Erdoğan'ın 'sığınmacılara kapımız açık' sözlerine vatandaştan tanıt: Neyin peşindeler de göndermiyorlar?

Erdoğan'ın 'sığınmacılara kapımız açık' sözlerine vatandaştan tanıt: Neyin peşindeler de göndermiyorlar?, Gündem Haberleri.

Erdoğan'ın 'sığınmacılara kapımız açık' sözlerine vatandaştan tanıt: Neyin peşindeler de göndermiyorlar?
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 10:38
Erdoğan'ın 'sığınmacılara kapımız açık' sözlerine vatandaştan tanıt: Neyin peşindeler de göndermiyorlar?, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamera: Sinan TUNÇ

Mart ayında “Mültecileri göndermeyeceğiz” diyen, Nisan ayında ise “Gönüllü ve onurlu geri dönüş” vurgusu yapan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra da 1 milyon Suriyelinin memleketlerine dönmesini sağlayacak projeyi hayata geçireceklerini söylemişti. Erdoğan son olarak 9 Mayıs ’ta yaptığı konuşmada sığınmacılarla ilgili olarak, “Kapımız açık onlara, konut sahipliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Muhalefetin ısrarla, ‘İktidara geldiğimizde memleketlerine göndereceğiz ’ söylemi karşısında iktidarın sık sık söylem değiştirmesi dikkat çekti.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul ’da sığınmacıların en fazla yaşadığı ilçelerin başında gelen Bağcılar ’da vatandaşa mikrofon uzattı, “İktidar sözcüleri sığınmacılarla ilgili son olarak “Kapımız açık, konut sahipliğine devam edeceğiz…” dedi. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?” diye sordu. Bahşedilen yanıtlar şöyle oldu:

Levent Kaya

“MENFAAT OLMASA BURADA TUTMAZLAR”

Levent Kaya: “Biz artık bunlardan bıktık. İktidar da bunu görsün, taban istemiyor. Neyin peşindeler de göndermiyorlar? Bir lahza önce gönderilmelerini istiyoruz. Bıktık bundan böyle. İllallah ettik. Kendimce menfaatleri olduğu için göndermiyorlar. Fayda olmasa burada tutmazlardı. Ben ne yapmaya çalıştıklarını anlamıyorum.”

“KAPININ ÖNÜNDEN BİLE GEÇİRTMEM”

Atilla Timsah: “(Ben olsam) Kapının önünden bile geçirmem. Bırak kapıyı açıp eve sokmak, kapının önünden bile geçirtmem.”

Özge Kurt

“ÇIKAR İLİŞKİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Özge Kurt: “Ben bu konuda elbette iktidara katılmıyorum. Kesinlikle gitmeleri gerekiyor. Gitsinler ama biz de bundan böyle ülkemizde dar yaşayalım. (Sizce niçin iktidar göre yapılan açıklamalarda söylem değişikliği oluyor?) Çıkar ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Çıkar ilişkileri olduğu sürece bu söylemler daima değişecek.”

“KAPI AÇMAYLA OLMUYOR BU İŞLER”

Galibiyet Karacı: “Kapılarını açsınlar o zaman, bizim kapımız kapalı. Yeterince açık kaldı kendimce. Kapının açık olmasına da gerek yok, pek veya böyle geliyorlar zaten. Bu konuda politikanın bir lahza önce düzeltilmesi gerekiyor bence. Kapı açmayla olmuyor bu işler. Kendimce bundan böyle planlı geri dönüş başlatılmalı. Onlar da insan sonuçta. Oraya akıcı bir proje yapılıp gönderilmeli. Türkiye ’nin esas büyük projesinin o olması gerekli.”

Leyla Baş

“ARTIK MAYMUN GÖZÜNÜ AÇTI”

Leyla Baş: “Gelecek seçimler kaybedecekler, bundan eminiz. (Sizce neden iktidar tarafından yapılan açıklamalarda söylem değişikliği oluyor?) Hep çelişkili konuşuyor zaten. 1 milyon sığınmacıyı gönderse ne yazar? Bugün onlar buradan ev satın alıyor, biz alamıyoruz. Defalarca çelişkili konuşuyor, insanlara avuntu veriyor ama biz bunlara kanmayız. Bundan Böyle maymun gözünü açtı. İnsanlar bunun farkında ve bu seçimi ona kaybettireceğiz.”

Gülüşan Yılmaz

“HER KONUDA ARKASINDAYIM, O KONUDA DEĞİLİM”

Gülüşan Yılmaz: “Kendimce o konuda hatalı düşünüyor. Her konuda arkasındayım lakin o konuda gerisinde değilim. Ülkemiz eski döneme dönmeli. Eski huzurumuza dönmeliyiz. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum, lütfen sığınmacıları bir lahza önce memleketlerine göndersin.”

“BİZE İBAN YOLLUYORSUN, ONLARA EV YAPIYORSUN”

Türkay Tutkun: “Hatalı. Artık yeter, misafirlik bir yere kadar. Kapı madem açık, geri gidenin her tarafta alınmaması lüzumlu. Burada kiralar pahalıyken iktidarın onlara orada konut yapması yanlış. Bize iban veriyorsun, onlara konut yapıyorsun…”,

“ARTIK GINA GELDİ”

İsmini saptamak istemeyen yurttaş: “Vallahi kapı açık olmasın, olan bize oluyor. Biz nerede yaşıyoruz? Kendi memleketimizde yaşamıyor muyuz? Onun için hiç istemiyoruz, hiç kusura bakmasınlar. Bundan Böyle gına geldi; yeter, yeter, yeter…”

Erdoğan'ın 'sığınmacılara kapımız açık' sözlerine vatandaştan tanıt: Neyin peşindeler de göndermiyorlar?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum