Elektrik zamlarının iptali için dava açıldı

Elektrik zamlarının iptali için dava açıldı, Yen yılda konutlarda 150 kWh ’ın aşağıda kalan tüketim için yüzde 52, üzerindeki tüketim içinse yüzde 127 zam yapılmıştı. “YÜKSEK ORANDA HALKIMIZI MAĞDUR ETMİŞTİR” Gelecek Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı ve Tercih .

Elektrik zamlarının iptali için dava açıldı
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 18:15
Elektrik zamlarının iptali için dava açıldı,

Yen yılda konutlarda 150 kWh ’ın aşağıda kalan tüketim için yüzde 52, üzerindeki tüketim içinse yüzde 127 zam yapılmıştı.

“YÜKSEK ORANDA HALKIMIZI MAĞDUR ETMİŞTİR”

Gelecek Partisi Konya İl Başkan Yardımcısı ve Tercih ve Hukuk işleri Başkanı Av. Süleyman Özdemir ve beraberindeki bir grup partili elektrik fiyatlarına yapılan fahiş zammın iptali için dava açtı. Konya Adliyesi önünde açıklamalarda yer alan Süleyman Özdemir şunları söyledi:

*Ülkemiz şu günlerde zam yağmuru aşağıda, fakirleşmeye ve yokluğa sürüklemektedir. Döviz manipülasyonu ardından insanlarımızın gece operasyonu ile varlıklarının yarısı eritilmiştir.

*Hemen ardından ihtiyaç olan elektrik fiyatları maalesef yüzde 130 varan oranlar ile zam yapılmıştır. Her ne dek bu zam kararında aylık 150 kW başvuru kotası belirtilen olsa da halkın çoğunluğu bu kotanın üzerinde kullanmaktadır.

*Halkı hile maksatlı olarak bu kademe oranının belirlendiği anlaşılmaktadır. Keza bu kota ve derece derece fiyatlandırma, denklik ilkesine de aykırıdır.

*Günümüzde elektrik, aydınlanma, ısınma soğutma, üretim ve çoğu alanda tüketilen ve halkın her kesiminde olmazsa olmazı ve ihtiyacıdır. Elektriğe yüksek oranda zam yapılması halkımızı ziyadesiyle mağdur etmiştir.

image small

“BU ZAM HAKSIZ GELIR SAĞLAMA ADINA YAPILMIŞTIR”

“Halkın günlük ihtiyacı yanına, tarımsal sulamada güç kaynağı olan elektrik, bugünkü tarımın manâlı maliyet girdisi ve üretim maliyetini artırıcı etkenidir” diyen Özdemir şöyle devam etti:

*Elektrik hem sanayimiz için üretimin baş aktörüdür. Bu kadar önemi olan enerji kaynağına misli misli (sanayide zam oranı yüzde 125) maaşı arttırma gerekçesi anlaşılmaz olduğu gibi ülkede tarımı yapılamaz ülkü getirerek, ülkede yiyecek fiyatları ve sanayi mamül fiyatlarının fazla daha yükselmesine sebep olacaktır.

*bu nedenle aşırı zamlanan gübre fiyatları yanında keza tarımsal tüketimi olan elektriğe yüzde 97 zam yapılması suni kıtlığa bile sebep olabilecektir. Konya ovasında iki milyon iki yüz bin hektar tarım arazisinin yüzde 20 ’sinde sulu tarım yapılmaktadır.

*Bu zamlardan sonradan bundan böyle sulu tarım yapma imkanı kalmamıştır. Vatandaşımız bu geçimini sağlama sıkıntısında,  yeni zamlar ile çoğalan ulaşım, eğitim, ısınma, barınma, temizleme ve mutfak masrafları ile birlikte hem ağır elektrik faturaları aşağıda nefes alamaz ülkü getirilmesi insani değildir. Bu zamlar, bir avuç elektrik üreticisi ve dağıtıcısı şirkete, hileli kazanç sağlama namına yapılmıştır.

Elektrik zamlarının iptali için dava açıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum