Enes Kara haberini kaldıran gazete sahibi: Ankara'dan bir dostum aradı

Enes Kara haberini kaldıran gazete sahibi: Ankara'dan bir dostum aradı, Elazığ ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın kaldığı cemaat evinde uğradığı baskılar sonucunda intihar etmesi sonrasında olayı haberleştiren Günışığı Gazetesi Yazı İşler.

Enes Kara haberini kaldıran gazete sahibi: Ankara'dan bir dostum aradı
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 20:25
Enes Kara haberini kaldıran gazete sahibi: Ankara'dan bir dostum aradı,

Elazığ ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın kaldığı cemaat evinde uğradığı baskılar sonucunda intihar etmesi sonrasında olayı haberleştiren Günışığı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, Nur cemaati üyesi olduğu iddia edilen kişilerce aranarak vefat tehdidi aldığı ve yaptığı haber ardından gazetedeki yazı işleri müdürlüğü görevinden alındığını söylemişti. Konuyla ilgili Günışığı Gazetesi sahibi ve Genel Yayınlama Yönetmeni Nafiz Koca açıklamalarda bulundu.

“HABERİN KALDIRILMASI İÇİN ANKARA ’DAN BİR DOSTUM ARADI…”

Son üç gündür Elazığ ve ülke gündeminde olan Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara ’nın intiharından dolayı yapılan haberlerin çarpıtıldığını gösteren Günışığı Gazetesi sahibi Mehmet Nafiz Koca, şu ifadeleri kullandı;

“Bununla alakalı hakkımızda ayrı algılar oluşturup şahsımızda Elazığ ’ı karıştırmak, cemaatler nezdinde de ayrı emeller yapmak üzere böyle bir spekülasyon yapılıyor. Alt biz bunun kendi üzerimizden ve yapmış olduğumuz ve sonradan kaldırdığımız haber üzerinden Elazığ ’ı ve ülkeyi kimsenin karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu olayda iki ana sebep var, bunlardan biri haberi yapan arkadaşımızın isteyerek ayrılmasını bazı yaygın medya grupları tarafından haberi yapan muhabiri işten çıkarma ve ekmeğinden etme gibi bir algı oluşturması ikinci niçin ise yapılan haberden dolayı cemaatlerin arkadaşımızı tehdit etmesinden dolayı haberin benim tarafımdan kaldırıldığı iddiası var. Başta haberin niçin kaldırıldığına açık sözlülük getirmek istiyorum. Haberi Günışığı ve Yeni Ufuk gazeteleri olarak birincil yapan bizdik. Oysa haberden sonra Ankara ’dan arayan bir dostumun ‘hocam öbür bir süreçten geçiyoruz haberler speküle ediliyor. Çocuğun da intihar etmeden önce çekmiş olduğu videosunda kız kardeşinin de benzer sıkıntıyı yaşadığını muhtemel bir ihtimalle ikinci bir acının yaşanabilir. Çok kayda değer değilse bu haberi azıcık daha düşünebilir misiniz? ’  denildi. Yalnızca bundan dolayı haberin gazeteden kaldırma talimatımız vardı o talimatı da yazı işleri müdürümüze verdik. Yazı işleri müdürümüz talimata harfiyen uydu ve haber kalktı. Ardındaki sonra bir baktık oysa bir kanalda gecenin bir saatinde bizim haberimizin cemaatlerin tehdidi üzerine kaldırıldığı yönünde cemaatlerin haberi yapan arkadaşımızı tehdit ettiği yönünde çok enkaz cümleler kuruluyor. Bu durumu gördükten sonra kanalda yapılan konuşmanın videosunu yelken direği Günışığı grubuna atıp ‘Faik bu ne rezalet? ’ diye sordum beş dakika sonradan Faik isimli arkadaşımız bir tanımlama yapmadan gruptan ayrıldı, sabah da işe gelmedi.”

Nafiz Koca (Günışığı Gazetesi Sahibi)

Gazeteci Faik Akgün ’ün sigortasının yatırılmadığı iddialarına ilişkin de konuşan Koca, ”Bu arkadaşımızın şartları kabul etmesinin peşinde  ‘kimlik bilgilerini arkadaşımıza ve sigortanın da başlatılarak yarından itibaren buranın bir personeli olarak işe başla ’ dedik. Arkadaşımızın bize söylediği şey şuydu; Hocam sigortada problem olabilir ben ticaret odasından atıldıktan daha sonra işsizlik maaşına müracaat ettim o da 11 ’inci ayda son buluyor. Uygun görürseniz ben o şekilde çalışayım ’ dedi. Bu arkadaşımızı 11 ’inci ay dediği güne kadar biz maaşını zarf içerisinde kendisine vererek burada mesai arkadaşımız olarak değerlendirdik. Arkadaşımızın 11 ’inci ayda işsizlik maaşının bittiği gün 31.10 2021 tarihi. Yılın bitmesine bir gün olmasına rağmen biz o bir gün de geçsin bile demeden arkadaşımızın sigortasını yaptırdık. Bir gününün bile geçirmedik bu arkadaşımızın o gün bugündür bu arkadaşımız sigortalı olarak bizde devam ediyor.  Basın bildiri kurumuna da bu belgeler ibra edildiği için maaşları da banka üzerinden yapılıyor. Bu arkadaşımız nasıl bir hezeyana kapıldı da ulusal medyaya çıkıp böyle beyanatlar vererek bizleri karalamaya çalışıp kendini parlatmaya çalıştı anlamış değiliz” diye konuştu.

“DÜN İŞE GELMEDİĞİ İÇİN ARKADAŞIMIZIN İŞ AKDİNİ FESHETTİK”

“Ben Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanıyım cemiyet başkanı olarak bu şehirde tırnağı taşa dokunan meslektaşlarımızın yanına olan biriyim” diyen Koca sözlerini şöyle sürdürdü; “Meslektaşlarımız mesleklerini ifa ederken yaşayan olduğu sıkıntılarından dolayı müdahale ettiğim için de cezaevinden yatmış biriyim. Böyle biri olarak bir çalışanımı sigortasız çalıştırmak ne adımıza nede Günışığı ve Yeni Ufuk gibi gazetelerimizin kurumsal kimliğine yakışacak bir durum değildir. Faik Akgün arkadaşımızın işten ayrılması bizim dahilimizde olmamıştır yalan yanlış bilgilerle kamuoyunun manipüle edilip bambaşka yollara çekiliyor. Bu arkadaşımızın üç aydır hem kendi mesai arkadaşlarıyla ilgili hem gazetemizdeki çalışmasıyla ilgili sıkıntılar vardı lakin biz buna rağmen işsizlik ya da ekmeğinden etmek gibi katiyen bir yola girmedik. En son kendisini uyarı ettik; uyarı ettiğimizde de ‘kardeşim sen bu işi beceremiyorsun yazı işleri müdürlüğünü bırakıyorsun ilgili arkadaşımıza devrediyorsun ’ dedik. Daha Sonra bir baktık ancak zaten günler öncesinden arkadaşlarımız kendi arasında toplantılar yapmışlar. Bu toplantılar kendi mesai arkadaşları bana bildirmeden benim haberim olmadan kendisini tekrar tekrar uyarı etmişler. Dün işe gelmediğini ayrım ettiğimizde mecburen dün itibariyle bu arkadaşımızın iş akdini feshetmek zorunda kaldık. Daha Sonra bir baktık ancak masasını toplarken bu arkadaşımız günler öncesinden tarihsiz bir istifa dilekçesi yazmış ve çekmecesine bırakmış. Böyle bir zihniyette olan daha önceden işten ayrılmayı kafasına koyan bir arkadaşımızın gazetecilik adı altında kalkıp ülke kamuoyunu bu şekilde yönlendirmesini siz gazetecilerin vicdanlarına bırakıyorum.”

Faik Akgün (Günışığı Gazetesi eski yazı işleri müdürü)

“TEHDİT SÖZ KONUSUYSA İLK ETAPTA MUHATTAP YAZI İŞLERİ DEĞİLDİR”

Haber ardından Faik Akgün ’ün cemaatçiler tarafından korkutma edildiği iddialarına ise Koca, “Dün Asayiş Şube Müdürlüğüne sayın savcımızın talebi üzerine gittik ifademizi verdik. Bir haberden dolayı korkutma laf konusuysa ya da diğer bir şey laf konusuysa bunun muhatabı yazı işleri müdürü ilk bacak da değildir.  Bu ya haber müdürüdür veya gazetenin sahibidir. Yazı İşlerinin sorumluluğu sadece devlete ait yollarladır. Gazetede meydana çıkan bir haber, yazı karikatür gibi konulardan yazı işleri sorumludur. Lakin bir haber çıkmıştır; cemaat ya da diğer biriyle haber çıkmıştır ilk but o gazetenin yazı işleri müdürünü yok gazetenin sahibi ya da haber müdürü aranır. Sayın savcılarımız şunu dikkate almalıdır. Milli medyada gündem konusu olan ve ülkenin üç gündür çalkalandığı bir durum karşısında Elazığ Valisi Ömer Toraman sessizliğini bozmalıdır, menfur intihar olayından daha sonra intiharın detaylı incelenmesi ve otopsi raporunun kamuoyuna paylaşılması gerekmektedir. Bu haberden dolayı tehdit edildiğini bahis eden bir gazetecinin çalıştığı gazetenin değişmez numaraları ve ilgili kişinin cep telefonları geriye dönük olarak incelenme altına alınmalı ülke bu çalkantıdan kurtulmalıdır. Yoksa bir cemaate vurayım diye benim gazetemin ve şahsımın adının kullanmaya kimsenin hakkı yoktur haddi de değildir” ifadelerini kullandı.

Enes Kara haberini kaldıran gazete sahibi: Ankara'dan bir dostum aradı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum