'En çok da içinden geçtiğimiz şu kritik süreçte ihtiyacımız var'

'En çok da içinden geçtiğimiz şu kritik süreçte ihtiyacımız var', Gündem Haberleri.

'En çok da içinden geçtiğimiz şu kritik süreçte ihtiyacımız var'
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 22:44
'En çok da içinden geçtiğimiz şu kritik süreçte ihtiyacımız var', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 19.00 ’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı ’nın Atatürk Kültür Merkezi ’nde düzenlediği ‘Zindandan Mehmed ’e Mektup Sergisi ’ ve ‘Reis Bey ’ tiyatrosu gösterimine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında, şunları söyledi:

* “Necip Fazıl, bugünkü Türkiye ’yi kavramak için önce Sultan İkinci Abdülhamid ’in anlaşılması gerektiğine inanıyor. Bu yaklaşımını da, ‘marifet büyük kısmı kursaktan doğuma uydurmalarla Abdülhamid ’i konuşturmakta yok, onun hakkında konuşabilmektedir ’ diyerek bambaşka bir boyuta taşıyoruz. En önemli eserlerinden olan Ulu Hakan kitabı bir tarih ya da edebiyat ürünü olmaktan ziyade bu anlayışla ortaya konmuş bir dava manifestosuydu.

* Ülkemizde bunca yıl sonradan hâlâ Sultan Abdülhamid ’e husumet besleyenlerin, edepsizce dil uzatanların, onunla hesaplaşma gerisinde koşanların olduğunu gördükçe üstadın tespitlerinin ve hassasiyetinin doğruluğunu her zaman anlıyoruz. Asırlar geçse de maalesef bu ülkenin gündemi ve tarafları hiç değişmiyor.

* Dün de kendi kendini düşünen hesapları için ülkeyi ve milleti ateşe atmak, tarihini ve kültürünü hiçe saymaktan çekinmeyenler vardı. Bugün de benzer yoldan dışarı giden kifayetsiz muhterisler var. Kuşkusuz üstadın her dediği, her yazdığı dokunulmaz, tartışılmaz, müzakere edilmez değildir.

* Osmanlı ’nın yıkılışına ve cumhuriyetin kuruluşuna şahitlik etmiş tek parti devrinin tüm zorbalıklarını iliklerine dek yaşayan, tasavvuf kapısından girerek yeni bir dünya ile tanışmış, ülkedeki tüm fikir hareketlerinin içinde bana kalırsa bulunmuş, devrinin tüm sınamalarından geçmiş bir ismin kendi iç yolculuğunun zorlu ve meşakkatli geçmesi dek natürel bir şey yoktur.

* Nitekim üstadın da kendisiyle ilgili pek fazla tanımlamayı seri halinde dikkat çekici ettiği en önemli husus düşünce namusudur. Üstadın fikir namusu hassasiyetiyle yaptığı tespitlerin ve beslediği ruhun milletimizin ufkunu aydınlattığı, heyecanını harekete geçirdiği bilincini güçlendirdiği bir gerçektir.

* Bu besleyici damara, bu ateşleyici heyecana, bu nahoş lokomotife her dönem ihtiyacı vardır. En fazla da içinden geçtiğimiz şu kritik süreçte ihtiyacımız var. Bunun için Necip Fazıl ’ı okumak, anlamak, onun açtığı yolu, yükselttiği dava bayrağını ruhu ve manasıyla aralıksız daha ileriye taşımak hepimizin boynunun borcudur.”

Konuşmasının gerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ’a, ‘Zindandan Mehmed ’e Mektup ’ şiirinin Osmanlıca olarak orijinal hat yazımı tablosu hediye edildi. (DHA)

'En çok da içinden geçtiğimiz şu kritik süreçte ihtiyacımız var', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum