evde masajmasaj istanbul

Elektrikli scooterlarda yeni düzenleme Ankara'da devreye girdi!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), yeni nesil ulaşım araçlarından elektrikli scooter ile ilgili yeni kararları devreye soktu.

Elektrikli scooterlarda yeni düzenleme Ankara'da devreye girdi!
Editör: 15Haber
08 Ekim 2021 - 03:18

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), yeni nesil ulaşım araçlarından elektrikli scooter ile ilgili yeni kararları devreye soktu. Resmi Gazete'de yayımlanan mevzuat ve UKOME'nin aldığı karar doğrultusunda şehir genelinde elektrikli scooter kullanımı izne bağlandı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına yetki belgesi ve dilekçeleri ile tatbik yapan firmalar arasından yapılan değer biçme sonucu, 8 ilçenin tamamında, 5 firmaya 5 bin 169 scooter kullanım izni verildi. İki hafta içerisinde scooterların kullanımına başlanabileceği belirtildi.

İlçelere kadar scooter dağılımı ise Altındağ'da 332, Çankaya'da 1540, Etimesgut'da 396, Gölbaşı 47, Keçiören'de 1082, Mamak'da 646, Sincan'da 283 ve Yenimahalle'de 843 olarak belirlendi.

15 YAŞINDAN KÜÇÜKLER KULLANAMAYACAK

Alınan kararla araçların kullanımına ilişkin detaylar da belli oldu. Buna kadar scooterları, 15 yaşından küçükler kullanamayacak ve azami sürat 20 kilometre olacak. Araçlar yalnızca Ankara Büyükşehir Belediyesinin izin verdiği alanlara park edilebilecek.

ELEKTRİKLİ SCOOTER AZAMİ HIZ SINIRI 50 KM/S OLAN YOLLARDA KULLANILAMAYACAK

Büyükşehir Belediyesince denetlenecek scooterlarla ilçe sınırlarının dışına çıkılamayacak. Elektrikli scooter, otoyol, şehirlerarası karayolları ve en fazla sürat sınırı 50 km/s üstünde olan karayollarında kullanılmayacak.

KALDIRIMLARDA KULLANILAMAYACAK

Scooterlar, bisiklet yolu ya da bisiklet şeridi varsa buralarda, yahut vasıta yolunda kullanılabilecek, kaldırımlarda ise kullanılmayacak.

SİGORTA GEREKLI AYLA GELDİ

İşleticiler, oluşabilecek zararlar ile üçüncü kişilere verilebilecek zararlara karşısında, kullanıcılara "Ferdi Kaza" ve "3. Şahıs Kaza Sigortası" yaptıracak.

SEYAHAT SONUNDA FATURA KESİLMESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Gezi sonunda kullanıcıya, başvuru formu süresi, başvuru formu tutarı ile saat ve tarihi yazan fatura kesilmesi de gerekli olacak.

AA

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum