Enes Kara intiharıyla ilgili Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu

Enes Kara intiharıyla ilgili Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti.

Enes Kara intiharıyla ilgili Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu
Editör: 15Haber
12 Ocak 2022 - 19:49
Enes Kara intiharıyla ilgili Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu,

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti. 20 yaşındaki gencin dün sabah arkadaşlarıyla birlikte kaldığı dairenin bulunduğu apartmanın 7. katından atladığı öğrenildi. Kara yaşamına son vermeden önce yayınladığı videoda istememesine rağmen ailesinin zoruyla cemaat yurdunda kaldığını söyledi.

HKP, Kara ’nın videoda anlattığı olaylar neticesinde ölümünde sorumluluğu olduğunu düşündükleri, İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, Nur Cemaati Yurdu Sorumluları, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman ve Yurtlardan sorumluluk sahibi Vali Yardımcısı hakkında “Görevi Kötüye Kullanma”, “İntihara Yön Belirleme” ve “Anayasa ’nın 2. ve 24. maddesine kuraldışılık” isnadıyla kabahat duyurusunda bulundu.

“CUMHURİYETE KARŞI AÇIK FAALİYET OLMASINA RAĞMEN SES ÇIKARILMAMIŞTIR”

HKP ’nin Elazığ Başsavcılığı ’na yaptığı kabahat duyurusu şöyle:

“Bu barbar cinayetin -cinayet diyoruz çünkü burada cemaat yurdunda uğradığı baskılardan nedeniyle intihara sürüklenen bir genç vardır- işlendiği yasa dışı cemaat yurdunu yoklama görevi, İçişleri Bakanlığı ’na emrindeki Elazığ Valiliğindedir. Yurdun Nur Cemaatine ait olduğu söylenmektedir. Nur Cemaati adlı ortaçağcı gerici yapı hukuki hiçbir dayanağı olmadığı halde yurt açmıştır ve bu yasa dışılığa kesin olmayan olarak belirli resmi görevlilerce göz yumulmuştur. Bu cemaat yurdu Anayasal Düzene, Laikliğe ve Cumhuriyete karşı açık etkinlik içinde olmasına karşın, ses çıkarılmamıştır.

HKP avukatı Doğan Galibiyet Çıngı, kabahat duyurusuna ilişkin şunları dedi:

“Geçtiğimiz gün fazla acı bir haberle uyandık. Nur Cemaati isimli Ortaçağcı gerici yapının cemaat yurdunda Enes Kara isimli bir gencimiz cemaat yurdunun baskılarından, zorlamalarından nedeniyle intihar etti. Daha açıkçası Ortaçağcı gericilerin cinayetine kurban gitti. Enes Kara intihar etmeden, cinayete kurban gitmeden hemen önce yazdığı mektupta ve çektiği videoda bilhassa şunları belirtti. Enes Kara diyor oysa mektubunun başında ‘Ümidimi çalanları katiyen affetmeyeceğim. Ailemin zoruyla, istememe karşın cemaat yurduna gönderildim. ’ Enes Kara ’ya cemaat yurdunda zorla namaz kıldırıyorlar, gerici yapıların kitaplarını, risalelerini zorla istememesine karşın okutuyorlar. İşte bu gencimiz daha fazla Ortaçağcı gericilerin baskısına, zulmüne ona gaddarlık etmesine dayanamayarak intihar etmek durumunda kalıyor.”

“SORUMLULARI MAHKEMELERDE YARGILAYACAĞIZ”

‘Ortaçağcı gerici yapılar göre intihara yönlendiriliyor. Bir cinayete kurban gidiyor ’ diyen Çıngı, ” ‘Ne Tarikat Evi, Ne Cemaat Yurdu İnsanca Yaşanılacak Yurtlar İstiyoruz ’ dedik. Çünkü biz biliyorduk fakat, daha saf, üniversite okumaya yeni gelmiş gençlerimiz bu tarikat evlerinin, bu cemaat yurtlarının örümcek ağlarına kapılıyor ve orada akıllarını, zihinlerini kullanmaktan geri bıraktırılarak onların kölesi haline getiriliyor. İşte Enes Kara ’da esir haline getirilmek istenilen, zihince sıfırlatılmak istenilen gençlerimizden bir tanesi. Er ya da geç Enes Kara ’nın hesabını soracağız. Sorumluları mahkemelerde yargılayacağız. Fakat biz HKP olarak görevimizi yapmak zorundayız. Bizim şimdiki görevimiz bu cinayeti işleyen sorumluları yargının önüne taşımaktır. Çünkü HKP olarak geçmişte de keza AKP ’giller ’in keza de onların el uzattığı bütün Ortaçağcı gerici yapıların suçlarını yargıya bir netice çıkmasa deha taşıdık ve kayıt altına aldık. Enes Kara ’yı katledenleri, bu cinayeti işleyenleri de yargıya götürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Enes Kara intiharıyla ilgili Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum