Erdoğan: Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz 

Erdoğan: Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz , Gündem Haberleri.

Erdoğan: Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz 
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 11:39
Erdoğan: Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz , Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bugün Şişli ’deki bir otelde düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı ’na Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan video mesaj yolladı. Düzenlenen konferansın kayda değer bir ihtiyacı gidereceğine inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,

“Son 2,5 yılımıza damga vuran corona virüsü salgınıyla beraber korku söylemlerinin küresel ölçekte ürkütücü boyutlara vardığını görüyoruz. Hesaplı sıkıntıların ilk kez batılı ülkeler edinmek üzere tüm dünyada tanıdık olmayan karşıtlığını ve mülteci düşmanlığını körüklediğini gözlemliyoruz. Bununla eş zamanlı olarak salgının tetiklediği idareli krizle birlikte daha fazla insan yurtlarını ve evlerini terk etmek zorunda kalıyor” dedi.

“MÜLTECİ SAYISINA 5 MİLYON KİŞİ DAHA EKLEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu lahza dünya genelinde göçmenlerin sayısı 275 milyona, yerlerinden edilen şahısların sayısı 85 milyona, mültecilerin sayısı ise 30 milyona yaklaştı. Rusya Ukrayna arasında sürekli çatışmalarla beraber mevcut sığınmacı sayısına 5 milyon kişi daha eklendi.

Bu insan hareketliğinde maalesef içimizi acıtan pek fazla manzarayla da karşılaşıyoruz. Zulümden, baskıdan, açlıktan kaçarak tehlikesiz bir gelecek kurma ümidiyle çıkılan yolculuklar kimi süre felaketle neticeleniyor” ifadelerini kullandı.

“ASIL YÜKÜ KRİZ BÖLGESİNE YAKIN ÜLKELER ÇEKMEKTEDİR”

Erdoğan, 30 bine yakın göçmen Akdeniz ’de hayatını kaybetti. Avrupa ’ya sığınan on binlerce Suriyeli çocuğun ise nerede olduğu, kimler tarafından kaçırıldığı, akıbetlerinin ne olduğu bilinmiyor.

Derhal her gün Yunan güvenlik güçleri kadar zulmedilen, soyulan, darbedilen hatta katledilen mültecilerin dramlarına tanık oluyoruz.

Göç ve mülteciler meselesinde asıl yükü sesi fazla çıkan gelişmiş toplumlar değil kriz bölgelerine komşu bizim gibi ülkeler çekmektedir dedi.

“BİR KAÇ YÜZ MÜLTECİYİ REKLAM MALZEMESİ YAPANLAR…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birleşmiş Milletler rakamlarına tarafından yüksek gelirli ülkeler bin kişi başına ortalama 2,7 mülteci barındırırken orta ve düşük gelirli ülkeler ise 5,8 mülteciye konut sahipliği yapıyor.

Kabul ettikleri birkaç yüz mülteciyi reklam malzemesi olarak kullananlar derinleşen insani krizler karşısında hiçbir mesuliyet üstlenmiyor.

Kıtaların ve kültürlerin kavşağında bulunan bir ülke olarak göç olgusu tarih boyunca beşeri ve sosyal hayatımızın bir parçası olmuştur” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA MAKSIMUM MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Museviler ilk olarak elde etmek üzere son 500 yılda zulme uğrayan milyonlarca insana kapılarımızı açtık. Kafkasya ’daki kardeşlerimiz de, Balkanlardaki soydaşlarımız da başları dara akıl güvenli liman olarak her zaman Türkiye ’ye sığındı.

Birinci Körfez Savaşı ’nda Irak ’tan kaçan yüzbinlerce Kürt kardeşimize sahip çıktığımız gibi, Suriye ’deki çatışmalardan kaçan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıyı da topraklarımızda kabul ettik. Kapımıza gelen kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü, mezhebi nedeniyle geri çevirmedik. Son 7 yıldır dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ülkeyiz.

Tarihimizin kültürümüzün ve inancımızın bize yüklediği bu görevi inşallah bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. İkinci Dünya Savaşı ’ndan sonraki en büyük insan hareketliliğinin yaşandığı günümüzde hiç kimse sorumluluklarından kaçamaz.

Milletlerarası toplum, göç olgusunun temelinde yatan sorunlarla yüzleşme cesareti göstermedikçe bu meselenin önüne geçilemez. Konferans çerçevesinde yapacağınız tartışmaların ortaya koyacağınız fikirlerin, sorunun çözümüne katkı maddesi sağlamasını temenni ediyorum.  (DHA)

Erdoğan: Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz , başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Erdoğan: Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkeyiz  haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum