Engin Altay: Erdoğan müflis tüccar gibi

Engin Altay: Erdoğan müflis tüccar gibi, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM ’de basın toplantısı düzenledi, üniversite öğrencisi Enes Kara ’nın intiharı ve bayan cinayetlerini gündeme getirdi.

Engin Altay: Erdoğan müflis tüccar gibi
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 19:49
Engin Altay: Erdoğan müflis tüccar gibi,

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM ’de basın toplantısı düzenledi, üniversite öğrencisi Enes Kara ’nın intiharı ve bayan cinayetlerini gündeme getirdi. Altay, “Her gün bir trajedi, her gün bir travma yaşıyoruz. Avukat Dilara Yıldız ve Raziye Oskay bir cinayete kurban gittiler. Enes Kara intihar etti. Çekip bıraktığı video gençlerimizin nasıl bir iklim içinde olduklarının fazla bedensel ibretlik bir halidir ve Türkiye ’de taciz, tecavüz, yangın, canice, intihar nerede? Özel yurtlarda, vakıf yurtlarında, cemaat yurtlarında, firari yurtlarda. Soruyorum, devlet nerede? Bu konu artık makul sınırların çok üzerinde bir hal aldı. Bu konuda herkesin üzerine düşeni amasız, fakatsız yerine getirmesi lazım. Saray hükumeti ne yapıyor, TBMM ne yapıyor? Çocuklarını, gençlerini, kadınlarını gözetmek, devlet olmanın gereğidir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak özel, vakıf, cemaat, bütün yurtların denetimi ve kontrolünü istiyoruz; devlet kadar yoklama ve denetim istiyoruz. Firari yurtlara göz yumulmamasını ve kapatılmasını istiyoruz. Firari yurtların devletin göz ardı etmesini, 3-5 çocuğu bir araya toplayıp bir evde bunları bir ideal aşağıda, ideolojik bir perspektifle bir arada tutup, onlara keza bir ideolojik eğitimi cebren dayatmanın neticesinde Enes Kara kardeşimizi, evladımızı kaybettiğimizi herkesin bilmesini istiyoruz. Kadına kuvvet, taciz, tecavüz ve cinayetlerin durdurulması için bir lahza önce İstanbul Sözleşmesi ’nin her yerde yürürlüğe konmasını, çekincenin ortadan kaldırılmasını da ısrarla talep ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi ’yle ilgili Ak Parti ’nin tavrı, kadına şiddeti, tacizi, tecavüzü özendirmektedir. İnsanlar cüret ve yiğitlik bulmaktadır. Bu sebeple İstanbul Sözleşmesi noktasında Ak Parti ’nin tutumunun bu işlerin yaygınlaşmasına bir sebep, bir vesile olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Altay şöyle devam etti:

“ERDOĞAN MÜFLİS TÜCCAR GİBİ”

“Erdoğan, bugün 52 dakika konuştu ve 52 dakikalık konuşmasının 32 dakikasını CHP ’ye ayırdı. Bu bizim esasen doğru yolda olduğumuzu gösterir. Dili her geçen gün daha kabalaşan, kin ve hiddet kusan bir hale geldi. Bir ülkenin cumhurbaşkanı ‘edepsiz, çirkef, cahil, sefil, habis ’ ifadelerini kullanamaz, kullanmamalı. Tayyip Erdoğan konuşurken ‘18+ ’ diye bir ibareyi tüm televizyonların kullanması lazım ve bugünkü konuşmasında şu laf aklıma geldi: Müflis tüccar eski defterleri karıştırır. Bilirsiniz, hoş bir sözdür bu. Tayyip Bey, Türkiye ekonomisini getirdiği hali örtmek için, ekonomideki hatalı kararlarının faturasının kendisine çıkmasını durdurmak için tüm eski defterleri karış karış karıştırıyor. Allah selamet versin. Türkiye ekonomisinde artık bir cahiliye devri vardır ve devam etmektedir. Bu kafa, Türkiye ekonomisini olsa olsa duvara toslatır ve yazıktır, günahtır. Cumhurbaşkanının bu noktaya gelmesi Türkiye açısından sıkıntılı bir tablodur. Gerilmiş, geren, kin kusan bir cumhurbaşkanının ne topluma, ne ekonomiye bir faydası olmaz. Eğer iddialarında, hesaplı projeksiyonunda samimiyse -kendi oturamaz zaten, gelemez de- hangi Ak Partili üstteki seviye yöneticiyi, hangi Cumhuriyet Halk Partili yönetici ile bir arada kamuoyunun önünde tartışmasını istiyorsa, onlara en fazla takviye veren kanallarda bunu yapmaya biz hazırız. Madem bu dek iddialısın, madem ekonomi bu dek iyi gidiyor, iyi gideceğini söylüyorsun, ön görüyorsun; gel buyur, senin iktisatçınla bizim iktisatçımız otursun, senin yandaş kanalında tartışsınlar. Bu yok, ne var? Tek kale maç…

“ERDOĞAN ’I CHP KORKUSU SARMIŞ”

‘CHP kadar başına taş düşsün ’ diye, yeniden anlatmak zorundayım yani. 52 dakika konuşuyorsun, Türkiye ’nin Cumhurbaşkanısın, 32 dakika CHP ’ye ayırıyorsun. Bu bizim için kötü bir şey değil, onu söyleyeyim. CHP korkusu Erdoğan ’da artı nüksetmiş, CHP korkusu Erdoğan ’ı bir paranoya hali içine düşürmüş. Bundan da tabii oysa hoşnut oluruz, onu söyleyeyim. Bizim projeksiyonlarımızı, projelerimizi soruyor. Biz söylüyoruz, sen yapıyorsun zaten. Yani taşerona kadrodan, emekliye iki ücret ikramiyeye değin, iki ikramiye kadar sayısız Cumhuriyet Ahali Partisi ’nin önerisini Meclis ’teki çoğunluğuyla birlikte hayata geçiriyorsun. Biz yine Türkiye için doğruları söylemeye, senin Türkiye ’yi soktuğun bu hatalı yoldan çıkman noktasında üstümüze düşeni yaparız. Lakin bir şeyi bilmen lüzumlu ancak, yolun yanlıştır.

“TÜRKİYE ’NİN HUZURUNU BOZDURMAYIZ”

Muhalefete küfrederek cumhurbaşkanlığı yapılmaz. Ondan daha sonra Ak Parti şapkasıyla konuşuyorsun, sana cevap verilince Cumhurbaşkanı şapkasıyla ‘bana hakaret ettiler ’ diye efeleniyorsun. Bu olmaz. Yaptığın yanlışları Türkiye ’yi gererek, insanları kutuplaştırarak örtbas edeceğini düşünüyorsan hiç gereksiz yere düşünme. Senin istediğin gerilim ortamının oluşmasına CHP olarak bizim rızamız da olmaz, bu tuzağa da düşmeyiz. Sokak, sokak, sokak, Kazakistan, Kazakistan, Kazakistan… Hiç merak etme, Türkiye ’nin huzurunu korumaya Cumhuriyet Irk Partisi yeter. Sana da trollerine de, avenene de Türkiye ’nin huzurunu bozacak bir iş yaptırmayız. Provokasyonlarına cihaz olmayız. Ekonomide yaşattığı felaketi Türkiye ’yi gererek, kutuplaştırarak, insanları birbirine düşürerek kapatmana seyirci de kalmayacağız, alet de olmayacağız.

“DEVLETİ SOYMANIN SIRADAN DEVLET SIRRI”

Türkiye ’de devleti soymanın adı devlet sırrı oldu. Bu da Erdoğan yönetimindeki ucubeliklerin bir diğer örneği. Bu 20 Aralık gecesi ne oldu? O gece ne oldu? CHP olarak bu sorunun peşini bırakmayacağız, tıpatıp 128 milyar dolar gibi. Ama yanıt vermeye pek niyetleri değil. Devlet Denetim Kurulu ’nu 27 Kasım tarihinde görevlendirdiler. Dedik oysa, bu Devlet Kontrol Kurulu bu işi yapamaz, TBMM ’de araştırma komisyonu kurulsun. Araştırmakta, yani milletin âmâ kuruşunun hesabını sormakta kime ne hasar var? Hayır, ret. Kur manipülasyonları ile ilgili 1 Aralık ’ta, 4 Ocak ’ta da doğrudan doğruya 20 Aralık gecesi ne olduğuyla ilgili; Cumhurbaşkanlığı çalışanlarından bakanlara, bakan yakınlarına, bürokratlara değin kimler döviz aldı almadı araştıralım önergelerimiz Meclis ’te reddediliyorsa burada bir şey vardır. Kimseyi zan aşağı bırakmak istemem. Burada suç ortaklığı vardır.”

Engin Altay: Erdoğan müflis tüccar gibi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum