Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin TL'lik tazminat davası haberi

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin TL'lik tazminat davası, Gündem Haberleri.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin TL'lik tazminat davası haberi
Editör: 15Haber
28 Ocak 2022 - 20:27
Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin TL'lik tazminat davası, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın avukatı Hüseyin Kültürlü, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 26 Ocak 2022 tarihinde Twitter hesabında yayınladığı video nedeniyle tazminat davası açtı.

Avukat Hüseyin Okumuş, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’na ‘Cumhurbaşkanı ’na hakaret ’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğunu ve Kılıçdaroğlu aleyhine Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi ’ne 250 bin TL ’lik manevi tazminat davası açıldığını aktardı.

“YALANLARLA DOYMUŞ BİR MİZANSEN YAZMIŞ”

Hüseyin Açık Fikirli ’ın kamuoyuyla paylaştığı dava dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

* Öncelikle şunu tanımlamak gerekir oysa davalının konuşması esnasında göstermiş olduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasını havi evrak ile peşkeş çekildiğini bahis ettiği ihale aralarında hiçbir bağlantı bulunmamaktadır.

* Davalının göstermiş olduğu doküman 20 Mayıs 2019 tarihli olup Kuzey Marmara Otoyolu ’na ilişkin 1 Temmuz 2016 tarihinde imzalanmış yer alan Uygulama Sözleşmesi ’nin 27.2 maddesi gereğince yapılması gereken bir işleme dair Sayın Cumhurbaşkanımız kadar Karayolları Genel Müdürlüğü ’ne yetki verilmesinden ibarettir. İşbu doküman, herhangi bir ihalenin yapılmasına veya herhangi bir ödemenin yapılmasına ilişkin değildir.

* Sayın Cumhurbaşkanımızın bir ihalenin herhangi bir şirkete verilmesine ya da herhangi bir ödemenin yapılmasına dair bir imzası da laf konusu değildir. Davalının bahsetmiş olduğu  3 Nisan 2018 tarihli ihale ise Bursa Süratli Tren ihalesi olup davalının buna ilişkin beyanları da adamakıllı hakiki dışıdır. Davalının dile getirmiş olduğu aynı ihalenin iki yıl daha sonra daha yüksek fiyata verildiği hususu gerçeği yansıtmamaktadır. Her iki ihale dahilinde yapılacak işler birbirinden farklıdır.

* 2018 yılında yapılmış olan ihale, Bursa- Yenişehir- Osmaneli güzergahında hızlı tren işine ilişkindir. Bu meslek Yenişehir- Bursa arasındaki yaklaşık 56 kilometrelik kısımda yalnızca üstteki yapı işleri ve kalan takriben 50 kilometrelik kısımda keza daha aşağı inşa keza üstteki inşa işlerinden oluşmaktadır. Yani toplamda 106 kilometrelik bir işe tekabül etmekte ve takriben maliyeti 3 milyar 200 milyon Türk Lirası ’na baliğ olmaktadır. Söz konusu ihale yasal gerekçelerle iptal edilmiştir.

* Davalının konuşmasında geçen ve 2020 yılında yapıldığı açıklama edilen ihalenin kapsamı ise 2018 tarihli ihalenin kapsamından daha geniştir. 2020 ’de yapılan ihale konusu süratli tren hattına Bandırma da dahil edilmiştir. Keza Bandırma- Osmaneli arasındaki alt yapı ve üst inşa işleri ile birlikte ihale kapsamı 7 istasyondan oluşan ve hat uzunluğu 201 kilometreye ulaşan bir işe dönüşmüştür. Bu şekilde toplam metraj uzunluğu 2 katına çıkarılmıştır. Bu çerçevede daha aşağı inşa işleri 50 kilometreden 145 kilometreye, sinyalizasyon işleri iki katına, güzergahtaki kazı miktarı da 22 milyon metreküpe çıkmıştır.

* 2018 yılında yapılan ihale ile 2020 yılında yapılan ihale arasındaki farkın, ihale konusu işlerin kapsamındaki farklılıktan ve bölüm fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmış olmasına rağmen, davalı, sözde benzer kapsamdaki iş fahiş öbür bir fiyatla başkasına verilmiş gibi açık açık gerçek dışı bir iddiada bulunmuştur. İddiasına inandırıcılık kazandırmak için de sözünü ettiği olayla hiçbir şekilde ilgisi olmayan ve muhtevası itibariyle hukuka aykırı herhangi bir unsur içermeyen Cumhurbaşkanımızın imzasına havi bir evrakı da göstererek yalanını sürdürmüştür. Davalı, Sayın Cumhurbaşkanımıza iftira atmak için yalanlarla doymuş bir mizansen yazmış ve bu mizansen benzeri gerçekmiş gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın kişilik haklarını ağır bir şekilde zedeleyen fevkalade ağır ithamlarda bulunmuştur.

* Dava konusu sözlerin fikir ve ifade hürriyeti dahilinde himaye edilmesi mümkün değildir. Çünkü bu hürriyetlerin sağladığı yetkiler dobra dobra kötüye kullanmış, Sayın Cumhurbaşkanımızın kişilik haklarını ihlal ederek, ifade hürriyetinin sınırları aşılmıştır. sonuç olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ’na verilen şikayet dilekçesinde Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçundan soruşturma açılması talep edilmiştir. Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi ’ne bahşedilen dilekçede ise 250 bin TL manevi tazminatın tahsili ile mahkeme kararının yüksek tirajlı bir gazetede yayınlanması talep edilmiştir. DHA

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 250 bin TL'lik tazminat davası, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum