'Erdoğan gölge boksu oynuyor, insanlara şok doktrini uyguluyor'

'Erdoğan gölge boksu oynuyor, insanlara şok doktrini uyguluyor', Geçtiğimiz hafta COVID-19 ’a yakalanması nedeniyle Demokrasi Arenası programını sunamayan Uğur Dündar, hastalığı atlattıktan sonradan ekranlara geri döndü.

'Erdoğan gölge boksu oynuyor, insanlara şok doktrini uyguluyor'
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 23:27
'Erdoğan gölge boksu oynuyor, insanlara şok doktrini uyguluyor',

Geçtiğimiz hafta COVID-19 ’a yakalanması nedeniyle Demokrasi Arenası programını sunamayan Uğur Dündar, hastalığı atlattıktan sonradan ekranlara geri döndü. Uğur Dündar ’ın moderatörlüğünü yaptığı Demokrasi Arenası ’nın bu haftaki konukları CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve gazeteci Sedef Kabaş oldu.

“İNSANLAR SOKAĞA DÖKÜLSÜNLER İSTİYOR”

Programda ilk olarak son günlerde uyarı çeken siyasi üslup konuşuldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu ’na yönelik söylemlerinin sorulduğu Özkoç, “Cumhurbaşkanı bu dili kullanıyor, çünkü diğer kullanacak argümanı değil” dedi.

Özkoç, “Yaptıkları hiçbir şeyi bundan böyle tutamaz durumdalar. Merkez Bankası -57 ’lerde derhal. Bu yüzden artık tek tedavi ayrıştırmayı ve kavgayı ön plana edinmek istiyor. Türkiye ’de bir ağız dalaşı çıksın istiyor. İnsanlar sokağa dökülsünler istiyor” diye ekledi.

“TÜRKİYE ’DE MEVCUT KOŞULLAR, OHAL ’DAN FARKLI DEĞİL”

“OHAL duyuru edilme olasılığı düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Özkoç, “Türkiye ’deki mevcut koşullar da OHAL ’den çok öbür koşullar yok. Dıştan bir muhabir soruyor ‘Türkiye ile ilgili ne diyorsun? ’ diyor. Soranı da ev hapsine alıyorlar, cevap vereni de yargılıyorlar. OHAL olsaydı ne olacaktı, ayaklarından mı vuracaklardı bu adamları bilmiyorum. Daha ne yaparlardı bilmiyorum. Milletvekilleri de konuşuyor onlara fezleke yağıyor” diye konuştu.

ÖZKOÇ, KENDİSİNE GELEN FEZLEKE SAYISINI AÇIKLADI

ŞU ANDA açıklamalarından nedeniyle kendisine gelen fezleke sayısının 8 ’e çıktığını bildiren Özkoç, “Varsayım ediyorum açılan tazminat davaları da herhalde 2 milyon lira civarında” dedi.

“BİZ KATIYEN SOKAKTA KAVGA ETMEYE TALİP DEĞİLİZ”

Vaktiyle Türkiye ’de bir politik gelenek olduğunu ve liderlerin televizyonda daima beraber halkın karşısına çıktığını anlatan Özkoç, “Hemen kavgada yüz yüze yok de arkadan laf söyleyen, yüzüne karşısında tenkit getirmeyen bir yapı oluştu” ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

* Öyle sert ve ağır sözler söyleniyor ancak en ağır eleştiriye dayanıklılık ederiz. Konuşuruz, o eleştirye yanıt veririz. Haklı da olabilirler, o süre kendi öz eleştirimizi yaparız. Genel başkanımız milyonlarca kimseyi temsil ediyor.

* Genel başkanımızın nezdinde milyonlarca kişiye adı Recep Tayyip Erdoğan olsa da küfrettirmeyiz. Bir sözü varsa yankı odasında olduğu gibi kendisine döner. Biz bugüne kadar hiç kimseye durduk yere herhangi bir şey söylemedik.

* Anketlerde AKP ’yi düşürdüğü koşul, laf verdiği milyonlarca seçmenini utandırdığı için bir çaresi kalmadığı için bizi kavga zeminine çekmeye çalışıyor. Fakat biz karanlık odaları sevmiyoruz. Sokaklarda yumruklaşmayı sevmiyoruz.

* Bundan Böyle teknoloji çağının var olduğu bir dünyada, insanların suni zekadan konuştuğu bir dünyada insanların suni zekadan konuştuğu bir dünyada ırk kötü sözlerle, yumruklarla kendilerini ifade etmiyorlar. Bilgiyle, akılla, bilimle ifade ediyorlar. Biz Türkiye ’nin çıkışının bunda olduğunu düşünüyoruz. başkaca bir sözü varsa ona da yanıt veriyoruz. Biz katiyen sokakta tartışma etmeye talip değiliz.

“ERDOĞAN ŞOK DOKTRİNİ UYGULUYOR”

Erdoğan ’ın siyasi üslubunu yorumlayan Aykut Erdoğdu ise, “Erdoğan bunu bir irtibat yöntemi olarak kullanmaya çalışıyor. Ve Erdoğan tipi halk şok doktrini uygularlar. Dünyada literatürdür. Şok doktrin şudur; toplumu o kadar bir dehşete düşüreceksiniz ama katiyen rıza vermeyeceği konulara rıza verecek ışık halkası getireceksiniz. 7 Haziran ’da uygulandı. Seçimi kaybettiler. Türkiye kana bulandı. Fazla bilinçli bir çabaydı. PKK ile koordine içerisinde Türkiye kana bulandı. İnsanlar ‘Bizi kurtarırsa Erdoğan kurtarır ’ dedi” şeklinde konuştu.

“ERDOĞAN İÇİN BU SEÇİM VEFAT KALIM MESELESİ”

“Erdoğan için bu tercih vefat kalım meselesi. Bunu biz bu ışık halkası getirmedik. Kendisi bu ışık halkası getirdi” diye devam eden Erdoğdu, şöyle sürdürdü:

* Kendisi ne yaptığını, hangi suçları işlediğini bildiği için kendi cezasını kafasında kesip, kendi cezasından korktuğu için bize bu kadar saldırıyor. O korkuyu çakmak muhtemel yok. O korkuyu yalnızca faili anlayabilir. Bir gölge boksu oynuyor. Biz hiçbir şey söylemiyoruz. Sokağa çıkacağımızı da söylemiyoruz ancak sokak bizim için haktır.

* Erdoğan kim ki benim sokağa çıkma hakkımı engellesin? O benim anayasal hakkım. Önceden müsade almaksızın dostane kuvvet içermeyen her türlü eylem için sokağa çıkarım, sen kimsin? Bizi önüne katarmış da kovalarmış da…

* O beni düşman görüyorsa kendisinin problemi. Ben katiyen AKP seçmenini düşman falan görmem. Bizim aziz vatandaşlarımızdır. Ama Erdoğan ve yönetimi beni düşman görüyorsa kendimce gücümüzü sınamaya kalkmasın.

“SEÇİMİ KAZANDIKTAN SONRADAN YAPTIKLARININ HESABINI MAHKEMELERDE SORULMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

* (Erdoğan) Bir gölge boksu, gölge karetesi yapıyor fakat karşı kimse yok. Kimsenin bir şey dediği de yok. Biz gayet net bir şey söylüyoruz; ‘Seçim olacak, sen kaybedeceksin ’. Biz şiddetle muhtemel kazanacağız. Kazandıktan sonra seninki gibi hukuksuz işlemler yapmayacağız. Hukuk içerisinde, senin de hakkını koruyarak, sana ve senin yaptıklarının hesabını avanene, bağımsız mahkemelerde sorulmasını sağlayacağız.

* (Erdoğan) Bu ülkenin brülör gerçeklerini insanların gözünden kaçırabilmek için insanlara elektro şok veriyor. İnsanların pahalılığın altında ezilmiş, geçinemiyor….Bu ırk dişini sıkıyor. Bu milletin bundan böyle dişini sıkacak gücü değil. Erdoğan bunu nasıl kurtarırım diye düşünüyor. 70 cente fakir şu anda. 70 cente muhtaç ve bulamadığı için de kendi korkusuyla bize olmadık hakaretlerde bulunuyor.”

“BİR HÜKÜMLÜNÜN, BİR TUTUKLUYU İNFAZ EDECEĞİNİ CUMHURBAŞKANI SÖYLÜYORSA…”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ’ın ‘İmralı ’ açıklamalarına değinen Erdoğdu, şu ifadeleri kullandı:

* Ülkenin cumhurbaşkanı çıkmış, ‘İmralı ’daki, Edirne ’dekinin hesabını görecek ’ diyor. Bir hükümlünün, bir tutukluyu infaz edeceğini cumhurbaşkanı söylüyorsa o ülke bitmiştir, bu suçtur. Ülkenin tam bağımsızlığına ve bütünlüğüne, milli birliğine tahammüden işlenmiş bir suçtur.

* Abdullah Öcalan bu ülkede binlerce insanın katili olmakla yargılanmış bir hükümlüdür. İçeriye koyduğun da bir siyasal partinin genel başkanıdır. O siyasal partinin genel başkanını da Abdullah Öcalan ’ın kurduğu terör örgütüne destek vermekle suçluyorsun ve şunu diyorsun ‘Abdullah Öcalan ’la Demirtaş ’ın bir kavgası var. Ben Öcalan ’a Demirtaş ’ı infaz ettireceğim ’ diyorsun. Hayırdır beyefendi? Apo ’cu mu oldunuz? Bu bir suç.

* ‘Kürt siyasal hareketi içinde bir ayrım var, Öcalan ’cılar var, Demirtaş ’çılar var, ben Öcalan ’cıyım ’ diyor. Zaten bunu mektuplarını okuyarak gösterdi. Bugün Demirtaş ’ın içeride olmasının sebebi de bu. Demirtaş ‘Seni başkan yaptırmayacağız ’ dediği için içeride.

'Erdoğan gölge boksu oynuyor, insanlara şok doktrini uyguluyor', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum