Eskişehir Barosu: Cemaat ve tarikat yurtları derhal kapatılmalı

Eskişehir Barosu: Cemaat ve tarikat yurtları derhal kapatılmalı, Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın hayatına son vermesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. CEMAAT BAYAĞI ALTINDA ÜLKEMİZİ KARANLIĞA SÜ.

Eskişehir Barosu: Cemaat ve tarikat yurtları derhal kapatılmalı
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 15:45
Eskişehir Barosu: Cemaat ve tarikat yurtları derhal kapatılmalı,

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın hayatına son vermesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

CEMAAT BAYAĞI ALTINDA ÜLKEMİZİ KARANLIĞA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞTILAR

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Duygu Akyol yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti, geçmişten bugüne, ne yazık ancak halen, aklın ve bilimin ışığında yürüyen en kıymetli gençlerinin intihara sürüklenişlerine tanık olmaktadır.

Peki niçin yapamıyoruz? Niçin gençlerimizi bu karanlıktan koruyamıyoruz? Enes, ardında bıraktığı notta iki neden sıralıyordu: birincisi, ülkenin sosyal ve hesaplı durumu sebebiyle yaşadığı yoğun bir ümitsizlik duygusu; ikincisi ise ailesinin zoruyla gönderildiği cemaat yurdunda yaşadığı baskı.

halbu ki fazla da uzak olmayan geçmişte, 15 Temmuz 2016 ’da, zamanında devletin en üst kademesindeki yöneticilerin zeka ‘cemaat ’ adı aşağıda nice güzellemelerle övdükleri karanlık bir terör örgütünün ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalışmasına hepimiz şahit olduk” şeklinde konuştu.

CEMAAT VE TARİKAT YURTLARI HEMENCECIK KAPATILMALI

Akyol, iktidarın, niteliklerini hiç umursamadan sadece açmış edinmek adına her geçen gün üniversite sayısını artırırken benzer doğrultuda öğrenci kontenjanları da artmasına rağmen yeni yurt açmayarak kuvvet koşullar altında okumaya çalışan gençleri biçare bıraktığını söyledi.

Soruları vererek, görev ve iş bulgu vaatlerinde bulunarak insanları cemaatlere mahkum edildiğini açıklayan Akyol şunları söyledi:

* Enes ilk kez edinmek üzere, benzer durumdaki tüm gençlerimizin ve ülkenin geleceği için, cemaat ve tarikat yurtları hemen kapatılmalı ve bir genci yaşamının en hoş yıllarında intihara sürükleyen bütün sorumlu birey ve kurumların tespit edilerek cezalandırılmaları gerekmektedir.

* 15 Temmuz 2016 ’da bu ülkeye dayatılmaya çalışılan karanlık, bugün sadece ad değiştirerek ‘başka bir cemaat ’ adı altında ve resmen faaliyet gösterebilen/ göstermesine göz yumulan bu yapılanmalar nezdinde de devam etmektedir. Oysa önemle açıkça belirtmek gerekir ancak, Enes ’in hayatını karartan bu zihniyete ve devletin bütün kademelerine sirayet etme gayesi içindeki cemaatlere ve tarikatlara göz yumuldukça aynı karanlık, laik Türkiye Cumhuriyeti bakımından bir tehdit olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir.

* Mustafa Kemal Atatürk ’ün de belirttiği gibi; Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz.

 

Eskişehir Barosu: Cemaat ve tarikat yurtları derhal kapatılmalı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum