Erdoğan'ın 'enflasyona ezdirmedik' dediği vatandaş: Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı?

Erdoğan'ın 'enflasyona ezdirmedik' dediği vatandaş: Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı?, Gündem Haberleri.

Erdoğan'ın 'enflasyona ezdirmedik' dediği vatandaş: Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı?
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 10:37
Erdoğan'ın 'enflasyona ezdirmedik' dediği vatandaş: Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı?, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Kamera: Sinan TUNÇ

Toplumun büyük bir kesimi, yüksek enflasyon aleyhinde ne yapacağını bilemez ülkü geldi. İğneden ipliğe her kaleme gelen fahiş zamlar, özellikle bakımlı gelirlilerin belini büktü; temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz ülkü getirdi.

Halkın durumu bu iken, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başta edinmek üzere iktidar yetkilileri ekonomiye ilişkin olumlu açıklamalarda bulunuyor, ‘vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz ’ diyor.

“MAAŞLARA ZAM DEĞİL PAHALILIĞA İNDİRİM İSTİYORUZ”

Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte geçimini sağlama derdiyle boğuşan vatandaşlar ise gözlerini iktidara çevirmiş durumda. Çünkü az da olsa geçimlerini iyileştirebilmek için ek zam bekliyorlar. Bazıları ise “Maaşlara zam yok, hayat pahalılığına indirim istiyoruz” diyor.

İstanbul Kadıköy ’de vatandaşa mikrofon uzattık, “Asgari aidat, memur ve emekli maaşları enflasyon aleyhinde erirken ilave zamma ihtiyaç var mı sizce? İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi dürüst mu?” diye sorduk.

Bahşedilen yanıtlar şöyle oldu:

“AYRICA DE NE EZİLMEK…”

Süleyman Uzun: “Her Hâlükarda yapılmalı. (İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi dürüst mu sizce?) Dürüst olabilir mi? Mümkün değil. (Ezildik mi enflasyona sizce?) Hem de nasıl ezilmek… Yerlerde sürünüyoruz. Cümbür Cemaat yaşıyor, görüyor bunu. Zengini varlıklı, fakiri yoksul…”

Süleyman Uzun

“İNSANLARA FİYAT VERİRKEN SIKILIYORUZ”

Hikmet Öztürk: “Yapılmalı çünkü halkın alım gücü çok düşük. Ben mobilya sektöründeyim; geçen sene 10 bin liraya sattığımız koltuk takımı derhal 21 bin lira. Yüzde 100 ’ün üstünde bir çoğaltma var. Bu da insanların alım gücünü etkiliyor. İnsanlara fiyat verirken sıkılıyoruz. Düzgün bir yemek yesen birey başı 100 lira ödemen gerekiyor. (İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi dürüst mu sizce?) Ezdiriyorlar. Ezdirmemeye çalışıyorlar ama başaramıyorlar.”

Istek hanım

“BU DÜZENİN YENİDEN KURULMASI GEREKİYOR”

Açlık bayan: “Bağlı ki yapılmalı. Yetmiyor çünkü. Bir şeyler yapılması gerekiyor. Özellikle de gençler için yapılması gerekiyor. Bu düzenin baştan kurulması gerekiyor. İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi dürüst mu sizce?) Hayır yanlış. Cümbür Cemaat eziliyor. Yiyecek ekmeği zorlama buluyoruz. En Az aidat 4250 lira, kiralar 3-4-5-6-7 bin lira… Nasıl yetecek ancak? Kimsenin bir şey demesine lüzum değil; yalnızca insanların içine çıksalar o bile yeter.”

“YARDIMLARLA GEÇİNİYORUM”

Zeki İşler: “Yapılmalı. Ben de bir emekliyim, geçinemiyorum. Sadece kira en az yerde 3 bin lira oldu. (Ay sonunu nasıl getiriyorsunuz?) Bazı insanların yardımıyla. (İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi dürüst mu sizce?) Katılmıyorum. Şu an herkes eziliyor Türkiye ’de.”

Halil Uçar

“81 YAŞINDAYIM BÖYLE HÜKÜMET GÖRMEDİM”

Halil Uçar: “Tabi fakat yapılmalı. İnsanlar geçinemiyor. Yaşam pahalılığı çok. Halk bunalmış vaziyette. Ne lokantaya girebiliyoruz, ne akarsu içmeye girebiliyoruz. Ben 81 yaşındayım, Türkiye ’ye böyle hükümet gelmedi… Böylesi daha önce olmamıştı. (İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi doğru mu sizce?) Yanlış. Yan ki eziliyoruz. hiç durmadan eziliyoruz. Vızır vızır sinek gibi dolanıyoruz ortada… Neden? Enflasyona ezildiğim için. Bir lokantaya gidemiyorsun, çay içmeye gidemiyorsun. Bir kilo bir şey alıp yiyemiyorsun. Bundan büyük ayıp yok Türkiye ’de.”

Alanur Kızıltay

“BAZEN EVE GİDECEK PARAM OLMUYOR”

Alanur Kızıltay: “Ast oysa de yapılmalı. Şu an oturduğum evin kirası 3 bin lira, aldığım ücret 4 bin lira. Babam çalışamıyor, annem şeker hastası, kanseri var, kız kardeşim astım hastası. Dışarıdayken, ‘Acaba şunu alabilir miyim evime? ’ diye çok düşünüyorum. Millete, ‘Her şey çok iyi, geçinmek çok kolay ’ diyorlar. Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı? Evinde ne var ne yok diye baktın mı? Ara Sira eve gidecek param olmuyor.”

“EZİLMEDİK, DEĞIL OLDUK”

İsmini saptamak istemeyen vatandaş: “Minimum vergi ne olursa olsun, ara zam yok 50 tane zam yapsalar da yine de bu sorunu çözemezler. Yaşam pahalılığı azalmadığı sürece zamların bir etkisi olmaz. Bir şeyler üretmemiz gerekli. Üretmiyoruz, tüketiyoruz. (İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi dürüst mu sizce?) Dürüst olur mu? Ezilmek değil, değil olduk. Türkiye ’de şimdi halk yaşamıyor.”

“‘GEÇİNMEKTE ZORLANMIYORUM ’ DİYEN YALAN SÖYLÜYORDUR”

İsmini atamak istemeyen vatandaş: “Kim istemez ya? ‘Geçinmekte güçlük yaşamıyorum ’ diyen en ince ayrıntısına kadar yalan söyler. (İktidarın ‘çalışanları enflasyona ezdirmedik ’ söylemi içten mu sizce?) Mümkün yok. Pek şey olur mu ya? Belki onların niyeti o kadar değildir fakat şartlar hiç de o kadar göstermiyor.”

“ÜCRET ZAMMI YERİNE HAYAT PAHALILIĞININ DÜŞÜRÜLMESİ LAZIM”

İsmini atamak istemeyen yurttaş: “Şu anki en az ücrete zam yaparlarsa işverenler, emekçi çıkarmaya başlayacak. Şu anki en düşük aidat iyi değil. Asgari ücrete iyileştirme yaparsa tüm her şeye iyileştirme yapması gerekli. bir kere benzine indirim olması lüzumlu. Vergilerin ayrıntılarıyla aşağıda inmesi gerekli. Ev kiraları aldı başını gidiyor zaten… Maaş zammı yerine yaşam pahalılığının düşürülmesi lüzumlu.”

 

Erdoğan'ın 'enflasyona ezdirmedik' dediği vatandaş: Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı?, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Erdoğan'ın 'enflasyona ezdirmedik' dediği vatandaş: Sen gidip bir fakirin kapısını açtın mı? haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum