Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi

Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi, Gündem Haberleri.

Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 10:34
Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bursa ’da, bir süredir geçimsizlik yaşamış genç çift, ortak boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi, eşinin maaşına el koyarak hesaplı baskı uyguladığını bahis eden erkeğin boşanma davasının kabulüne, kadın yararına ise fakirlik ve tedbir nafakasına hükmetti. Kararı her iki taraf da istinafa götürdü.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararı onadı. Şikayetçi karşı sanık kadın, aleyhinde davanın kabulü, kusur belirlemesi ve tazminatların miktarı yönünden kararı temyiz ederken davalı karşı davacı erkek de hata belirlemesi yönünden kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, eşin maaşına el koymayı hata saydı. Kararda şöyle denildi:

BÜTÜN TEMYİZ İTİRAZLARI YERSİZDİR

– Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna yerinde sebeplere ve bilhassa mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanına sanık-karşı şikayetçi erkeğin eşinin maaşını alarak eşine hesaplı zor göstermek suretiyle de kusurlu olduğu ortadadır. Ama yine de izdivaç birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylarda sanık-aleyhinde davacı erkeğin ağır kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre, davalı-şikayetçi erkeğin bütün temyiz itirazları yersizdir.

MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT AZDIR

– Tarafların saptama edilen hesaplı ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki hata dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen avantaj dikkate alındığında şikayetçi-karşı davalı kadın yararına takdir edilen somut ve manevi tazminat azdır. Açıklanan sebeple, davacı-karşısında sanık bayan lehine uygun miktarda bedensel ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. (İHA)

Eşin maaşına el koymak boşanma sebebi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum