Erdoğan'ın topu Meclis'e attığı 50+1 tartışmalarına Grup Başkanvekili son noktayı koydu: Gündemimizde yok

Erdoğan'ın topu Meclis'e attığı 50+1 tartışmalarına Grup Başkanvekili son noktayı koydu: Gündemimizde yok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis'teki grup toplantısının peşinde gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, siyasette yüzde 50+1 tartışmasına yönelik "B.

Erdoğan'ın topu Meclis'e attığı 50+1 tartışmalarına Grup Başkanvekili son noktayı koydu: Gündemimizde yok
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 19:36 - Güncelleme: 19 Kasım 2021 - 20:01
Erdoğan'ın topu Meclis'e attığı 50+1 tartışmalarına Grup Başkanvekili son noktayı koydu: Gündemimizde yok,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis'teki grup toplantısının peşinde gazetecilere açıklamalarda bulunmuş, siyasette yüzde 50+1 tartışmasına yönelik "Bunların hepsi maalesef yalan dolan, bu tür şeyler. Bu konularla, özellikle Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur." demişti.

"50+1 DİYE BİR GÜNDEMİMİZ YOK"

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da son dönemde siyasilerin gündemindeki 50+1 tartışmalarını değerlendirdi. Turan, 50+1'in iddialı bir yönetimi ortaya koyduğunu söyleyerek, "50+1, başkanlık sisteminin esası ve temeli. Uzlaşının da geniş katılımlı bir siyasal yelpazenin de karşılığı. Vesayetsiz, darbe girişimsiz, sorunsuz bir iddialı yönetimin olmasının en büyük gerekçesi 50+1. Onun için dinç idare, kuvvetli iktidar 50+1 ile kurulabilir. 4 yıla yakın bir zamandan beri, şu anki başkanlık istemi hayata geçmiş durumda. Şimdiye kadar hiçbir siyasal kriz yaşamadık. Bunun temel sebebi 50+1. Başkanlık sisteminde natürel ki armoni yasası eksiklerimiz, yöntem hatalarımız olabilir. Bunları revize edeceğiz, ediyoruz da. Dolayısıyla 50+1 diye bir gündemimiz değil" diye konuştu.

Erdoğan'ın topu Meclis'e attığı 50+1 tartışmalarına Grup Başkanvekili son noktayı koydu: Gündemimizde yokAK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan

"BİZİM DERDİMİZ DAHA YÜKSEK OY EDINMEK"

Bülent Turan, daha artı oy almanın yollarını aradıklarını belirterek, "Bizim 50+1 olmak gibi bir endişemiz değil. Biz daha fazla oy almanın endişesini paylaşıyoruz. Altını çiziyorum; tezkereye 'hayır' deyip, milletimizi üzen kıran adamlar mı bu ülkede 50+1 oy alacaklar? Partisinin oyunu yüzde 25'ten yüzde 26 yapamamış halk mı 50+1'in tartışmasını yapacaklar? Kendi vekilinin küfretmesinden daha sonra, hiçbir kurumsal duruş sergilemeyen, emekliler kulübü gibi davranan bir lider mi bu ülkede 50+1 rüyası görecek? 50+1 rüyası, gerçek dışı, gerçeği Erdoğan'a ve Cumhur İttifakı'na yakışır. İddia ediyorum; 50+1'in çok ötesinde çok artı oy alarak yeni dönemi beraber yapı edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE DEĞIL"

Muhalefetin erken tercih çağrılarına da yanıt veren Turan, Türkiye'nin özellikle önceki süreçte koskocoman siyasal çalkantılarla yılda bir seçime gittiğini hatırlattı. Turan, "Türkiye, 6 ayda bir hükumet değiştirerek çok büyük idareli ve siyasal bedeller ödedi. Biz başkanlık sistemine geçerken, en büyük iddiamız seçilen hükumetin 5 yıl boyunca güvende kalması, istikrarı sağlaması, milletlerarası krizlere göğüs germesi, Türkiye'nin sorun alanlarını çözmesiydi. Dolayısıyla bizim 'erken tercih' gündemimiz değil. Biz seçimimizi yaptık ve milletimiz bize 5 sene yetki verdi. Bu yasal hükumetin, 5 sene boyunca bu emaneti yerine getirmesi en büyük görevi. Bizim gündemimizde seçim değil, 2023'e kadar da olmayacak " dedi.

"DAHA APAÇIK ADAYLARI YOK"

Muhalefet partilerinin, fiilen 'erken seçim' diyerek kendi gündemlerini bastırmaya çalıştıklarını savunan Bülent Turan, "Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 25'le aldığı partisini yüzde 26 yapamamış. Meral Hanım gördüğü rüyanın yarısını alamamış; Cumhurbaşkanı adayı olmuş, çok düşük bir oyla yoluna devam edebilmiş, partisi değin oy alamamış. Ne seçiminden bahsediyorlar? Şimdiye değin 15 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu'nun, 'seçim' demesini kim ciddiye alabilir ancak. Şimdiye kadar; 'yarın tercih olsun' diyenlerin, eğer biz 'evet yarın tercih olsun' desek, daha adayları değil apaçik. Adayları bile kesin olmayan partilerin, seçim istemesinin hiçbir siyasal karşılığı yok. AK Parti, Cumhur İttifakı görevinin başındadır. 2023 yazına değin da görevine devam edecek" diye konuştu.

2022 en düşük ödenti teklifi: 5200 TL

DİSK'in "2022 yılında asgari ücretin en az net 5.200 ? olmalıdır." önerisine katılıyor musunuz? #AsgariÜcret #disk

— Haberler (@Haberler) November 19, 2021 Bütün tercih sonuçları için tıklayın İl ve ilçelere ait tüm geçmiş seçim sonuçları.

Demirören Haber Ajansı / Besti Karalar - Son Dakika Haberleri

Erdoğan'ın topu Meclis'e attığı 50+1 tartışmalarına Grup Başkanvekili son noktayı koydu: Gündemimizde yok, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum