Eskişehir'de festival sahnesi kurulumunda gerginlik

Eskişehir'de festival sahnesi kurulumunda gerginlik, Gündem Haberleri.

Eskişehir'de festival sahnesi kurulumunda gerginlik
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 23:18
Eskişehir'de festival sahnesi kurulumunda gerginlik, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Eskişehir ’de açık alanlarda yapılması planlanan etkinliklerin 15 gün süre ile yasaklanmasına karşın, 12-15 Mayıs tarihleri arasında yapılması planlanan ve şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest sahnesinin kurulumunda stres yaşandı.

15 GÜN VAKIT İLE YASAK GETİRİLDİ

Eskişehir Valiliği dün resmi internet sitesinden yaptığı yazılmış bildiri ile şehirde açık alanlarda yapılması düşünülen her türlü yürüyüş, oturma eylemi, stant, çadır kurma, afiş, pankart asma, konser, şenlik ve festival gibi etkinlikleri 15 gün süreyle yasakladı. Eskişehir Valiliği ’nin, jandarma bölgesi dahil elde etmek üzere kentte, resmi kurumların yapacağı programlar dışındaki tüm etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklama getirmesiyle birlikte 12-15 Mayıs tarihleri aralarında yapılması planlanan ve şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest de iptal edildi.

FESTİVAL SAHNESİNİ KOYMAK İSTEDİLER

Eskişehir ’de yapılacak olan Anadolu Fest ’in iptal edilmesi siyasetçiler, sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar kadar tepki ile karşılandı.

Festivalin Organizasyon sorumlusu Serdar Can, İdare Mahkemesi ’ne itiraz dilekçesi verdi. Yürütmeyi durdurma kararı bekleyen şenlik çalışanları, festivalin yapılacağı Aşağı Söğütönü Mahallesi ’ndeki alana festival stantını belirlemek istedi.

Alan İdare Mahkemesi ’nden olumlu sonuç beklediklerini ve olumlu bir sonuç çıkması halinde sahne kurulumu ve festival alanının düzenleme çalışmalarının yetişmeyeceğini bildiren festival sorumluları şenlik alanına sahne stantını koymak istedi. Ama festival alanına gelen polisler sahneyi kuramayacaklarını söyledi.

derhal bir faaliyet yapmadıklarını, sadece sahne stantını kurduklarını, valiliğin getirmiş olduğu 15 günlük yasağı çiğnemediklerini bildiren karnaval sorumluları sahneyi kurmakta ısrar etti.

Şenlik alanına gelen Eskişehir Emniyet Müdür Yardımcısı festivalin yapılacağı alanın birinci sınıf tarım arazisi olduğunu öne sürerek şenlik sahnesini kuramayacaklarını açıklama etti.

Güvenlik güçleri ile festival sorumluları arasında ara sıra stres yaşandı.

Eskişehir'de festival sahnesi kurulumunda gerginlik, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum