'Erdoğan'ın İmralı'yla yeniden kanka olmuş olmasını hiç yadırgamadım'

'Erdoğan'ın İmralı'yla yeniden kanka olmuş olmasını hiç yadırgamadım', CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM ’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP ’Lİ CAHİT ÖZKAN ’A TEPKİ AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ’ın Enes Kara

'Erdoğan'ın İmralı'yla yeniden kanka olmuş olmasını hiç yadırgamadım'
Editör: 15Haber
13 Ocak 2022 - 19:08
'Erdoğan'ın İmralı'yla yeniden kanka olmuş olmasını hiç yadırgamadım',

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM ’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP ’Lİ CAHİT ÖZKAN ’A TEPKİ

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ’ın Enes Kara ’nın intiharı ile ilgili açıklamalarına tepki gösteren Altay, şöyle konuştu:

* Türkiye yurtlarda yaşanan trajedilere ağlamaya, üzülmeye devam ediyor. Vicdanlar kanıyor. Dün doğrusu çok üzücü bir durum ile karşısında karşıya kaldık.

* AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Enes Kara trajedisi üzerinden şu lafı edebildi. ‘Kaldığı yer yurt değildi. 3-4 öğrenci bir araya gelmişler, öğrenci evi gibi kullanmışlar. ’ Bunun tam karşılığı şudur: Beyefendi iktidar partisinin grup başkan vekili, vali ve kaymakamlar da direktifler veriyor. ‘Firari yurtlara göz yumun ’ diyor. Bunun adı budur, diğer bir karşılığı olamaz.

* Işık evlerinin yerini bölge bir inşa örülmeye çalışılıyor. Işık evlerinin eseri 15 Temmuz alçak kalkışmasıdır. 15 Temmuz alçak kalkışmasında dahil olanların neredeyse tamamı, büyük çoğunluğu ışık evlerinde yetişmiş, yetiştirilmiştir.

* Derhal ışık evlerinin yerine, bilmem ne evleri, başka bir ev düzeneği mi Ak Parti inşa ediyor merak ediyorum. Devlet gözetiminde, devlet himayesinde yeni bir ışık evleri sürecine Türkiye seyirci kalmamalıdır. Buna hiç seyirci kalmaması gereken ilk kez de Ak Parti ’dir.

* Türkiye ’de çoğu şey var, bir şey değil: Özel yurt var, vakıf yurdu var, tarikat-cemaat yurdu var, kaçak yurt var ve bunlarda taciz var ve bunlarda tecavüz var ve bunlarda suç oluşturan var ve bunlarda intihar var. Ne değil? Devlet yok. Bu manzarayı sürdürülebilir kılma konusunda devleti yöneten Ak Parti ’nin rızası var.

* Ak Parti bu manzaranın sürdürülebilirliğini hemen hemen teşvik ediyor. Cahit Özkan ’ın dun yaptığı söylev bunun açık bir delilidir. Bu kabul edilemez. Fakat anlıyoruz ki bu kaçak, yasadışı, denetimsiz yurtlar Ak Parti için bir kazanım, bizim için bir facia. Bunu kabul etmiyoruz.

“SOYLU ‘DELİL ÜRETİN ’ TALİMATI VERİYOR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun açıklamalarını eleştiren Altay, şöyle devam etti:

* Süleyman Asilzade, dün yine zırvalamış, mafyadan 10 bin dolar harçlık alan milletvekilinin adını açıklasa. Keşke Süleyman Soylu, Sezgin Baran Korkmaz ’la olan ilişkisini açıklasa. 4 Aralık ’ta Sezgin Baran Korkmaz ’la ne konuştuğunu ve 5 Aralık ’ta hangi uçakla nereye gittiğini bize söylese.

* Keşke firari Thodex vurguncularıyla muhabbetini kamuoyuyla paylaşsa. Ama hayır, o yok. Hemen Türkiye ’de Ak Parti ’nin bir ritüeli var, o şu: Ayıp ve kusurları örtmek için iki yol buldular, iki yolları var.

* Birincisi muhalefete kara aşırmak. Biz alıştık, gülüp geçiyoruz. Bir muhalefete kara çalma dertleri var, üstelik toplumu, özelde de Ak Partili olmayanları kriminalize etme yolları var. Ekonomide, insan haklarında, tarımda, sağlıkta, eğitimde, işledikleri günahları toplumu kriminalize ederek, muhalefete kara çalarak kapatamazsınız.

* Hiç gereksiz yere bu yola girmeyin. Boğaziçi ’nde pırıl pırıl çocuklarımıza terörist yaftası yapıştırdı İçişleri Bakanı. Geri alıyorum sözümü, suç işleri bakanı… Öyle diyorlar, kimse de bunu yadırgamıyor. 524 gencimiz… Nerede bu teröristler Aristokrat? Kirlenmeme, lekelenmeme hakkı diye bir yargı var ya; masumiyet karinesi diye bir şart var.

“TERÖRİST VARSA NEDEN KULAĞINDAN TUTUP SAVCININ ÖNÜNE KOYMUYORSUN KARDEŞİM”

Terör örgütleriyle benzer şahısların İBB ’de işbaşı yaptırıldığı iddialarıyla ilgili müfettiş görevlendirilmesi hakkında da açıklamalarda yer alan Altay, şunları söyledi:

* İstanbul ’un acısı daha geçmemiş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nde 557 terörist varmış. Daha önce söyledim, bitmiş edeyim: Süleyman Asilzade, sen raf elması mısın?  Terörist varsa neden kulağından tutup savcının önüne koymuyorsun kardeşim, neden?

* Ve şu anda İstanbul ’la ilgili devam ediyor saldırılarına, şunu yapıyor aslında: İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nde Soylu kadar görevlendirilen ben yanlış bilmiyorsam 8 müfettiş var. Onlara diyor ama, kanıt bulun demiyor ha, ‘delil üretin ’ diyor.

* Böyle Sayın İmamoğlu ’na kara çalarak, iftira atarak İstanbul ’da görevlendirilen müfettişlere ‘kanıt üretin kardeşim, delil üretin ’ diyor. Tıpkı Ergenekon, Balyoz ’da olduğu gibi ‘sahte delillerle insanların hayatını karartın ’ diyor.

* Soylu ’ya şunu söyleyeceğim: Söylenti yapma, işini yap. Ne biliyorsan; Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu dahil, Ekrem İmamoğlu dahil, ben dahil, arkadaşlarım dahil ne biliyorsan, elinde ne evrak varsa cumhuriyet savcılarına vermezsen namertsin.

* Ve ben buradan seni elinde bir evrak olmadan konuşuyor benzeri -bence öyle, Boğaziçi ’nde bunu gördük- sen bir müfterisin, müfterisin. Böyle bir şey olabilir mi ya? Bir İçişleri Bakanı düş kurup, doküman varmış gibi belli başlı muhalefet liderine kötüleme atabilir mi ya? Bu müfteriliğin daniskasıdır ve tepede olan alasıdır.

“TÜRKİYE KELEPİR”

“Türkiye yağmalanıyor” diyen Altay, şu ifadeleri kullandı:

* Birleşik Arap Emirlikleri ’nde Abu Dabi Kalkınma Holding ’in başkanı ‘Türkiye ’de alım yerine getirmek için olağanüstü bir zaman ’ diyor.  Mealen ‘Türkiye kelepir oldu ’ diyor. Türkiye kelepir olmuş, kelepir. Resmi borsa verileri üzerinden konuşuyorum: 31 Aralık 2020 ’de Vakıflar Bankası diye bildiğimiz resmi adı Vakıfbank ’ın borsa değeri 2,5 milyar dolar 1 sene önce.

* 12 Ocak 2022, bugün kaç lira biliyor musunuz? Vakıfbank ’ın değeri 1,1 milyar dolar. 2,5 milyardan 1,1 milyara düşmüş üç halk bankasından biri olan Vakıfbank. Halkbank ayrı mı? Halkbank, 31 Aralık 2020 borsa piyasa değeri 1,9 milyar dolar, şu anda bugün 860 milyon dolar. Işık Halkası bak, sanki yarıya. Hakikaten ben Birleşik Arap Emirlikleri ’ndeki bu holdingin başkanına kızmıyorum. Adam doğruyu söylemiş, devlet soyuluyor.

“FLANDRA VURGUNUNA SESSİZLİK VATAN HAİNLİĞİ”

* Bir misal daha vereyim, dün İstanbul Milletvekilimiz Akif Hamzaçebi, bir Meclis araştırma önergesinin gerekçesini ortaya koydu. 22 Ocak 2020 tarihinde bandrol sistemine ilişkin meslek ve işlemlerin yürütülmesi Darphane ’ye devredildi.

* 18 Nisan 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ’nün  işlerinin duyuru yapılmaksızın, pazarlık usulüyle ihale edilebilmesine ya da aracısız olarak tedarik edilebilmesine olasılık sağlandı. Bu işin Darphane ’ye verilmesinden 3 ay sonradan… İhale davetsiz, pazarlık usulüyle, ilansız ihale… Bu iş, bandrol işi daha önce SICPA diye bir firmaya verilmiş, yapıyor bu adam bu işi. Kaç liraya? 185 milyon TL ’ye.

* Bu Cumhurbaşkanı kararından sonradan Darphane bu işi DNS diye bir firmaya vermiş. Firmanın matbaası değil, bir şeyi değil. Kaça vermiş? 185 milyona yapılan işi 400 milyona vermiş. Daha Sonra bu DNS ne yapsa iyi? Zaten adamın matbaası değil ya… Tutmuş bu işi senelerdir yapan ya da bir evvelki sene yapan SIPCA ’ya demiş ki: ‘Gel sen bunu 185 milyona bana yap. ’ Bak bak bak bak, cambaza bak. 400 ’e alıyorum, 185 ’e yaptırıyorum, 215 bende. Bunun adı şerefsizliktir. Bunun adı vatan hainliğidir. Bunun adı yağmadır, soygundur, talandır.

* Ben gereksizce demiyorum, aylardır söylüyorum. Bu toplum, bu topraklar bir Moğol istilasında böyle yağmalandı, bir Timur istilasında yağmalandı, bir haçlı istilasında böyle yağmalandı; şimdi de bu haramiler göre Timur gibi, Moğol gibi, Haçlı gibi yağmalanıyor. Ey vatandaşlarım; 400 ’e alıyorum, 185 ’e yaptırıp veriyorum, 215 milyonu cebime koyuyorum. Bunun adı ihanettir, bu ulu Ulu Divanlık bir iştir.

“ERDOĞAN, İMRALI İLE KANKA”

Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın “Edirne ’deki en büyük hesabı İmralı ’ya verecek” açıklamasının hatırlatılması üstüne şunları belirtti:

* Görünen O Ki çözüm sürecinden daha sonra beyefendi İmralı ’yla yeniden temasa geçmiş. Bu ifadenin karşılığı budur. Yani İmralı ’yla tekrar kanka olmuşsa, anca böyle bir bilgiye ulaşabilir. Diğer türlü böyle bir çatışma, iç çekişmenin Erdoğan ’a intikal etmesi, Erdoğan ’ın buna vakıf olması mümkün yok.

* Soralım şimdi, nereden biliyorsun Erdoğan? Kim söyledi sana? Kim bu rahatsızlığı dile getirdi Erdoğan? Fakat ben biliyorum; o koltuğu kaybetmemek için her şeyi göze almış bir Erdoğan var. ‘Papaz elbisesi giyerim ’ diyen bir Erdoğan ’ın, İmralı ’yla yeniden kanka olmuş olmasını hiç yadırgamadım.

'Erdoğan'ın İmralı'yla yeniden kanka olmuş olmasını hiç yadırgamadım', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum