Erkan Baş: Erdoğan imzalı bu belge iflasın resmidir

Erkan Baş: Erdoğan imzalı bu belge iflasın resmidir, Gündem Haberleri.

Erkan Baş: Erdoğan imzalı bu belge iflasın resmidir
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 21:02
Erkan Baş: Erdoğan imzalı bu belge iflasın resmidir, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi ’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ülkede yaşanan ekonomik krize ilişkin “Ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlar” yorumunda bulunan Baş, “Türkiye idareli olarak büyük bir kriz yaşıyorsa bunun esas nedeni bu iktidarın patrondan, sermayeden, Saray ’dan yana ekonomi politikalarında kararlı karar almalarıdır” dedi.

“BU BÜTÇE HALKIN BÜTÇESİ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Meclis ’e sunulan ilave bütçe teklifine ilişkin eleştirilerde yer alan Baş, “Bu bütçe halkın bütçesi yok” hatırlatmasında bulunarak, “Pek öngörüsüz bir iktidarla aleyhinde karşıyayız oysa pek bir zihniyet yönetiyor oysa bu ülkeyi, daha bir yıllık bütçe yapmayı beceremiyorlar. Aralık ayının sonunda ocakta yürürlüğe girmek üzere bir bütçe hazırlıyor. 6 ay daha sonra diyor ki ‘Bitti'” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE EK BÜTÇE Mİ OLUR?”

“Büyük bir aldatmacayla karşısında karşıyayız” diyerek gazetelerde bulunan ‘ek bütçe ’ tarifini eleştiren Baş, “1 trilyon 80 milyar lira ek bütçe isteniyor. Bu ne demek? 6 ay önce burada kabul edilen bütçenin tam yüzde 86 ’sı dek ek bütçe istiyor. Böyle ilave bütçe mi olur? Ilave bütçe, bir açık kalmıştır onu kapatmak istersin… Fakat yüzde 86 ’lık ek bütçe olmaz!” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN ’IN İMZASINI TAŞIYAN BU DOKÜMAN, İFLASIN İTİRAFIDIR”

Teklifi, ‘iflasın itirafı ’ olarak nitelendiren Baş, “Dolayısıyla, Meclis ’e gönderilen, komisyondan sonra Genel Komite ’da görüşülmesi planlanan, Recep Tayyip Erdoğan imzası taşıyan bu evrak, iflasın itirafıdır. Saray diyor ancak ‘Biz iflas ettik. Battık, batırdık. Derhal kurtarmak için çare arıyoruz, aman bize yardım edin. Bir takvim bütçeyi 6 ayda yediler, doymadılar…” diye konuştu.

“TAAMMÜDEN KABAHAT İŞLİYORLAR”

Söz konusu bütçenin emeğiyle yaşayan vatandaşların bütçelerinden karşılanacağını vurgulayan Baş, şunları söyledi;

*Sizin açgözlülüğünüz, hırsızlığınızın, zenginliğinizi doyuramıyoruz. Üste diyorsunuz fakat ‘Azıcık daha para istiyoruz ’  Bunlar ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlar. Taammüden suç işliyorlar. Vatandaşın alın terinden kurulacak, ilave değil,  bu koca yeni bütçe nereye harcanacak, biz bunu biliyoruz.

*Işıldak Bakan, ‘Bizim derdimiz yaşam pahalılığı değil, patronların çarklarının dönmesi ’ diyor ya. Alacak yoksuldan, patronun çarkı dönecek. Alacak bizim emeğimizden, alın terimizden; Saray ’da çevrelenmiş bir avuç haramzadeye, bir avuç yandaşa bu paraları peşkeş çekecekler. Büyük ihtimal giderayak kendi kasalarını da emanet ettikleri Katar ’daki hesaplara bir güzellik yapma planı içindeler.

“BU TEKLİFE KARŞI ARDINA KADAR DİRENECEĞİZ”

Meclis ’te gerçekleştirilecek ‘ek bütçe ’ görüşmeleri için muhalefete de çağrıda yer alan Baş, “Bu göz göre göre gerçekleşen hırsızlığa, yoksulluğa gürültüsüz kalmayacağız. Dobra Dobra ilan ediyoruz. Bu halkın 3 kuruşunu daha bu haramzadelere vermemek için elimizden gelen ne varsa yapacağız ve bu teklife karşı sonuna kadar direneceğiz. Bütün muhalefet güçlerine de hep birlikte direnme çağrısı yapıyoruz” dedi.

PINAR GÜLTEKİN DAVASI

Erkan Baş, Pınar Gültekin cinayetine ilişkin davada verilen kararları da eleştirirken, HSK kararnamesine de uyarı çekti ve “Adalet nasıl karar veriyor sorusunun bir cevabı, son Hakimler ve Savcılar Kurulu kararnamesi oldu” ifadesini kullandı.

Dezenformasyon yasasına karşısında çaba edeceklerini söyleyen Baş, Diyarbakır ’da tutuklanan Kürt gazeteciler ile ilgili TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ’ın tahlil gerçekleştirmek üzere kentte bulunduğunu ve hazırlanacak raporun kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

BAŞ ’TAN ASILZADE ’YA TEPKİ

Diyarbakır ’da “istismar” suçlamasıyla tutuklanan Âlem Kayaalp ile de fotoğrafı ortaya çıkan Süleyman Soylu ’ya tepki gösteren TİP Genel Başkanı Baş, gazeteci Metin Cihan kadar paylaşılan Nurettin Canikli ’ye ilişkin bilgi ve belgeleri de hatırlattı ve tanımlama yapılmaması durumunda konuyu her hafta gündeme getireceklerini söyledi.

Erkan Baş: Erdoğan imzalı bu belge iflasın resmidir, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Erkan Baş: Erdoğan imzalı bu belge iflasın resmidir haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum