Erdoğan: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Türkiye'ye gelebilir haberi

Erdoğan: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Türkiye'ye gelebilir, Gündem Haberleri.

Erdoğan: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Türkiye'ye gelebilir haberi
Editör: 15Haber
18 Ocak 2022 - 21:28
Erdoğan: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Türkiye'ye gelebilir, Gündem Haberleri.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ’ın açıklamalarından satır başları:

* İşbirliğimizin geldiği aşamayı kapsamlı şekilde ele aldık. Ilk Kez Balkanlar almak üzere yöresel ve uluslararası konularda bakış alışverişinde bulunduk. 2021 ilişkilerimiz açısından müstesna bir sene oldu. Sırbistan ise Alanya ve Bursa ’da Türkiye ’deki fahri konsolosluk sayısını 5 ’e çıkardı. Salgının etkilerine karşın ticaret hacmimiz rekor kırmaya devam ediyor.

* Hedefimiz 5 milyar doları yakalamaktır. Önümüzdeki dönemde icra edilebilecek iki taraflı projeler hakkında us teatisinde bulunduk. 1300 ’den artı Türk şirketi Sırbistan ’da faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlıyor.

* Yatırımlarımızın toplam değeri 1 milyon dolardan 250 milyon dolara yükseldi. Türkiye olarak biz de ülkemizde vermek isteyen Sırp yatırımcılara gereken her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. TİKA bugüne kadar Sırbistan ’da 323 proje ve faaliyet gerçekleştirdi. Anadolu Jet aralık ayında Ankara-Belgrad seferlerini başlattı. Sırbistan ’daki 3 havaalanından da ülkemize aracısız olarak seferler gerçekleştirilir ışık halkası geldi. Görüşmemizde Balkanların barıştırma ve istikrarına atfettiğimiz önemi zinde şekilde onaylama ettik.

* Sırbistan ’ın Bosna-Hersek ’in egemenliğine verdiği yardım bölgemizin barışma ve istikrarı bakımından çok önemlidir. Bosna-Hersek ’teki krizin aşılması için milletlerarası camianın birlikte hareket etmesi gerektiği aşikardır. Türkiye olarak Balkanlar ’da gerilimin azaltılması için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.

“TÜRKİYE OLARAK ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

Bana kadar Amerika ’nın geri çekilme kararı finansal analizlerden sonra, maliyet analizlerinde kendileri için üstünlük görmedikleri için bu kararı aldılar. Patent Bey ’in bakan olduğu vakit İsrail ’le görüşmeler yapılıyordu ve bu görüşmelerde de İsrail buradan çıkacak gazla ilgili Türkiye üzerinden Avrupa ’ya götürülmesi konusunda belirlenmiş bir hedefe varılmıştı. derhal bunu tekrar gerçekleştirebiliriz.

* Sayın Herzog ’la yapmakta olduğumuz görüşmeler var, belki Türkiye ’ye bir ziyareti olabilir. Başbakan sayın Benet ’in bu noktalarda olumlu bazı yaklaşımları var. Amaç olumlu yaklaşımlarla bir yere varmak. Bu olumlu teşebbüs kazan-kazan esasına dayalı olduktan sonradan biz Türkiye olarak elimizden geleni yaparız.

* Siyasetçiler olarak kavga için yokuz, barıştırma için varız; petrol barışın bir arabulucu olacaksa bunu kullanırız. Ama barışın arabulucu olmayacaksa karar her ülkenin kendisine aittir. Sondaj, sismik araştırma gemilerini boş yere almadık. Bu çalışmalarla beraber milletimize, bölgeye İnşallah imkanlar sağlamanın gayretinde olacağız.

Erdoğan: İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Türkiye'ye gelebilir, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum