğu ortaya çıktı.

YASAKLANMIŞ NEDENİYLE FESTİVAL İPTAL EDİLMİŞTİ

Eskişehir Valiliğinin almış olduğu açık alanlarda yapılacak etkinliklerin 15 gün zaman ile yasaklanması kararı ile Eskişehir ’de 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest festivali de iptal edilmişti.

Ambargo kararı siyaset, sanat camiası, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanırken Anadolu Fest yetkilileri yasağı yargıya taşımıştı.

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi dün akşam saatlerinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Valinin aldığı, açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, duvar ilanı, pankart asma, konser, karnaval ve karnaval gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklama kararı çoğu kesim göre tepkiyle karşılanırken kararı olumlu bulanlar ve Valiye destek verenler de olmuştu.

ORGANİZATÖRÜN TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU OLDUĞU İDDİA EDİLMİŞTİ

Eskişehir ’de 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest festivalini valinin kararı ile iptal edilmesi Eskişehir ’de çoğu grubu da karşı karşıya getirdi.

Anadolu Fest organizatörü Serdar Can

Özellikle iktidara yakın olan gruplar festivalin yasaklanmasını olumlu bulurken muhalefet partileri ve öğrenciler ise festivalin iptal edilmesine tepki göstermişti. Bazı yayınlama organlarında Anadolu Fest organizatörlerinden Serdar Can ’ın terör örgütü üyesi olduğu ve birçok suçtan sabıkasının bulunduğu bahis edilmişti.

Serdar Can hakkında, ‘Silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve aza olma ’, ‘Buluşma-yürüyüşlere tabanca ve güya alet taşıyarak veya kendilerini tanınmayacak ayla getirerek katılma ’, ‘Basit tehdit, ‘Görevi yaptırmamak için direnme ’, ‘Manevi ya da parasal haklara tecavüz ’ suçlarından İstanbul ilinde 2015 yılında yakalanması sağlanıp adli denetleme şartıyla bağımsızlık bırakıldığı, öte yandan ‘Trafik güvenliğini alkollü araç kullanmaktan tehlikeye sokma ’, ‘Kişiyi tehdit etmek sureti ile hürriyetinden yoksun vazgeçme ’ suçlarından da durum kayıtlarının bulunduğu, 2015 yılı içerisinde de DHKP-C terör örgütünün İstanbul ili yapılanmasında yer aldığı iddiaları yer almıştı.

AKP ÜYESİ ÇIKTI

DHKP-C terör örgütünün İstanbul ili yapılanmasında yer aldığı iddialarında bulunulan Anadolu Fest organizatörü Serdar Can ’ın Yargı ve Kalkınma Partisi İstanbul Kağıthane Teşkilatının 2005/1 dönem üyesi olduğu ve halen AKP ’nin faal üyesi olduğu öğrenildi.

HALKEVİ ’NİN 15 JURNAL YASAK KARARINA İTİRAZI DA KABUL EDİLMEDİ

Eskişehir Halkevi ’nin, valilik kadar alınan 15 gün süreyle açık alanlardaki tüm etkinlikleri yasaklama kararına ilişkin yürütmenin durdurulması ve iptal talepli müracaatı da reddedildi. Anadolu Fest karnaval sorumlularının karara itiraz için müracaat ettikleri Eskişehir 1. İdare Mahkemesi tarafından red kararı verilmesinin peşinde halkevi yetkililerinin de yasaklama kararına itiraz da bulundukları Eskişehir 2. İdare Mahkemesi de red kararı verdi.

Mahkemenin verdiği karar, ‘Anadolu Fest müzik festivalinin yapılacağı mola tesislerinin ikâmetgâh yerlerine yakın olması, halk güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek çoğu grubun antre ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması ’ gerekçesine dayandırıldı.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ EYLEM HAZIRLIĞI İÇERİSİNDE”

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi ’ne Valilik avukatlarının verdiği savunmada, yasaklamanın nedeni olarak muhtemel terör saldırısı olabileceği öne sürüldü. Valilik avukatları mahkemeye verdikleri savunmada şu ifadelere yer verdi:

*DEAŞ, PKK/KCK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlarda ülkemiz genelinde ses getirecek eylem hazırlığı içinde bulundukları, DEAŞ terör örgütü ile ilgili istihbari bilgi bulunduğu, Güvenlik teşkilatının sunduğu veri ve belgelerin dava konusu işlemin sebep unsurunu meydana getirmek için tatmin edici ve kuvvetli olduğunun değerlendirildiği ve suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike olarak görüldüğü, Anadolu Fest Müzik Festivalinin yapılacağı mola tesislerinin mesken yerlerine yakın olması, halk güvenliği açısından korkutma oluşturabilecek birçok grubun antre ve çıkışının denetlenemeyeceği bir bölge olması, benzer etkinlikler planlanırken tesadüfen yer seçimi yapılması, gerekli izinlerin son günlere bırakılması, daha önceki yıllarda yapılan etkinliklerde yönetmelik dahilinde kabahat farzedilen çoğu fiilin tespit edilmiş olması hususları göz önünde bulundurulmadan etkinlik planlandığı, 20/04/2022 tarihinde Bursa ’da yapılan saldırıyı üstlenen kişilerin halen yakalanmadığı göz önünde bulundurulduğunda düzenlenmek istenen etkinliğin risk taşıdığı belirtilerek yürütmenin durdurulması isteminin ve davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.

Eskişehir'de yasaklanan festivalin organizatörü AKP'li çıktı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum