Erdoğan'dan enflasyon, Suriyeliler ve konut fiyatlarıyla ilgili açıklama

Erdoğan'dan enflasyon, Suriyeliler ve konut fiyatlarıyla ilgili açıklama, Gündem Haberleri.

Erdoğan'dan enflasyon, Suriyeliler ve konut fiyatlarıyla ilgili açıklama
Editör: 15Haber
09 Mayıs 2022 - 21:03
Erdoğan'dan enflasyon, Suriyeliler ve konut fiyatlarıyla ilgili açıklama, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi.

3 saat süren toplantıda enflasyon ve göçmenler konusu ilk kez edinmek üzere yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeler ele alındı.

“YAŞAM PAHALILIĞI VE ENFLASYON SONUÇLARI BİZE DE YANSIYOR”

Toplantının arkasında izah etme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* Dünyanın ve bölgemizin, savaşların, çatışmaların, siyasi, idareli krizlerin, sosyal çalkantıların kıskacında sancılı bir dönemden geçtiği şu günlerde Türkiye rotasından sapmadan ilerliyor. Hiç kuşkusuz yaşam pahalılığı ve enflasyon gibi sonuçları bize de yansıyor.

* 2023 hedefleri ve 2053 vizyonumuzla sembolleştirdiğimiz kendi yol haritamıza tabi kalmaya başardık. Türkiye küresel üretim, lojistik sistemindeki yeni arayışları durumundadır.

* Bundan Böyle her alanda kendi ayaklarının üzerinde durabilen, bütün dostlarına ve kardeşlerine yardım verebilen bir Türkiye var. Büyük ve güçlü Türkiye ’nin inşasını adım adım yürütüyoruz. Hiçbir açık ve rahat oyunun bizi bu hedeften uzaklaştırmasına müsade vermiyoruz.

* Ülkemizin önü yıllardan beri siyasi istikrarsızlıkla, yapay hesaplı krizlerle, terör örgütleri, vesayet, darbelerle, evrensel kavramların arkasına gizlenmiş sinsi projelerle kesilmiştir. Bizim dönemimizde de öbür dış görünüş ve yöntemlerle defalarca sahnelendi.

* Demokrasi ve kalkınma reformlarımızı hayata geçirirken lekeli oyunları bozarak bugünlere geldik. Hak ve serbest alanlarını genişleterek ülkemizi vesayetin boyunduruğundan milletimizle kurtardık.

* Ülkemizin bağrına yerleştirilmiş bir bomba olan FETÖ ihanet çetesini canımızı ortaya koyarak milletimizle birlikte tepeledik. Yaptığımız sınır ötesi harekatlarla sınırlarımıza dayanan tacizleri milletimizle püskürttük. İnsanlığın yakın tarihte yaşadığı en büyük sağlık krizi olan corona virüsü salgınının üstesinden sağlık sistemimizin gücü, dirayetli yönetimimizle, milletimizle her zaman beraber el ele değil ettik.

“ALIM GÜCÜNDEKİ DÜŞÜŞÜN FARKINDAYIZ”

* Rahat gelirli insanlarımızın alım güçlerindeki düşüşün farkındayız. Ücretlerde yaptığımız artışlarla alım gücündeki gerilemeyi telafi etmeye çalışıyoruz. Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle kuytu gelirlilerin alım gücünü birazcık daha düzelteceğiz. Yalnızca geçtiğimiz ay milletimizin öbür kesimlerine sağladığımız takviye tutarın 5,3 milyar liradır.

* Elektrik tüketim desteği için geçtiğimiz sene 2,5 milyon aileye kaynak teslim ettik. Ekonomi programımızın merkezinde istihdamı gözetmek ve geliştirmek vardır. Üretim tarafında oldukça iyi bir yerdeyiz. Ülkemizi tüm alanlarla Cumhuriyet tarihinin en üstteki seviyesine çıkartmak için yaptığımız yatırımların meyvelerini birleştirme vaktidir.

KONUT FİNANSMANINDA 3 YENİ PAKET

* Konut olmak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var. Son dönemde yanına varılmaz pahada yükselişler sebebiyle konut inşasında yavaşlama ve konut fiyatlarında koskocoman artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arzi dalgalanmadan gözetmek amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik.

* Birinci pakette 2 milyon değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla değin vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli ev kredisi sağlıyoruz.

* İkinci paket ev değerinin minimum yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp döviz hesaplarının bozdurulması ya da maddesel altınların Merkez Bankası ’na satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler.

* İnşaat sektörü, Mayıs itibariyle yüzde 40 ’ı bitmiş ve minimum yüzde 50 ’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. Bu Nedenle inşaat halindeki projeler şipşak tamamlanarak kısa vade içerisinde konut arzının artmasını ve fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz.

* 1 sene baştan başa ev fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belirlenmiş rakama dek 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecek.

* Düşük kazanç grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız.

* Müteahhitlere, şehir halkı içinde küçük parsellere konut yapmaları için metrekaresi belli fiyatın üstünde satılmama şartıyla uygun maliyetli kredi kullandıracağız.

YENİ PASAPORT

* Pasaport üretimini ülkemizde gerçekleştirecek daha alçak yapıyı kurduk. Yeni pasaportumuzun sayfaları Topkapı ile başlayıp Birinci Meclis ile sona eriyor ve ortasında da Ayasofya Camii bulunuyor. Ağustos ayı itibariyle vatandaşlarımıza verilecek yeni pasaportlarımızın hayırlı olmasını diliyorum.

“SURİYELİLERİ GÖNDERMEYE GÜCÜNÜZ YETMEZ”

* ŞU ANDA 3 milyon 700 bin Suriyeli bizim kardeşimizdir ve onlara sahip çıkacağız. Hemen Bay Kemal ne diyor ‘Biz bunların hepsini bitmiş Suriye ’ye süreceğiz ’. Bunları yapamayacaksın, bunları yapmaya da hiçbirinizin gücü yetmez.

* Bay Kemal senin ortakların varsın PKK mensubu olsun. Sen onlarla beraber Ankara ’dan İstanbul ’a yürümeye devam et. Zira biz ensar kültürü ile yetişmişiz. Muhacir kültürünün ne olduğunu iyi biliriz. Biz sizler gibi bu toprakları hüdainabit bulmadık. Asla taviz de vermeyeceğiz. Oysa inananlar kardeştir ve kardeşliğimizi koruyacağız.

“GERİ DÖNMEK İSTEYEN SURİYELİLERİN SAYISI 1 MİLYONDAN FAZLADIR”

* Mesela Körfez savaşı başladığında Irak ’tan ülkemize gelen 1 milyon kişi savaşın peşinde ülkelerine döndü. Şu Anda Suriye ’nin kuzeyinde briket evleri yapıyoruz. Bunların inşası devam ediyor. Çatışmaları halen devam ettiği, toprak bütünlüğünün hala sağlanamadığı Suriye ’nin istikrarını sağlaması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4 milyon kişinin de İdlib başta elde etmek üzere bulundukları yerde kalmasını sağlıyoruz.

* Antalya ’da 2015 yılında yapılan G20 zirvesine katılan liderlere Suriyeli sığınmacılar için süratle 1 milyon kişinin barınması için teklifte bulunmuştu. Maalesef bu projeye takviye vermediler. Türkiye bu yükün büyük bölümünü hem kendi sınırı içinde hem de Suriye topraklarında üstlenmek zorunda kaldı. 57 bin briket evi tamamladık. Bu sayıyı daha da artırmamız daha da muhtemel olabilir.

* Yeni bir adımı daha atıyoruz. Suriye topraklarında 13 bambaşka yerde okuluyla, hastanesiyle tarımıyla 200 bin konut yapı edilmesini sağlıyoruz. Ülkemizde yaşayan 1 milyon Suriyelinin geri dönüşümünü tedarik etmektir. Kurumuzun yaptığı araştırmalar bu geri dönmek isteyen sığınmacı Suriyelilerin 1 milyondan fazla olduğudur. Kimse ülkesini, evini, işini ailesini bağlarını gereksiz yere terk edip bilinmezliğe yola çıkmaz. Bizim insani, vicdani, tarihi görevimizdir.

“MAZLUMLARI KATİLLERE TESLİM ETMEDİK”

* Bir vakit sonra batı ülkeleri desteklerini, Suriye halkı yerine bu ülkedeki terör örgütüne yönlendirdi. Bu terör örgütüne binlerce vasıta, tabanca gönderdiler. Suriye ’de Rejim ’in zulmüne karşı çıkmanın yanı sıra tüm terör örgütleriyle en etkili mücadeleyi Türkiye yürütmüştür, yürütmeye devam edecektir. Ülkemiz içindeki Suriyeli sığınmacılar ile öteki statülerde yaşayan yabancıları da yakından takip ediyoruz.

* Kurallara uymayanları da geldikleri yerlere gönderiyoruz. Bu şekilde ülkesine gönderilen Suriyeli sayısı 20 bini bulmuştur. Farklı Alanlara Yönlendirilmiş yollarla sınırlarımıza giren ve ülkelerine gönderdiğimiz göçmen sayısı 2016 ’dan bu güne kadar 320 bini aşmıştır.

* Ukrayna krizi öncesi son 7 yılda AB ülkelerine ulaşan çoğu Suriye ve Irak kökenli sayısı 1 milyon olarak açıklama ediliyordu. Savaştan ülkelerini terk edip AB ülkelerine dışarı giden Ukraynalı sayısı 4 milyonu aştı. Ülkemize gelen Ukraynalı sayısı da 100 bini aştı. Görüldüğü gibi mülteci sorunu sadece bizim ülkemize kasten değildir. Bütün dünyanın meseledir.

* Dün onların dedelerini nasıl bağrımıza basmışsak, bugün bize sığınanlara benzer şekilde davranıyoruz. Mazlumları katillere teslim etmedik, etmeyeceğiz. Suriyelilere ya da diğer ülkelerden gelen vatandaşlara hiçbir kaynak tayin edilmemektedir. Gönüllü dönüşler için gereken imkanları sağladıkça, ülkemizdeki Suriyeli sayısının akılcı sayılara gerileyeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

“2023 HEDEFLERİMİZDEN ŞAŞMADAN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

* Biz 2023 hedeflerimizden, 2053 vizyonumuzdan asla şaşmadan yolumuza devam edeceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın düzenlediği gençlik kaplarının başvuruları başladı. Bu kamplardan kullanım sınırı 25 yaşa yükselttik.

* Bu sene yaklaşık 200 bin gencimizi bu kamplarda hizmetler verilecek. Keza cumartesi günü Rize-Artvin havalimanın açılışını yapacağız. Dünyada 5 tane deniz üzerine kurulu havaalanı vardır, bunlardan 2 tanesi bizdedir. Bu açılış töreninde Aliyev kardeşim de bizle birlikte olacak.

Erdoğan'dan enflasyon, Suriyeliler ve konut fiyatlarıyla ilgili açıklama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum