Erdoğan imzaladı! Afganistan'a destek kampanyası haberi

Erdoğan imzaladı! Afganistan'a destek kampanyası, Gündem Haberleri.

Erdoğan imzaladı! Afganistan'a destek kampanyası haberi
Editör: 15Haber
22 Ocak 2022 - 02:00
Erdoğan imzaladı! Afganistan'a destek kampanyası, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Türkiye ’den Afganistan ’a yardım kampanyası kararı alındı. Devlete Ait Gazete ’de yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi;

*Afganistan ’da insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için yardım olunması nedeniyle destek kampanyası başlatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 5902 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi uyarınca karar verilmiştir.

(1) Afganistan ’da istek ve soğuk kış şartları nedeniyle insani yardıma muhtaç sivil halka temel insani ihtiyaçlarının karşılanması için yardım olunması nedeniyle yardım kampanyası başlatılması hemfikir olunmuş ve söz konusu insani destek kampanyasının koordinasyonunu yerine getirmek üzere Felaket ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevlendirilmiştir.

(2) Kampanya kapsamında valilikler, belediyeler ve diğer ulus kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların aktarılması ya da hakiki ve tüzel kişilerce aracısız bağış yapılması amacıyla Felaket ve Acil Koşul Yönetimi Başkanlığınca ulus bankaları ve/veya özel bankalar nezdinde açılacak hesaplar anılan Başkanlık tarafından duyurulur.

(3) Felaket ve Acil Koşul Yönetimi Başkanlığı tarafından Afganistan ’a takviye kampanyası için 20/1/2022 tarihinden itibaren halk bankaları ve/veya özel bankalar nezdinde açtırılan hesaplara yapılmış/yapılacak bağışlar da insani destek kampanyası zarfında değerlendirilir.

KABİNE SONRASI AÇIKLAMIŞTI

Çarşamba günü gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası yorumlama yapan Erdoğan, Afganistan ’a yardım kampanyası başlatılacağını duyurmuş ve şu ifadeleri kullanmıştı;

*Kadim tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Afganistan ’da yaşanan sıkıntılara bigane kalmıyoruz. Uzun senelerdir süren iç çatışmalar, dış yardımların kesilmesi, kuraklık ve sert hava şartları nedeniyle milyonlarca Afganlı kardeşimiz fazla güç şartlarda hayata tutunma mücadelesi vermektedir.

*Ülkede 13 milyonu çocuk almak üzere 19 milyona yakın kişinin acil gıda sıkıntısı olduğu bilinmektedir. Türkiye olarak bu şiddet dönemlerinde Afganistanlı kardeşlerimizi yalnız bırakmamakta kararlıyız.

*AFAD koordinasyonunda 10 sivil toplum kuruluşumuzun desteğiyle bu ülkeye 700 ton yiyecek, giyim, sağlık, malzeme olarak söylüyorum acele gereklilik ürünleri taşıyan bir iyilik treni göndermeye hazırlanıyoruz.

*Sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız tarafından tedarik edilecek bu ihtiyaç maddeleri devlet demir yollarımızın bir treniyle Afganistan ’a ulaştırılacaktır. İmkanı olan vatandaşlarımızı bu iyilikçilere katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Erdoğan imzaladı! Afganistan'a destek kampanyası, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum