'Erdoğan zenginlere, müteahhitlere aşk ile hizmet ediyor'

'Erdoğan zenginlere, müteahhitlere aşk ile hizmet ediyor', Gündem Haberleri.

'Erdoğan zenginlere, müteahhitlere aşk ile hizmet ediyor'
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 18:04
'Erdoğan zenginlere, müteahhitlere aşk ile hizmet ediyor', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye Büyük Insanlar Meclisinde (TBMM) bugün düzenlediği basın toplantısı ile gündemi değerlendirdi.

Sözlerinin başında Yolculuk Davası ’na değinen Baş, “Bu kumpas davasında tutuklanan, haksız-hukuksuz biçimde cezaevinde tutulan arkadaşlarımıza da en içten sevgilerimizi, dayanışma duygularımızı paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Baş ’ın açıklamaları şöyle:

*Dün gece Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan “müjde” ile başlayacağım. Başlarken şunu söyleyelim, sanırım öyle çok yurttaşımız için geçerli, Cumhurbaşkanı ve etrafı ne zaman bir “müjde” açıklasa, açıklayacağını söylese anında “yazık” diyoruz. “Eyvah tekrar başımıza bir bela saracaklar” diyoruz.

*Aracısız Olarak Cumhurbaşkanlığı kadar yayınlanan yazılmış açıklamaya bakalım:

*“Konut finansmanı konusunda üç bambaşka paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. Vatandaşlarımızı özellikle konut sektöründeki bu arızi dalgalanmadan korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirme kararı aldık. Bu çerçevede, konut finansmanı konusunda 3 farklı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz.

*Birinci paketle ilk defa ve tek ev sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya değin değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla değin vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.”

’10 YIL SU BİLE İÇMEDEN KONUT SAHİBİ OLUN ’

*Bu ne anlama geliyor derhal bakalım. Mesela bir yurttaşımız 1 milyonluk ev edinmek istese bir emekçi 10 yıl boyunca ayda 14 bin 700 lira ödemek zorunda. 1 milyon kredi çekerse her ay 14 bin 700, 2 milyon çekerse 28 bin 000 lira ödenecek. Saray Rejimi diyor ancak “Siz 5 kişi çalışın, su bile içmeyin ve o parayla 10 yılda ev sahibi olun”… Bu halkın aklıyla alay etmektir.

*Bu ülkede asgari ücret 4253 lira.  Buraya gelirken baktım, en ucuz 4 şahsiyet çadır 4 bin 700 lira. En Az ücretli ama çadır alabiliyor, o da bir ay baştan başa su bile içmezse…

‘ERDOĞAN ZENGİNLERE, MÜTEAHHİTLERE AŞK İLE HİZMET EDİYOR ’

*Peki kim alacak bu evleri?  bir defa en fazla 4-5 ücret alan kendi yandaşlarına yeni bir rant kapısı açıyor. Adını koyalım burada halka, emekçilere, bize bir müjde filan değil. AKP yeniden beton ekonomisini destekliyor. AKP yine yandaşlarını, yandaş müteahhitleri destekliyor. Erdoğan zenginlere, müteahhitlere aşk ile hizmet ediyor.

*Soru fazla basit gerçekte. Neden sıfır evlere sadece kredi? Müteahhitleri kaç kez daha besleyeceksiniz? Vatandaşın alın terini müteahhitlere peşkeş çekmekten bıkmadınız mı?

*AKP müjdesi sıcacık gelirliye yok, zengine, 4-5 maaş alan kendi elemanlarına veriyor. 10 tane evleri var, 15 tane evleri var; alsınlar başlarına çalsınlar. Bunlar bu evleri alırken yoksullar daha çok acı çekecek.

*Her ucuz kredi verdiğinizde konut fiyatları daha da ulaşılmaz oluyor. 2000 yılında açıkladınız fiyatlar 1 ay içinde yüzde 40 arttı. Şu Anda daha gecesinden emlak sitelerinde fiyatlar yüzde yirmi arttı.

*Bir Zamanlar bir emekli yıllardan beri çalıştığı ettiği emeğinin karşılığı aldığı tazminatla ikramiye ile bir konut alabiliyordu. Şimdi bir oda bile alamaz halde!  Yıllarca çalışmış ırk için huzurlu bir evde oturmak bile hayal…

‘KİRACILARIN ORANI HER GÜN ARTIYOR ’

*AKP bir taraftan bir beton ekonomisi ile durumu idare etmeye çalışıyor, yandaş mütehhaiti zengin ediyor ama bundan başka ülkemizdeki kiracıların oranı her geçen gün artıyor!

*AKP iktidarı, insanları ev sahibi yapmıyor, kamunun arazilerini talan ettirerek kendi yandaşlarının, zenginlerin servete sahip olmasını sağlıyor. Öteki tarafta bırakılım insanların ev sahibi olmasını babadan *dededen kalan evleri satarak yaşamına kiracı olarak devam etmek zorunda kalıyor.

*Geride kalan 10 yıl içinde Türkiye ’de konut sayısı artmış fakat kiracı sayısında da büyük bir artış yaşanmış durumda. Yetmiyor, kiralar her gün artmaya devam ediyor.

‘ZİHNİYET İLE HESAPLAŞMADAN BU SORUN ÇÖZÜLMEZ ’

*Değerli arkadaşlar, bu işin özeti şudur: İktidar bir yargı olan barınmayı bir rant alanı haline getirmiş durumda. Normalde barınma bir haktır, yıllar içinde rant alanına dönüştü.

*Nasıl insanların eğitim kaygılarını piyasalaştırdınız, nasıl sağlığı ile kaygıları ranta dönüştürdünüz derhal barınmasını ranta dönüştürdünüz.

*Barınmayı bir rant alanı olarak gören zihniyet ile hesaplaşmadan bu sorun çözülemez. Emekli ev kirası bile ödeyemiyor.

*Bu zihniyet devam ederse, yakında emekli yurttaşlarımızı ya sokağa atacaksınız, ya huzurevleri sayısında patlama olacak, ya da çalışırken ölecekler.

*Yurttaşın ev sorununu çözmek ne seslenmek? Esas olan insanları kira ödeme derdinden kurtaracaksın, herkesin başını sokabileceği, ailesiyle, sevdikleriyle rahat içinde yaşayabileceği bir evi olacak. Hadi diyelim bunu yapamadın. Kiraları düşüreceksin. Kiralar nasıl aşağı çekilir? Tavan fiyat uygulamasıyla olabilir, yurttaşın ev sorununu çözmek için çalışması gereken TOKİ ev kiralayabilir, gelişen oranlı emlak vergisi ile fazla evi olanlardan vergi alınabilir.

*Birazdan maddesel önerilerimize geleceğim. Uzun vadeli kredi borcuna girmek zorunda kalan millet, patronların en mutlu olduğu çalışanlardır. İnsanlar borçlanarak bağımlı ışık halkası geldiğinde, haksızlıklara karşısında daha az ses çıkarabiliyor, daha güç şartlarda daha fazla çalışmaya mahkûm edilebiliyor.

‘BEYKOZ HALKINA SELAM OLSUN ’

*Beykoz. halkına selamlama ediyorum. Doğayı hiçe sayarak Beykoz ’u rant uğruna kendi yandaşlarına peşkeş çekmeye devam ediyorlar. Beykoz kayda değer çünkü, iktidarın iştahını kabartıyor. Beykoz ’un kuzey ormanları olarak adlandırılan bölge 3.boğaz köprüsü güzergahı Şile ’ye dek heybetli bir alan. Planları Beykoz çayırının yapılaşması ve en önemlisi Beykoz ’da ama yerleşik, emekçi halkın Beykoz ’dan el çektirilmesi.

KONUT VE KİRA KRİZİ NASIL ÇÖZÜLÜR?

*Bugün keza bir kira krizi keza de ev krizi ile aleyhinde karşıyayız. Ülkemizde konut sahibi olma oranı artan bir şekilde düşmekte. AKP özgürlüklerimizi çaldığı gibi en esas haklardan olan barınma hakkımızı da çalarak lüks bir olanağa dönüştürmüş durumda.

*Aileden kalan bir evi yahut, başını sokacak bir ev sahibi elde etmek artık az kalsın imkansız. Buna konut krizi diyoruz. Dahası ev stoku fazlası olan bir ülkede bu kriz kelimenin bütün anlamıyla bir siyasal sistem krizidir. Bu kapitalizmin, Saray Rejimi ’nin ve AKP ’nin krizidir.

*İkinci olarak da kira krizi yaşıyoruz. Barınma hakkının piyasada alınıp satılan bir meta haline gelmesi ve gelişen konut fiyatlarıyla birlikte kiralar da fahiş noktalara varmış ve kiracılar senelerdir yaşadıkları evlerden ayrılmaya zorlanmakta veya tam anlamıyla konut sahibinin insafına kalmış durumdalar.

*Bu iki krizin de çözümü gayet kolay. Saraylarda keyif yapanlar anlamaz, insanların başını sokacakları bir evden, bir daireden bahsediyoruz.

*Konut hakkını yani barınma hakkını tıpatıp ekmek, su gibi esas bir yargı görerek başladığınızda sorunu esastan çözmeye başlarsınız.

*Türkiye İşçi Partisi olarak ev ve kira krizi konusunda önerilerimizi 3 başlıkta kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz:

– Kira yükselme oranlarına ilişkin kanun dışı uygulamalar denetlensin ve keyfiyete son verilsin.

– 3 ’deri fazla konutu olanlardan her ev için gelişen oranda vergi alınarak bir konut destek fonu oluşturulsun. Bu Vesile Ile fiyatları “emlak piyasası” yok yurttaşa ev hakkı prensibi belirlesin. Emlak ve inşaat baronlarının yok, kiracının, öğrencinin, bakımlı gelirlinin yüzü gülsün.

– Bu fon, devletin maliyetine konutlar üretmesi ve öğrencilere yurt karşılamak ve kira yardımı yapmak gibi amaçlar dışarıda kullanılmasın. Lokal yönetimlerin sosyal konut üretmesinin önündeki engeller kaldırılsın. Ev fazlaları sosyal konutlara dönüştürülecek şekilde devlet ve yerel yönetimler göre alınarak asgari ücretin üçte birinden fazla olmayan bir bedel karşılığında gereklilik sahiplerine verilsin.

GÖÇ SORUNUYLA İLGİLİ TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ ’NİN ÖNERİSİ

“AKP ülkeyi göçmen yöneticilik merkezine çevirdi; bu ciddi bir sorundur ve bu sorunu biz çözeceğiz” vurgusunda yer alan Erkan Baş, bu konuda somut olarak yapılması gerekenler için partisinin önerilerini şöyle sıraladı:

1- Göç dalgalarının esas sebebi savaşlardır. İnsanları yerinden yurdundan eden emperyalist müdahalelerin ürünü savaşların karşısında duracağız. Türkiye ’yi Ortadoğu ’daki savaş girdabına sürükleyen akıldışı dış politika anlayışını terk edeceğiz.

2- Savaşlardan, toplu cinayet ve politik kıyımlardan kaçan kişiler ile yalnızca ekonomik amaçlarla Türkiye ’ye gelen kişiler farklı gruplardır ve ayrı politikaları gerektirir. Sınır politikamızı, AKP iktidarının ideolojik tercihleri ve sermayenin ucuz işgücü talebine tarafından yok, evrensel hukuk ilkeleri ve halkımızın yararı uyarınca her yerde şekillendireceğiz.

3- 2016 yılında imzalanan ve ülkemizi bir göçmen idare merkezi haline getiren Geri Kabul Anlaşmasını iptal edecek, AB ve Körfez ülkelerini eşit yükümlülük paylaşımına zorlayacağız.

4- Göçmenler dahil bu ülkede yaşayan kimse tescil dışı, sigortasız ve insanlık dışı koşullarda çalışmayacak. Eşit işe, eşdeğer ücreti ve sosyal adaleti sağlayacağız.

5- Yurttaşların yaşam biçimleri ve özgürlüklerine karşın kaygılarını ciddiyetle ele alacağız: Eşdeğer yurttaşlık mücadelesine, emeğiyle geçinen ve bu toplumda yaşama iradesine sahip herkesi dahil edeceğiz.

6- Eşdeğer ve serbest bir ülke mücadelemizin nefret batmış provokasyonlarla bulandırılmasına, AKP ’nin bu yolla kendi sorumluluğunu ve suçlarını gizlemesine müsade vermeyeceğiz.

 

'Erdoğan zenginlere, müteahhitlere aşk ile hizmet ediyor', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum