Erzurum'da 5,1 büyüklüğünde deprem

Erzurum'da 5,1 büyüklüğünde deprem, Felaket ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 15.40'da merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi Topçu Mahallesi olan 5.18 kilometre derinlikte 5,1 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana geldi.

Erzurum'da 5,1 büyüklüğünde deprem
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 17:18
Erzurum'da 5,1 büyüklüğünde deprem,

Felaket ve Acele Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) alınan bilgiye göre, saat 15.40'da merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi Topçu Mahallesi olan 5.18 kilometre derinlikte 5,1 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana geldi. Zelzele, Erzurum ve çevre ilçelerde de hissedildi.

AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA!

''Geçmiş olsun Erzurum.Köprüköy ilçesinde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem sonrası, şu an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri peşine düşüp takip ediyoruz."

BAKAN KURUM: EKİPLERİMİZİ GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPMAK ÜZERE BÖLGEYE SEVK ETTİK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum:"Merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 5,1 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl Müdürlüğü ekiplerimizi zorunlu incelemeleri başlatmaları için bölgeye sevk ettik. Erzurum'umuza ve ülkemize geçmiş olsun." dedi. 

ERZURUM VALİSİ OKAY MEMİŞ: BÜTÜN KÖYLERİMİZDE TARAMA YAPIYORUZ

Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Valiliği olarak ilçelerde yer alan Kaymakamlar, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ve muhtarlarla iletişim halinde olduklarını belirterek, “Tüm köylerimizi tarama yapıyoruz. Birkaç köyden bizlere yıkımla ilgili ihbarlar geldi. Yıkımlarla ilgi bizlere her hangi bir can kaybı gelmedi. Valilik olarak bütün imkanlarımızla vatandaşların yanında olduğumuzu ayrıntıları ile belirtmek istiyorum. Vatandaşların panik yapmamaları konusunda uyarılımızı yapıyoruz. Vatandaş ikamet ettiği konutunun ne durumda olduğunu kendisi bilir. İnşallah negatif bir olgu meydana gelmemiştir. Depremde yaraları sarma adına barınma ve diğer ihtiyaçlar hemencecik karşılanacak. Vatandaşlarımızdan bizlere her hangi bir istek olmadı. Bizlerinde bu konuyla ilgili hemen şimdi bir tespitimiz olmadı. Durum yeni dakikalar oldu. Devlet ihtiyaçları karşılayacak durumdadır. Depremin meydana geldiği alan tarihi İpek Yolu üstünde bulunuyor.

Pasinler, Horasan ve Köprüköy ilçelerimiz bulunuyor. Olumsuzluk yaşanmaması konusunda vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Olay yeni olduğu için bizlerde öğrenmeye çalışıyoruz. Tüm muhtarlarımızla iletişim halindeyiz. Jandarma, Polis ve vatandaşlarla konu takip ediliyor. Huzursuzluk yok. İlçe Kaymakamları, AFAD yetkilileri olay yerlerine ulaşmaya çalışıyorlar. Olayda üç köyde bir heyelan olduğu tespitlerimiz aralarında bunlar Topçu köyü, Kaya Balık köyü ve Sarıtaş köylerinden yıkımlarla ilgili ihbarlar geliyor.

Can kaybı şimdilik yok. Erzurum 2 bin rakımda bulunan bir il coğrafik olarak da dağlık bir bölgeye sahip, Köprüköy ufak ölçekli ilçelerimizden birisi, köylerin bazılarının nüfusları kalabalık, nüfusun çok da önemi yok tek bir vatandaşımızın sağlığı bizler için çok önemli. Köylerdeki evlerin bazıları kerpiçten üretilmiş durumda. Kerpiç olduğu için ola ki yıkımlar buralarda olabilir, yeniden ediyorum can kaybına ilişkin şu asıl kadar bizlere bir ihbar gelmedi, bunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Murat Çankaya
 

Erzurum'da 5,1 büyüklüğünde deprem, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum