Emniyet: Suç unsuru içerikli paylaşımlar tespit edildi

Emniyet: Suç unsuru içerikli paylaşımlar tespit edildi, Gündem Haberleri.

Emniyet: Suç unsuru içerikli paylaşımlar tespit edildi
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 21:40
Emniyet: Suç unsuru içerikli paylaşımlar tespit edildi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM), Muğla ’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili izah etme yaptı.

Sosyal medyada suç unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların tespit edilerek işlemlere başlanıldığının duyurulduğu açıklamada şöyle denildi:

* “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve yan il birimlerince, kanunların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, kabahat ve suçlularla çaba nedeniyle internet ortamında 7/24 esasına göre yürütülen sanal devriye faaliyetleri dahilinde; 21 Haziran 2022 tarihinde Muğla ili Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili sosyal ağ platformları üzerinden;

* Yangına müdahale edilmediği, otellere alan başlatmak için çıkarıldığı ve sabotaj söylemlerinin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı, kamuoyu üzerinde panik ve güvensizlik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar kadar yönetilen bot/proje hesaplar yoluyla yayıldığı görülmüştür.

* Meydana gelen yangın olayı ile ilgili paylaşımlar incelenmiş ve “halkın bir kesimini öteki bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen kışkırtma eden, halk müziği arasında nefret ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yapılmış olup, kabahat unsuru içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek işlemlere başlanılmıştır.

* Bahse konu olayla ilgili oluşturulan etiket ve bahsetmelerle ilgili bot hesapların tespitine karşın yapılan çalışmalar neticesinde;

* #marmaris etiketi(hashtag) kullanılarak 22787 ayrı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %59.42 ’sinin bilgisayarlar göre yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

* ‘Orman ’ kelimesi kullanılarak 16031 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %67.38 ’inin bilgisayarlar kadar yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

* ‘Yanan ’ kelimesi kullanılarak 17235 bambaşka hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %56.1 ’inin bilgisayarlar göre yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

* ‘Uçaklar ’ kelimesi kullanılarak 3571 farklı hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %71.74 ’ünün bilgisayarlar göre yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

* ‘Şahan ’ kelimesi kullanılarak 10723 öbür hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %57,14 ’ünün bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

* ‘Otel ’ kelimesi kullanılarak 5709 öbür hesaptan paylaşım yapıldığı görülmüş; bu hesapların %54.55 ’inin bilgisayarlar göre yönetilen bot hesaplar olduğu değerlendirilmiştir.

Emniyet: Suç unsuru içerikli paylaşımlar tespit edildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Emniyet: Suç unsuru içerikli paylaşımlar tespit edildi haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum