Eski HDP 'li belediye başkanlarına 15 yıla kadar hapis istemi

Eski HDP ’li belediye başkanlarına 15 yıla kadar hapis istemi, Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuksuz sanıklar eski HDP ’li Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık, Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ile belediye meclis üyeleri Pey.

Eski HDP 'li belediye başkanlarına 15 yıla kadar hapis istemi
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 15:30
Eski HDP ’li belediye başkanlarına 15 yıla kadar hapis istemi,

Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuksuz sanıklar eski HDP ’li Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık, Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz ile belediye meclis üyeleri Peymandara Turhan, Esmer Baran, Özden Gülmez ve Resul Kaçar hakkında hazırlanan iddianame, 2. Ağır Cinayet Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, terör örgütü PKK/KCK tarafından sözde “Değerinde ailesi” olarak tanımlanan ve yakınları örgütün dağ kadrosunda bulunan şahısların laf konusu belediyelerde usulsüz işe alındıkları bildirildi.

Berivan Helen Işık

2017 yılında Siirt Belediye Başkanlığına yapılan görevlendirmenin arkasında kendilerine bahşedilen ulus görevini yerine getirmedikleri gerekçesiyle 99 personelin istifa ettiği veya işten atıldığı aktarılan iddianamede, 31 Mart 2019 ’daki yerel seçimlerde Işık ’ın belediye başkanı olduktan sonra tekrar bu kişilerin işe başlatıldığı belirtildi.

Baran Akgül

İddianamede, Tillo ilçesi Hatrant köyü kırsalında etkisiz hale getirilen “Ferman Gabar” kod adlı terörist Naif Maral için Siirt Belediyesine ait baş sağlığı evinde başsağlığı ziyaretlerinin yapıldığı, belediye tarafından belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanan bir araç ile Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Kapalı Cinayet İnfaz Kurumu ile Gümüşhane E Tipi Kapalı ve Açık Cinayet İnfaz Kurumunda terör örgütü ile iltisaklı tutukluların ziyaret edildiği belirtildi.

Şüphelilerin belediyeleri “benzeyen başkanlık” sistemine kadar yönettiği açıklama edilen iddianamede, şu değerlendirmede bulunuldu: “Şüphelilerin, Belediyeler Kanununda yer almamasına, Van 3. Bölge İdare Mahkemesinin ‘benzeyen başkanlık ’ uygulamasının hukuka yerinde olmadığına karar vermesine ve Danıştay 8. Dairesinin alınan kararı onamasına karşın verilen belediye başkanlığı görevini ‘KCK sözleşmesine ’ alt kalarak başka kişilerle paylaşmıştır. Şüpheliler, terör örgütü PKK/KCK/YPG ’nin amaçlarını mahsus, benimseyerek talimatları doğrultusunda hareket etmişlerdir. Şüphelilerin eylemlerinin ideolojik sempati düzeyinde kalmadığı, eylemlerinde süreklilik, farklılık ve yoğunluğu bulunarak, terör örgütüyle aralarında organik bağın kurulduğu anlaşılmaktadır.”

İddianamede, şüpheliler hakkında “silahlı terör örgütüne abone olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla dek hapis cezası isteniyor. HDP ’li Siirt ile Kurtalan ve Baykan belediye başkanları, haklarında yürütülen terör soruşturması dahilinde 15 Mayıs 2020 ’de gözaltına gücenmiş, çıkarıldığı mahkemece adli denetleme kararıyla hür bırakılmıştı. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine laf konusu 3 belediyeye görevlendirme yapılmıştı.

Eski HDP ’li belediye başkanlarına 15 yıla kadar hapis istemi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum